rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Przeczytałam tuż po pierwszej części z 2020 i szczerze mówiąc mam mały dysonans. Po pierwszej książce, w której otrzymujemy wykład o tym jak dać innym żyć i pochopnie nie oceniać, otrzymujemy książkę, w której 50% to bardzo powierzchowne i stereotypowe sklasyfikowanie rodzajów mężczyzn (przy czym ani jednego przykładu typu, który nie jest patologiczny). Dlatego też trochę ciężko w sumie stwierdzić kto jest docelowym odbiorcą - początek książki wskazuje, że raczej autorka próbuje pisać w sposób neutralny, kierując się do obu płci, jednak im dalej, tym bardziej przekaz kieruje się raczej w stronę kobiet (żaden facet nie będzie czuł się komfortowo czytając o tym, czy jest patologicznym Synkiem Mami, Jaśnie Panem, czy Człowiekiem Plastrem.

Druga część książki porusza tematy bardzo ważne, jak np. przemoc w związku i rady dotyczące tego, jak taką relację rozpoznać i się z niej wyplątać. Z jednej strony świetnie, że taki temat jest poruszany, a z drugiej nie wiem, czy troszkę nie za płytko i czy akurat taka forma, to jest akurat ta po którą sięgnęłaby osoba, która faktycznie szukałaby pomocy. Chyba raczej jest większa szansa, że ta książka zupełnym przypadkiem wpadłaby w ręce kogoś w potrzebie. Może taki był zamysł autorki, jednak dla mnie jest to pozycja trochę chaotyczna i ten dysonans poznawczy między pierwszą i drugą częścią, zdecydowanie redukuje pozytywne wrażenia.

Przeczytałam tuż po pierwszej części z 2020 i szczerze mówiąc mam mały dysonans. Po pierwszej książce, w której otrzymujemy wykład o tym jak dać innym żyć i pochopnie nie oceniać, otrzymujemy książkę, w której 50% to bardzo powierzchowne i stereotypowe sklasyfikowanie rodzajów mężczyzn (przy czym ani jednego przykładu typu, który nie jest patologiczny). Dlatego też trochę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zbiór porad o tym jak budować relacje, nie oceniać ludzi, walczyć o siebie i być asertywną - niby może być przydatne, jeśli ktoś jest zagubiony, z drugiej strony chyba mało odkrywcze. Szybko się czyta i szybko wylatuje z głowy

Zbiór porad o tym jak budować relacje, nie oceniać ludzi, walczyć o siebie i być asertywną - niby może być przydatne, jeśli ktoś jest zagubiony, z drugiej strony chyba mało odkrywcze. Szybko się czyta i szybko wylatuje z głowy

Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka zdecydowanie mniej pikantna, niż mógłby wskazywać tytuł - jest to całkiem solidna pozycja opisująca nie tylko rolę i podejście do seksu na przestrzeni wieków i w różnych miejscach na Ziemii (od Chin, przez Indie, świat Arabski i Europę), ale również relacje między płciami i, chyba przede wszystkim, pozycję społeczną kobiet. Oparta na bogatej bibliografii, jednak napisana w przystępny i ciekawy sposób, czasami może lekko subiektywna, jednak nadzwyczaj aktualna, tym bardziej jak na fakt, że pierwsze wydanie zostało wydane w 1980 roku.

Książka zdecydowanie mniej pikantna, niż mógłby wskazywać tytuł - jest to całkiem solidna pozycja opisująca nie tylko rolę i podejście do seksu na przestrzeni wieków i w różnych miejscach na Ziemii (od Chin, przez Indie, świat Arabski i Europę), ale również relacje między płciami i, chyba przede wszystkim, pozycję społeczną kobiet. Oparta na bogatej bibliografii, jednak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka bijąca rekordy popularności w Empiku, która moim zdaniem może i zawiera kilka ciekawych przemyśleń (chociaż większość raczej nie będzie jakoś bardzo odkrywcza dla osób, które troszkę siedzą w temacie feminizmu, kobiecej siły, etc.), jednak forma niestety dla mnie była zupełnie nieprzystępna. Autorka posługuje się różnymi wewnętrznymi głosami, którym nadaje imiona (jest m. in. tytułowa Czuła Przewodniczka, Potulna, Męczennica czy Dzika Dziewczynka) i dużą część narracji opiera na dialogu z tymi alter-ego, co dla mnie niestety brzmi odrobinę żałośnie. Momentami tego typu narracja kojarzyła się z grafomańską narracją z 50 twarzy Greya, gdzie "wewnętrzna księżniczka" głównej bohaterki regularnie "huśtała się na huśtawce z radości" przy każdym podekscytowaniu na widok tytułowego bohatera.
Wierzę, że są osoby, które taki rodzaj dialogu z samą sobą przekona, jednak dla mnie brzmiało to po prostu niepoważnie, banalnie i żałośnie. Plusem na pewno jest sama tematyka, oraz to że powstają kolejne pozycje, które mają na celu pomóc kobietom wyzwolić się z panujących w społeczeństwie schematów, presji i chorych oczekiwań. Mnie niestety ta książka zupełnie nie przekonała, była dla mnie męczarnią, która powodowała u mnie dyskomfort i najchętniej streściłabym ją do kilkudziesięciu stron i paru przemyśleń autorki, pozbawionych tych wszystkich wewnętrznych postaci.

Książka bijąca rekordy popularności w Empiku, która moim zdaniem może i zawiera kilka ciekawych przemyśleń (chociaż większość raczej nie będzie jakoś bardzo odkrywcza dla osób, które troszkę siedzą w temacie feminizmu, kobiecej siły, etc.), jednak forma niestety dla mnie była zupełnie nieprzystępna. Autorka posługuje się różnymi wewnętrznymi głosami, którym nadaje imiona...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Rewelacyjny i jednocześnie przerażający reportaż - o kulisach ujawniania sprawy, która zapoczątkowała ruch #metoo. Farrow w bardzo bezpośredni i szczery sposób demaskuje siatkę powiązań i wpływów między Weinsteinem, a prawnikami i dziennikarzami, nie unikając opisów osobistych rozczarowań kiedy jego własni pracodawcy, czy ludzie którym ufał, robili wszystko, żeby "ukręcić łeb" temu śledztwu i przeszkodzić mu w doprowadzeniu tej sprawy do końca.
Mimo dużej ilości nazwisk i wątków, za którymi czasami trudno nadążyć, książka bardzo wciąga i nie sposób się od niej oderwać. Wielkie ukłony dla autora za pracę nad tą sprawą i za narażanie własnego bezpieczeństwa po to, żeby ofiary w końcu mogły zabrać głos i zawalczyć o sprawiedliwość. Polecam wszystkim!

Rewelacyjny i jednocześnie przerażający reportaż - o kulisach ujawniania sprawy, która zapoczątkowała ruch #metoo. Farrow w bardzo bezpośredni i szczery sposób demaskuje siatkę powiązań i wpływów między Weinsteinem, a prawnikami i dziennikarzami, nie unikając opisów osobistych rozczarowań kiedy jego własni pracodawcy, czy ludzie którym ufał, robili wszystko, żeby...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka nadzwyczaj ciekawie napisana, jak na temat, który mógłby być dosyć monotonny i zgrabnie przeplata wątki około-żywienione, z ciekawymi faktami historycznymi - dobry wstęp do dalszego zagłębienia się w życiorysy opisywanych postaci!

Książka nadzwyczaj ciekawie napisana, jak na temat, który mógłby być dosyć monotonny i zgrabnie przeplata wątki około-żywienione, z ciekawymi faktami historycznymi - dobry wstęp do dalszego zagłębienia się w życiorysy opisywanych postaci!

Pokaż mimo to


Na półkach:

Biografia napisana dosyć chaotycznie, szczególnie pierwsza część, gdzie autor łączy w wiele różnych wątków w taki sposób, że można się pogubić. Poza tym niestety książka jest odrobinę tendencyjna i stronnicza - autor nawet nie próbuje być obiektywny, bardzo wprost pokazuje, że jest fanem Harris i dodaje wstawki, które nie mają na celu nic więcej, niż podkreślenie, jak cudowną i wrażliwą osobą jest Kamala Harris. Dobrze, że powstają biografie silnych kobiet, jednak chyba wydźwięk byłby lepszy, gdyby były opisywane w sposób jbardziej obiektywny.

Biografia napisana dosyć chaotycznie, szczególnie pierwsza część, gdzie autor łączy w wiele różnych wątków w taki sposób, że można się pogubić. Poza tym niestety książka jest odrobinę tendencyjna i stronnicza - autor nawet nie próbuje być obiektywny, bardzo wprost pokazuje, że jest fanem Harris i dodaje wstawki, które nie mają na celu nic więcej, niż podkreślenie, jak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo lekka i przyjemna lektura! W zasadzie jest to zbiór felietonów i subiektywnych opowieści dotyczących różnych aspektów życia w Stanach. Pochłonęłam w jeden dzień i bardzo żałowałam, że takie to krótkie!

Bardzo lekka i przyjemna lektura! W zasadzie jest to zbiór felietonów i subiektywnych opowieści dotyczących różnych aspektów życia w Stanach. Pochłonęłam w jeden dzień i bardzo żałowałam, że takie to krótkie!

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka opisuje raczej techniczne aspekty życia w Wersalu: jest tu dużo szczegółów dotyczących tego jak siedemnasto- i osiemnastowieczni mieszkańcy oświetlali i ogrzewali swoje apartamenty, w jakich sytuacjach można było liczyć na dofinansowanie z budżetu królewskiego, czy jak odprowadzano nieczystości. Wiele informacji jest bardzo ciekawych, jednak książka zawiera też bardzo dużo szczegółów, których na pewno nie da się zapamiętać (np. dotyczących tego jaki dworzanin zajmował jaki apartament w jakim skrzydle, lub ceny różnych rodzajów okien czy luster), i które niestety są dosyć nużące i powodują, że nie zawsze jest to lekka i przyjemna lektura.

Szczerze mówiąc spodziewałam się raczej książki dotyczącej zwyczajów i życia społecznego na dworze (czegoś podobnego do "Cuchnącego Wersalu") - podejrzewam, że to dlatego ta pozycja nie do końca spełniła moje (być może nieuzasadnione) oczekiwania. Mimo wszystko, jeśli ktoś naprawdę jest zainteresowany różnymi aspektami życia w Wersalu i już wcześniej zgłębiał ten temat, myślę że jest to lektura warta polecenia. Jednak raczej nie poleciłabym jej osobom "początkującym".

Książka opisuje raczej techniczne aspekty życia w Wersalu: jest tu dużo szczegółów dotyczących tego jak siedemnasto- i osiemnastowieczni mieszkańcy oświetlali i ogrzewali swoje apartamenty, w jakich sytuacjach można było liczyć na dofinansowanie z budżetu królewskiego, czy jak odprowadzano nieczystości. Wiele informacji jest bardzo ciekawych, jednak książka zawiera też...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zdecydowanie nie jest to pozycja wybitna, jest w niej trochę ciekawostek dotyczących obsady i kulisów serialu, jednak jak dla mnie zbyt dużo w niej opisów kolejnych odcinków - nie po to sięgnęłam po książkę o serialu, żeby czytać w niej, co się dzieje w kolejnych odcinkach. Poza tym w wielu momentach ta pozycja wydaje mi się trochę zbyt infantylna. Rozumiem, że "Przyjaciele" są niekwestionowanym fenomenem kulturowym, jednak przypisywanie serialowi komediowemu tego, że zmienia życia ludzi.. no nie wiem, nie przekonuje mnie to. Podsumowując, szybkie czytadełko z kilkoma ciekawostkami, jednak raczej nie sięgnęłabym po nie po raz drugi.

Zdecydowanie nie jest to pozycja wybitna, jest w niej trochę ciekawostek dotyczących obsady i kulisów serialu, jednak jak dla mnie zbyt dużo w niej opisów kolejnych odcinków - nie po to sięgnęłam po książkę o serialu, żeby czytać w niej, co się dzieje w kolejnych odcinkach. Poza tym w wielu momentach ta pozycja wydaje mi się trochę zbyt infantylna. Rozumiem, że...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Niestety spodziewałam się czegoś więcej. Spodziewałam się ciekawego i pozbawionego stereotypów opisu świata arabii Saudyjskiej, a otrzymałam trochę infantylną i chaotyczną opowieść, nie pozbawioną stereotypów. Były lepsze i gorsze momenty, jednak myślę że autorka mogła dopracować kilka rzeczy, na przykład opisy ludzi, by przybliżyć ich nie tylko wymieniając wszystkie marki drogich ciuchów jakie dana postać ma na sobie. Książka nienajgrosza i lekko się ją czyta, jednak chwilami miałam wrażenie, że czytam jakąś opowiastkę dla nastolatek.

Niestety spodziewałam się czegoś więcej. Spodziewałam się ciekawego i pozbawionego stereotypów opisu świata arabii Saudyjskiej, a otrzymałam trochę infantylną i chaotyczną opowieść, nie pozbawioną stereotypów. Były lepsze i gorsze momenty, jednak myślę że autorka mogła dopracować kilka rzeczy, na przykład opisy ludzi, by przybliżyć ich nie tylko wymieniając wszystkie marki...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Tytuł sugeruje lekko kontrowersyjne studium kobiecości, a mamy odgrzewane schematyczne opowieści o kobietach.. Niby ok, ale w sumie nic nowego. Po takim tytule spodziewałam się czegoś zupełnie innego...

Tytuł sugeruje lekko kontrowersyjne studium kobiecości, a mamy odgrzewane schematyczne opowieści o kobietach.. Niby ok, ale w sumie nic nowego. Po takim tytule spodziewałam się czegoś zupełnie innego...

Pokaż mimo to


Na półkach:

Świetna książka, sześć krótkich biografii, które bardzo dobrze się czyta - napisana krótko i zwięźle a przy tym zrozumiale i wyczerpująco, jak na tak krótką formę. Autorce udało się nie tylko przedstawić suche fakty z życia władczyń, ale tez nakreślić klimat danych epok, dworów czy ścisłego otoczenia przedstawianych kobiet. Plusem jest też to, że autorka zgrabnie łączy ze sobą opisywane postacie - dzięki temu czytelnik może łatwiej zbudować sobie szerszy kontekst, zrozumieć kto jest kim dla kogo oraz co się działo w podobnym czasie na innych dworach. Bardzo polecam, szczególnie dla osób, które (jeszcze) nie mają historii w małym palcu, ale bardzo by chciały :) Ta książka jest świetnym punktem wyjścia do dalszego drążenia!

Świetna książka, sześć krótkich biografii, które bardzo dobrze się czyta - napisana krótko i zwięźle a przy tym zrozumiale i wyczerpująco, jak na tak krótką formę. Autorce udało się nie tylko przedstawić suche fakty z życia władczyń, ale tez nakreślić klimat danych epok, dworów czy ścisłego otoczenia przedstawianych kobiet. Plusem jest też to, że autorka zgrabnie łączy ze...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Francesca Cavallo, Elena Favilli
Ocena 7,2
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...

Na półkach:

Tak jak wiele osób, bardzo dużo słyszałam o tej książce i bardzo długo czekałam, żeby ją przeczytać. I niestety, ja też bardzo się rozczarowałam.

Idea zebrania i przedstawienia sylwetek kobiet (szeroko rozumianego) sukcesu, kobiet silnych i walczących o własne zdanie, marzenia i prawa, to świetny pomysł, szczególnie w świecie w którym słowa takie jak "sukces", "nauka" czy "autorytet" są jednoznacznie kojarzone z mężczyznami. Sama forma jednak niestety zupełnie nie spełnia swojej funkcji.
Książka jest bardzo niejednorodna, przez co tak naprawdę jest skierowana chyba do nikogo. Historie kobiet są niestety strasznie spłycone i skrócone (żeby nie powiedzieć zbanalizowane). I zgodziłabym się z argumentem, że są dostosowane do najmłodszych czytelniczek, gdyby nie to, że – po pierwsze –często słownictwo jest dosyć trudne i nieprzystępne dla dzieci, jak np. "żurnal" (swoją drogą ciekawa jestem czy to kwestia polskiego tłumaczenia, czy oryginał też wygląda podobnie) i – po drugie – autorki używają pojęć, które dla dorosłej osoby są oczywiste, jednak których nawet najbardziej rozgarnięta ośmio- czy dziesięciolatka nie zrozumie, np. segregacja (rasowa), dyktatura, nazizm, a których autorki niestety nie wyjaśniają (np. „zbierała informacje o planach rojalistów, by przekazywać je potem swoim znajomym – rewolucjonistom”).

Z drugiej strony, opisane historie wydają mi się zbyt banalne i zbyt mało konkretne, żeby przyciągnąć uwagę np. nastolatek. Często są napisane w sposób bardzo nierówny: czasami autorki stosują wodolejstwo, które tak naprawdę nic nie wnosi (np. „Gdy wsiadła kiedyś na pokład samolotu i pilot obwieścił, że maszyna odleci z niewielkim opóźnieniem, wpadła w szał i zażądała natychmiastowego przeniesienia do innego samolotu. Członkowie załogi powiedzieli, że to niemożliwe (…), ale Zaha nalegała i dopięła swego. Jak zwykle. Taka właśnie była.”. Serio?), a po chwili rzucają na oślep trudnymi pojęciami, czy zagadnieniami, które wymagałyby szerszego kontekstu, żeby zrozumieć o co chodzi. A tego kontekstu czy jakiegokolwiek wyjaśnienia niestety nie ma.
W efekcie mamy zbiór wielu niezapadających w pamięć historii, z których tak naprawdę niewiele się dowiadujemy i które bez poszukania dodatkowych informacji, w zasadzie nie są zbyt zrozumiałe.
Jeżeli zamiarem było naznaczenie, że istnieją i istniały kobiety, które coś osiągnęły (żeby dziewczynki dostały sygnał, że kobieta może mieć ciekawszy sposób na życie, niż czekanie na księcia), i wymienienie ich nazwisk (żeby można było potem poszukać w Internecie większej ilości informacji albo książek o danej osobie), to ta pozycja spełnia swoje zadanie. Jednak niestety wątpię, że pozwoli ona młodym czytelniczkom znaleźć inspirację i autorytet, bo w tym natłoku banalnych, strasznie skróconych życiorysów, tak naprawdę żaden się nie wyróżnia.

Dodaję kilka punktów za pomysł i ilustracje (przepiękne!), ale niestety z bólem serca przyznaję, że potencjał został nieco zmarnowany. W tym przypadku ilość zdecydowanie nie znaczy "jakość", i wyszłoby zdecydowanie lepiej, gdyby historie były pełniejsze, nawet gdyby zostałoby tylko 20% postaci.

Tak jak już ktoś napisał, to dobra pozycja jako wstęp do feminizmu i dalszego poszukiwania „herstorii”, jednak ta książka sama w sobie raczej nie robi rewolucji.

Tak jak wiele osób, bardzo dużo słyszałam o tej książce i bardzo długo czekałam, żeby ją przeczytać. I niestety, ja też bardzo się rozczarowałam.

Idea zebrania i przedstawienia sylwetek kobiet (szeroko rozumianego) sukcesu, kobiet silnych i walczących o własne zdanie, marzenia i prawa, to świetny pomysł, szczególnie w świecie w którym słowa takie jak "sukces", "nauka"...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka porusza ciekawe zagadnienia, dotyczące zarówno zdolności kobiety do zawierania umowy w patriarchalnym społeczeństwie czy jej statusu, jak i zagadnień takich jak prostytucja czy macierzyństwo zastępcze, budzących kontrowersje nawet wewnątrz środowisk feministycznych. Trzeba przyznać, że autorka analizuje te kwestie dość wnikliwie, dzięki czemu czytelnik ma szansę zapoznać się z wieloma argumentami przytaczanymi zarówno przez zwolenników jak i przeciwników tych zjawisk, co z kolei pozwala na poszerzenie perspektywy i ewentualne zrewidowanie uprzednio wyrobionych opinii.

Minusem jest jednak to, że autorka często się powtarza (szczególnie w kwestiach dotyczących umowy małżeńskiej czy definicji "jednostki") i przytacza wielokrotnie te same argumenty przez co lektura strasznie się dłuży. Rozumiem, że jest to praca naukowa, która rządzi się swoimi prawami. Mimo wszystko, w mojej opinii, gdyby skrócić ją o połowę, wiele by zyskała i na pewno byłaby bardziej przystępna dla "zwykłego" czytelnika.

Książka porusza ciekawe zagadnienia, dotyczące zarówno zdolności kobiety do zawierania umowy w patriarchalnym społeczeństwie czy jej statusu, jak i zagadnień takich jak prostytucja czy macierzyństwo zastępcze, budzących kontrowersje nawet wewnątrz środowisk feministycznych. Trzeba przyznać, że autorka analizuje te kwestie dość wnikliwie, dzięki czemu czytelnik ma szansę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo przyjemna książka, która pozwala spojrzeć inaczej na pozornie sztywny i bezduszny świat polityki, odsłaniając niedostępne zwykłym ludziom kulisy z życia nie tylko pierwszej damy, ale również żony aktywnego polityka. Dla mnie to również inspirująca historia silnej kobiety, która nie boi się przyznawać do swoich słabości i zwątpienia we własne siły, oraz opowieść o sile miłości i o tym, jak wiele można poświęcić, żeby zadbać o swoją rodzinę i wspierać ukochaną osobę w jej marzeniach, nawet kosztem własnych ambicji, komfortu i planów. Bardzo polecam, szczególnie dziewczynkom i kobietom, żebyśmy nie bały się wierzyć we własne siły i zmieniały zastaną rzeczywistość!

Bardzo przyjemna książka, która pozwala spojrzeć inaczej na pozornie sztywny i bezduszny świat polityki, odsłaniając niedostępne zwykłym ludziom kulisy z życia nie tylko pierwszej damy, ale również żony aktywnego polityka. Dla mnie to również inspirująca historia silnej kobiety, która nie boi się przyznawać do swoich słabości i zwątpienia we własne siły, oraz opowieść o...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo pożyteczna lektura, która w ciekawy i prosty sposób opisuje problemy wynikające z prezentowanego w mediach obrazu kobiet i dziewcząt, oraz z nierealnych wymagań stawianych płci żeńskiej. Autorka trafnie wyjaśnia również różnicę między seksualnością z seksualizacją i proponuje rozwiązania, które mogłyby pomóc w walce z ideałem kobiecości prezentowanych w mediach. Minusem tej książki jest to, że autorka dosyć często się powtarza i całość mogłaby być co najmniej o 1/3 krótsza. Mimo wszystko jest to lektura warta uwagi, tym bardziej że czyta się ją dość lekko.

Bardzo pożyteczna lektura, która w ciekawy i prosty sposób opisuje problemy wynikające z prezentowanego w mediach obrazu kobiet i dziewcząt, oraz z nierealnych wymagań stawianych płci żeńskiej. Autorka trafnie wyjaśnia również różnicę między seksualnością z seksualizacją i proponuje rozwiązania, które mogłyby pomóc w walce z ideałem kobiecości prezentowanych w mediach....

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Korespondenci.pl Dorota Kowalska, Wojciech Rogacin
Ocena 7,2
Korespondenci.pl Dorota Kowalska, Wo...

Na półkach:

Zbiór historii o czołowych polskich reporterach wojennych, w formie wywiadów, reportaży czy zwyczajnej partnerskiej rozmowy dwóch znajomych z pracy. Na pewno zaletą tej książki jest różnorodność wypowiedzi i punktów widzenia - każdy z reporterów prezentuje inne podejście do wykonywanego zawodu i inny sposób działania. Dzięki temu zbiór subiektywnych opowieści pozwala dostrzec szerszy, wbrew pozorom bardziej obiektywny obraz tego, jak ten zawód tak naprawdę wygląda. Ciekawe jest również to, że w opowieściach co jakiś czas pojawiają się te same nazwiska reporterów, którzy przytaczani jako bohaterowie drugiego planu (np. jako bezpośredni współpracownicy lub dziennikarze z konkurencyjnych mediów, niekoniecznie zawsze prezentowani w pozytywnym świetle), po chwili w kolejnym rozdziale prezentują swój własny punkt widzenia. Książka bardzo dobrze uświadamia czytelnika, ile pracy, ryzyka i niebezpieczeństw jest potrzebne abyśmy mogli zobaczyć czy usłyszeć 30 sekundowy materiał, czy przeczytać pół strony w gazecie odnośnie tego, co dzieje się w miejscach objętych konfliktami. Bardzo polecam!

Zbiór historii o czołowych polskich reporterach wojennych, w formie wywiadów, reportaży czy zwyczajnej partnerskiej rozmowy dwóch znajomych z pracy. Na pewno zaletą tej książki jest różnorodność wypowiedzi i punktów widzenia - każdy z reporterów prezentuje inne podejście do wykonywanego zawodu i inny sposób działania. Dzięki temu zbiór subiektywnych opowieści pozwala...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka jest zbiorem felietonów Pauliny Młynarskiej, które dość dogłębnie przedstawiają jej poglądy. Mimo że popieram jej działalność i zgadzam się z jej punktem widzenia, to jednak tematyka felietonów wydała mi się trochę monotematyczna - wiele wątków się powtarza i tak naprawdę większość tekstów kręci się wokół podobnych schematów. Poza tym momentami miałam wrażenie, że felietonom brakuje puenty i że niektóre z nich są ucięte jakby w połowie. Mimo to, nie brakuje także ciekawych spostrzeżeń i przede wszystkim dosyć zdrowego podejścia do show biznesu czy polityki. Warto przeczytać i myślę, że niektóre argumenty mogłyby skłonić do refleksji nawet osoby, które a priori nie zgadzają się z Młynarską. Nie wiem jednak czy ta książka do takich osób dotrze; obawiam się, że nie.

Książka jest zbiorem felietonów Pauliny Młynarskiej, które dość dogłębnie przedstawiają jej poglądy. Mimo że popieram jej działalność i zgadzam się z jej punktem widzenia, to jednak tematyka felietonów wydała mi się trochę monotematyczna - wiele wątków się powtarza i tak naprawdę większość tekstów kręci się wokół podobnych schematów. Poza tym momentami miałam wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka warta uwagi, zmieniła moje dotychczasowe postrzeganie zarówno radykalnych islamistów jak i ich żon, które nie są tak niewinne i nieświadome jak mogłoby się wydawać. Lekko tabloidowa okładka nie oddaje potencjału tej książki - dzięki przytoczonym materiałom, takim jak oficjalne notatki policyjne, zapisy podsłuchanych rozmów telefonicznych czy zeznań żon dżihadystów, czytelnik może poznać szerszy kontekst zamachów z ostatnich lat i lepiej zrozumieć zarówno mechanizmy działania, jak i przerażającą skalę tego zjawiska, powiązania między wieloma zamachami z ostatnich lat i ich sprawcami, i oczywiście rolę kobiet i ich wpływ na rozprzestrzenianie się radykalnego islamu. Polecam!

Książka warta uwagi, zmieniła moje dotychczasowe postrzeganie zarówno radykalnych islamistów jak i ich żon, które nie są tak niewinne i nieświadome jak mogłoby się wydawać. Lekko tabloidowa okładka nie oddaje potencjału tej książki - dzięki przytoczonym materiałom, takim jak oficjalne notatki policyjne, zapisy podsłuchanych rozmów telefonicznych czy zeznań żon dżihadystów,...

więcej Pokaż mimo to