Efekt Lolity. Wizerunek nastolatek we współczesnych mediach

Tłumaczenie: Mikołaj Gliński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Lolita Effect
Pistacia

Popkultura i atakująca zewsząd reklama wpajają młodym dziewczynom i chłopcom pięć fałszywych mitów dotyczących seksu i seksualności: Dziewczyny nie wybierają sobie chłopców, to chłopcy wybierają dziewczyny – ale tylko te, które są sexy; Istnieje tylko jeden obowiązujący model „bycia sexy”; Dziewczyny muszą się starać osiągnąć ten ideał; Im młodsza dziewczyna, tym bardziej seksowna; Przemoc...

Istnieje tylko jeden obowiązujący model „bycia sexy”;
Dziewczyny muszą się starać osiągnąć ten ideał;
Im młodsza dziewczyna, tym bardziej seksowna;
Przemoc w seksie jest „hot”.

Owe 5 mitów składa się na efekt Lolity. Tak autorka nazywa zespół zjawisk w mediach, który podkopuje u dziewczyn pewność siebie, usprawiedliwia uprzedmiotowienie kobiet i po cichu prowadzi do przestępczych zachowań na sferze seksualnej. W „Efekcie Lolity” dr M. Gigi Durham proponuje nowe podejście i konkretne rady, które dadzą dziewczynom siłę i pewność siebie, potrzebne, by podejmować odpowiedzialne decyzje na polu własnej seksualności.

„Efekt Lolity” to lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców i potężne narzędzie w rękach tych, którzy chcą przeciwstawić się wykorzystywaniu i uprzedmiotowieniu najsłabszych istot w społeczeństwie.

[opis wydawcy]

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-22
Przeczytana: luty 2013

Nareszcie ktoś napisał to, co sama widzę, ale nie umiałam tego nazwać ani ocenić, czy to, jak media przyczyniają się do kształtowania postaw kobiet, nie tylko tych najmłodszych, są pozytywne czy wręcz przeciwnie.
Mało tego. Ktoś nareszcie wnikliwie i uważnie prześledził, jakie elementy składają się na obraz współczesnej kobiety i co robić, żeby dziewczynki i dorastające dziewczyny nie zapominały, że wbrew przekazowi popkulturowej papki, inne modele realizowania swojej kobiecości - nie tylko zorientowane na osiągnięcie seksualnie atrakcyjnego wyglądu i zaskarbienie sobie męskiej uwagi - też są możliwe.
Kontrowersyjna może się wydawać teza łącząca obraz dziewczynek i kobiet propagowany w mediach z coraz powszechniejszym przyzwoleniem na wykorzystywanie kobiet w seksbiznesie (w którym praca ukazywana jest nierzadko jako szczyt kobiecych możliwości), ale trzeba przyznać, że autorka przeprowadza wywód logicznie i przytacza rzetelne dane na poparcie swojej tezy - to, czy kogoś...

Szarlota | 2013-12-07

"Efekt Lolity" to ciekawa pozycja, która porusza bardzo ważny i istotny obecnie temat. Autorka skupia się na wizerunku dziewczynek i młodych dziewcząt w popkulturze. Dr M. Gigi Durham przedstawia pięć fałszywych mitów dotyczących seksu i seksualności dziewcząt, kreowanych przez media, po czym kolejno je obala. Daje również konkretne rady i wskazówki jak bronić dziewczynki i nastolatki przed seksualną manipulacją ze strony mediów.

żabot | 2013-11-06
Przeczytana: 31 października 2013

Rzadko mi się przytrafia, żebym jednocześnie zgadzał się z podstawowymi obserwacjami i wnioskami zawartymi w książce niemal w całości a jednocześnie nie mógł się zgodzić z wieloma punktami argumentacji autorki.
Pozwolę sobie zacytować fragment recenzji Izabeli Mikrut zamieszczonej na tu-czytam.blogspot.com, bo chyba fragment ten (najchętniej zacytował bym całą recenzję ;-) ) oddaje najkrócej i w pełni, to co myślę:
„Na jednym biegunie plasuje się konkret, rzeczowy opis, zestaw obserwacji i spostrzeżeń, które cechują się przenikliwością. Na drugim natomiast emocjonalna retoryka i tendencyjność, narzucanie odbiorcom niezbyt dobrze umotywowanych wniosków i zalążek histerii. Przechodzenie od jednego do drugiego sposobu prowadzenia narracji jest dosyć płynne i wymaga od czytelników wytężonej uwagi – M. Gigi Durham próbuje bowiem uwieść rytmem narracji i ciągłym powracaniem do głównych tez wywodu, by przemycić jedynie słuszne feministyczne oceny.”
Jakże nie popierać autorki, która ma na...

lolipop13 | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Książka traktująca o kształtowaniu w mediach wyobrażenia seksualności dziewczynek w rozległy sposób próbuje opisać wszystkie zjawiska towarzyszące temu, co autorka nazywa efektem Lolity. Książka skonstruowana jest jak podręcznik-poradnik, zawiera opis zjawiska i jednocześnie sugestie, jak mu się przeciwstawiać. Durkham efekt Lolity traktuje jak współczesny mit o globalnym zasięgu, który leży u podstaw niepokojących zjawisk dotykających dzieci, takich jak prostytucja nieletnich czy pornografia dziecięca.

Z jednej strony nie sposób się nie zgodzić z wieloma tezami i spostrzeżeniami autorki, która wielokrotnie podkreśla, że jej celem jest nauczenie dzieci obcowania z mediami zwłaszcza w zakresie przedstawiania przez nie zseksualizowanych wyobrażeń dzieci i nastolatek. Z drugiej jednak strony styl książki jest mocno perswazyjny i często mętny, mało przejrzysty - tak jakby autorka bardzo emocjonalnie podchodziła do tematu i próbowała przekonywać czytelnika do swoich racji nie siłą...

Bardzo ciekawa pozycja, która porusza temat - jakże istotny we współczesnej popkulturze - udziału mediów w naszym życiu. Autorka w przystępny sposób przedstawia techniki manipulacji, którymi ulegamy wszyscy, nie tylko dojrzewające dziewczynki. Sięga aż do korzeni mitu 'młodzieńczego piękna', jaki wciąż zbiera krwawe plony na mieszkankach wielu krajów, wielu narodowości. Wspomina o katordze, z którą mierzą się dziewczęta w niemal każdej kulturze, by spełnić jedyny słuszny ideał kobiecości, podporządkowując mu się całkowicie, sprzedając własne dusze za kolejną kreację z rozkładówek. Obnaża całą sieć, funkcjonującą wśród kobiecych periodyków - choćby Seventeen czy osławionego Cosmopolitana - a które uczą poddawania się mężczyźnie i jego pragnieniom za wszelką cenę, częstokroć wbrew własnej woli, wbrew własnemu szczęściu. Książka mnie nie zszokowała, bowiem miałam już wcześniej pewne pojęcie o funkcjonującym systemie konsumpcji, jednak może być świetną lekturą dla rodziców,...

Darek | 2014-03-20
Przeczytana: 18 marca 2014

Mam wrażenie, że w pewnych fragmentach fakty i sytuacje są przerysowane, niemniej jednak można to uznać za zabieg potrzebny, aby uświadomić czytelnikom skalę problemu. Dr Durham kompleksowo podchodzi do tematu, przedstawiając go w bardzo przystępnej formie i udowadniając swoje tezy na przykładzie przypadków, których doświadcza każdy z nas, które w dzisiejszym zmedializowanym świecie widzimy wszędzie wokół nas. Efekt Lolity niewątpliwie jest zjawiskiem negatywnym, ale może mieć też wydźwięk pozytywny, jak np. poszerzanie samoświadomości dziewczyn i kobiet. Cieszę się, że mimo skupienia się na niewątpliwie najważniejszej tutaj, negatywnej stronie i działaniach prewencyjnych i korygujących, przedstawione zostały miedzy wierszami też te pozytywne aspekty. Najważniejszy jak zwykle okazuje się zdrowy rozsądek.

Askorpis | 2015-02-28

"Efekt Lolity" to najzwyczajniej w świecie bardzo mądra książka. Nie "otwiera oczu" czytelnikowi, bo nie ma takiej potrzeby, wszak każdy widzi dokładnie co się dzieje, chociaż nie zawsze ma do tego odpowiedni stosunek. Oprócz omówienia bardzo ważnych problemów, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pokazuje też, że nie musimy wcale podążać ślepo za popkulturą i ukazywanymi przez nią schematami.
Polecam!

Anna-Maria Kramarz | 2013-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2013

Tytułem wstępu: Długotrwała ekspozycja na bodziec powoduje rodzaj znieczulicy – ilość, która jeszcze przed chwilą powodowała w organizmie stan alarmowy obecnie nie wywołuje żadnej reakcji. Proces ten nosi nazwę habituacji. Książka, o której poniżej opowiadam, to pobudka ze stanu odrętwienia wywołanego zjawiskiem, które pożera społeczeństwo, a do którego tak bardzo się przyzwyczailiśmy, że zabrakło w nas krzyku niezgody i odruchu walki.

Książkę „Lolita Effect” M.G.Durham miałam na oku już od pewnego czasu. Jako, że temat niezwykle interesujący i na czasie, a samą autorkę pamiętałam z udziału w filmie dokumentalnym „MissRepresentation” postanowiłam zakupić egzemplarz na stronie brytyjskiego Amazonu. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że obędzie się bez ćwiczenia języka obcego – „Efekt Lolity” został bowiem przetłumaczony na polski i wydany już w 2010 roku. Popędziłam zatem do księgarni, gdzie udało mi...

tazi | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Bez względu na pewne skrajne opinie oraz konstruktywny feminizm cechujący autorkę, książka porusza istotne zagadnienie jakim jest rola mediów w kształtowaniu współczesnych kanonów piękna oraz postaw moralnych w zakresie sfery seksualnej kobiet i dziewcząt. Niewątpliwie pozycja ta ukazuje jak szerokie spektrum obejmuje problematyka gender w kulturze społecznej- problematyka ostatnimi czasy bardzo popularna, ale niestety zarówno przez polityków jak i media spłycana i traktowana wybiórczo. Książka, którą powinni czytać również mężczyźni ponieważ pozwala ona zweryfikować własne spojrzenie na płeć piękną.

Nebraska | 2012-11-09

Książka zarówno przedstawia współczesny problem, a także próbuje podsunąć często bezradnym rodzicom pewne rozwiązania. Gorąco polecam.
Wizerunek współczesnej nastolatki skłania się uprzedmiotowaniu jej, dziewczęta stają się przedmiotem a nie podmiotem, często obiektem seksualnym, do czego mass media szczerze zachęcają i skłaniają, młode często nie doświadczone nastolatki, które potrzebują być zauważane dlatego skłonne są do bezkarnych zachowań.