Nowy numer magazynu „Książki” już w kioskach

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.08.2021

Opowieść o diwie z Manhattanu – Susan Sontag, rozmowa z Ali Smith o pozostającym w ciągłej zmianie życiu, ale też i rozważania o śmierci i polskich samobójcach-altruistach – najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania” poleca się do jesiennego czytania! Tym bardziej, że – z okazji nowego roku szkolnego – można w nim znaleźć alternatywną listę lektur (dla najmłodszych i nie tylko).

Nowy numer magazynu „Książki” już w kioskach

Kobieta z charakterem

Z okładki najnowszego numeru „Książek. Magazynu do czytania” spogląda na czytelników i czytelniczki Susan Sontag. Dzieje się tak nieprzypadkowo. 29 września premierę będzie miała nagrodzona Pulitzerem biografia autorki „Sontag. Życie i twórczość”, napisana przez Benjamina Mosera. Dla „Książek…” portret pisarki przygotował natomiast Juliusz Kurkiewicz, który przedstawia jej życie od momentu, gdy jako mała dziewczynka uczyła się czytać i razem z matką przeprowadzała się z miejsca na miejsce (z powodu męczącej córkę astmy jej rodzicielka przemierzała Stany w poszukiwaniu rejonu, którego klimat nie spowoduje zaostrzenia choroby). W końcu mama pisarki, po śmierci męża, znalazła nie tylko nowy dom, ale i nowego partnera. „Sue, jeśli będziesz tyle czytać, nie znajdziesz męża” – usłyszała nastoletnia Sontag od ojczyma, jednak nie zamierzała stosować się do jego rad. W swoim artykule Kurkiewicz przedstawia kolejne czytelnicze i filozoficzne inspiracje twórczyni, pisze też o jej kolejnych związkach i momencie, w którym Amerykanka zyskuje sławę. Jak mówiła cytowana przez autora artykułu Nora Ephron:

W jednej chwili Susan Sontag, krytyczka związana z kulturą wysoką, eseistka niszowego czasopisma, powieściopisarka filozoficzna i wykładowczyni uniwersytecka, stała się dobrem wspólnym zawłaszczonym przez kulturę masową.

W tekście „Diwie wolno powiedzieć za dużo” Kurkiewicz pisze przede wszystkim o twórczej drodze Sontag, ale nie tylko. Podczas lektury artykułu można się dowiedzieć, dlaczego (i czy) Amerykanka zasłużyła sobie na nazywanie ją diwą, jak traktowała Annie Leibovitz, gdy była z nią w związku, jak radziła sobie z tym, że wcześnie została matką i jaki był jej stosunek do własnej choroby.

Rozmowy o życiu i śmierci

Jesień sprzyja rozważaniom nad sensem życia i śmierci, a że ta ostatnia sens jakiś jak najbardziej mieć może, przekonuje Stefan Chwin, z którym rozmowę przeprowadziła Dorota Wodecka. Rozmowa ta skupia się wokół samobójstwa altruistycznego, któremu Chwin poświęcił swoją najnowszą książkę „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”. Według definicji samobójca altruistyczny to ktoś, kto odbiera sobie życie, chcąc ocalić i poprawić jakość życia innych ludzi.

Każda kultura zawiera w sobie sprzeczności. „Cywilizacja życia”, tak jak ją określił Jan Paweł II, głosi gromko, że nie ma wartości ważniejszej niż życie. Ale ta sama „cywilizacja życia” utrzymuje równocześnie, że są wartości od życia ważniejsze, podając za przykład ludzi, którzy dobrowolnie oddawali życie za Jezusa. W ten sposób „cywilizacja życia” staje się „cywilizacją śmierci”, bo zawiera w sobie wezwanie czy nawet apoteozę śmierci.

Rozmowa o śmierci nierzadko jest trudna do przeprowadzenia w gronie dorosłych, a co dopiero pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Tego tematu podjęła się jednak Katarzyna Jackowska-Enemuo w „Tkaczce chmur”. Jak wyjaśnia autorka w rozmowie z Agnieszką Sowińską, jest opowiadaczką już od kilkunastu lat, a opowiada po to, by objaśnić sobie i innym świat, by oswoić pewne rzeczy. Natomiast w „Być albo nie być? Kiepskie pytanie” – trzecim tekście w numerze, w którym nie zabrakło odniesień do śmierci, Katarzyna Boni zastanawia się, czy zmarli mogą stawiać przed nami zadania, mobilizować do większej aktywności.

Wiosna, lato, jesień, zima i coś jeszcze

W najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania” króluje jednak nie tylko nadchodząca jesień, ale i inne pory roku, a to za sprawą Ali Smith, którą, po wielu miesiącach prób, udało się Natalii Szostak przekonać do rozmowy. Autorka słynnych już obecnie powieści z porami roku w tytułach, jeszcze zanim udało się opublikować pierwszą z nich, zachęcała do tego wydawców, zapewniając, że pomysły na treść będzie czerpać z aktualnych wydarzeń i przerabiać je literacko. Jak zauważa Natalia Szostak, rzeczywistość dostarczyła pisarce bogatego materiału.

– Tak, te powieści wybrały sobie naprawdę burzliwy czas – mówi (a raczej, jak ustaliliśmy, pisze). – Od dawna wierzę, że książki mają swoją własną energię życiową. I to one zdecydowały, kiedy chcą być napisane, właściwie bez mojego udziału.

W wywiadzie autorka zaznaczyła również, że w cyklu pór roku ukaże się także dodatkowa, piąta książka.

W numerze nie zabrakło też rozmowy Michała Nogasia z Williamem T. Vollmannem m.in. o tym, dlaczego pisarza – dla którego internet jest jednym z najstraszniejszych wynalazków naszych czasów i który z komórki korzysta tylko, gdy musi – podejrzewano o wysyłanie do ludzi listów z bombami. Z tekstu można się też dowiedzieć, że amerykański pisarz i korespondent wojenny jest fanem Polski. Dlaczego? Zachęcamy do lektury artykułu, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Moc lektur na nowy rok szkolny. Nie tylko dla uczniów

O ile dorosłym jesień może kojarzyć się z chwilą spokoju w domowych pieleszach, z herbatą i książką w ręku, o tyle dla dzieci i młodzieży oznacza ona także początek nowego roku szkolnego. A na uczniów od września czeka nowy zestaw lektur szkolnych – z tej okazji (i nie tylko) Justyna Suchecka i Natalia Szostak postanowiły wyznać ministrowi Czarnkowi miłość w jednym z artykułów, a w dodatku dla dzieci i młodszych dorosłych znalazł się artykuł „Książki do plecaka”, pełen literackich inspiracji spoza szkolnego kanonu. Wśród polecanych dzieciom nowości znajdują się m.in. „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy” Isabeli Thomas, Roberta Klantena, Marii-Elisabeth Niebius i Raphaela Honigsteina, „Dyskryminacja. Powiedz stop!” Emmy Strack, „Atlas miejsc literackich” Crisa F. Olivera.

Jeśli zaś książkowych inspiracji szuka dorosły czytelnik, podpowiada mu je Mariusz Szczygieł w swoich wypisach z literatury czeskiej. Łukasz Grzymisławski zapowiada z kolei, że „Wydatki” Łukasza Zawady mogą być najzabawniejszą rzeczą do przeczytania w najbliższym czasie. Wśród polecanych przez redaktorów i redaktorki magazynu książek znajdują się również m.in.: „Czystka” Katarzyny-Surmiak Domańskiej, „Samosiejki” Dominiki Słowik, „O wilkach i ludziach” Barry’ego Lopeza czy „Ślicznotka doktora Josefa” Zyty Rudzkiej. Miłośnicy i literatury, i kina będą natomiast mogli przeczytać w najnowszych „Książkach…” fragment powieści Quentina Tarantino „Pewnego razu w Hollywood”.

Sponsorem numeru jest Ryszard Kapuściński. Cytaty polskiego reportażysty stanowią komentarz do niejednego artykułu w najnowszych „Książkach…”.

Premiera nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” 31 sierpnia. 

[as]

Artykuł sponsorowany


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave 23.09.2021 12:59
Czytelniczka

To pierwszy, który nie przyszedł do mnie w prenumeracie, bo nie przedłużyłam, ale byłam dzisiaj w sklepie i złamałam się, zobaczyłam Sontag na okładce i nie mogłam nie kupić. Może znowu zaprenumeruję?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 01.09.2021 07:49
Bibliotekarz

Już kupiłem, jest recenzja najnowszej książki Orlando Figesa, duży wywiad ze Stefanem Chwinem, omówienie nowej książki Dunbara 'Przyjaciele' i sporo innych artykułów, będzie co czytać!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Redo 04.09.2021 10:51
Czytelnik

Brzmi super, najnowsza książka Chwina "Oddać życie za Polskę" jest świetna, ciekawy jestem co powiedział w wywiadzie. Figes napisał super "Tragedię Narodu", więc zastanawiam się o czym jest jego najnowsza książka. I jest Sontag, doskonale.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 31.08.2021 14:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post