Księgi Jakubowe

powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
2014-10-23
2014-10-23
literatura polska wielokulturowość herezja literatura polska Podole powieść historyczna Rzeczpospolita Obojga Narodów XVIII w. XVIII w. Żydzi
Inne

Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Historia jednej herezji

Po prostu miestrzowska!

Po prostu miestrzowska!

Tokarczuk ma wspaniałe pióro i czyta mi się ją wspaniałe. To jedna z moich ulubionych, współczesnych pisarek, którą odkryłam dawno temu, zanim zaczęła być rozpoznawalna i doceniana.
"Księgi" to wielkie, 1000 stronicowe tomiszcze, opowiadające zbeletryzowane dzieje Jakuba Lejbowicza Franka i jego wyznawców, tzw. frankistów. Tokarczuk pracowała nad tą książką 10 lat. Przeczytała setki stron, odbyła wiele podróży, rozmawiała z wieloma ludźmi, dopracowała każdy szczegół. Wywołała z mroków historii człowieka nietuzinkowego, który dla jednych był heretykiem, a dla wielu zbawcą. Gdy umarł, odszedł w zapomnienie. Nie przyznają się do niego ani chrześcijanie (choć swego czasu tak byli dumni z jego nawrócenia i chrztu),ani Żydzi, dla których jest zdrajcą i założycielem heretyckiej sekty.
Jako ciekawostkę dodam, że z frankistów wywodzi się Maria Szymanowski, kompozytorka i pianistka, teściowa Adama Mickiewicza.

Mnie wciągnęła, jak zwykle u Tokarczuk mamy do czynienia z realizmem magicznym.

Mnie wciągnęła, jak zwykle u Tokarczuk mamy do czynienia z realizmem magicznym.

Wróciłem po ponad roku do KSIĄG JAKUBOWYCH i przeczytałem całość ponownie. Jednego mi brakowało, tego pięknego języka jaki był na początku tej powieści, bo im dalej w las, tym język autorki stawał się prosty - szorstki w odbiorze.

W Księgach Jakubowych, Pani Tokarczuk, świetnie oddała klimat tamtej epoki. Na pewno książka do łatwych nie należy, ale warto się zmierzyć z tym najważniejszym dziełem autorki.

Komitet Noblowski przyznając nagrodę Oldze Tokarczuk umotywował to tym, że w twórczości przekracza ona granice, dał jej Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” .
Nie ulega wątpliwości, że w tym utworze bohaterowie rzeczywiście przekraczają różnego rodzaju granice, tyle tylko że nie wiem, jak w tym przypadku może to budzić pozytywne skojarzenia. Autorka nie użyła ani razu określenia sekta, ale dla mnie nie ma nawet najmniejszego cienia wątpliwości, że opisała sektę. Przykładowo Jakub Frank gdy założył już swoją sektę uznał, że tylko on będzie mógł decydować, kto może z kim sypiać. To, czy ktoś miał męża czy żonę, czy żywił do kogoś uczucie, nie miało jakiegokolwiek znaczenia. Wydawał w tym zakresie jednoznaczne dyspozycje i wszyscy musieli się do tego dostosować. Łamał również granice, żyjąc latami w kazirodczym związku z córką Ewą.
całość
ttps://powrot-do-krainy-ksiazki.blogspot.com/2024/04/olga-tokarczuk-ksiegi-jakubowe.html

Brakowało mi czegoś w stylu drzewa genealogicznego, żeby móc sobie spojrzeć co jakiś czas i się nie pogubić w postaciach.

Wielka podróż, zaiste! Przez język, obrazy, kraje, zapachy, także psychologię jednostki. Niestety, bogactwo wyczerpywalnym jest, bowiem jeśli pierwsze 2/3 opowieści to podróż, w której się jako żywo uczestniczy, im bliżej końca tym bliżej streszczenia, sprawozdawczość zaś i raport na koniec. Jakby zmęczenie autorkę dopadło, znużenie? Sucho, wyboiście i ubogo, niestety.
Całość jednak warta przeczytania, zdecydowanie! Szacun także i głębokie ukłony dla fundamentów historyczno-badawczych, wręcz dokumentalistycznych. No i niezbyt szeroko już znane "Nowe Ateny" Chmielowskiego, jeszcze bardziej pod strzechami naszymi. To zdecydowana wartość (niejedyna) tej opasłej struktury.

Ta książka to według mnie Olga Tokarczuk w pigułce. Pierwsza 1/3 historii, może nawet połowa, zapowiada literacką ucztę. Obcujemy z warsztatowym majstersztykiem. Sposób prezentowania świata jest niemal namacalny. Czujemy struktury i zapachy. Smakujemy każde słowo. Czyta się wolno, ale warto.

Niestety im dalej w las, tym gorzej. Autorka moim zdaniem nie trzyma poziomu. Miejscami próbuje jeszcze wracać do sposobu opowiadania, jakim zachwycała na początku, co nie zawsze wychodzi, ale mimo wszystko jest to nadal opowiadanie. Kończy natomiast katastrofą. Streszczaniem, w miejsce snucia opowieści. Czyli podobnie jak w Podróży ludzi księgi. Widać znudziła się tym pomysłem, albo wydawca kazał jej ciąć tekst.

Co więcej, według mnie książka jest o niczym. Nie widzę tam żadnej historii. Fabularnie ta pozycja leży.

Mimo najszczerszych chęci i kilku prób, przeczytania książki w papierze jak i przesłuchania w formie audiobooka, nie dało się przez to przejść. Strasznie nużące.

IG:ksiazki_wloczykija
Fascynująca i wielowymiarowa opowieść, która przenosi czytelnika w czasy przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, gdzie wielokulturowość i różnorodność etniczna tworzą barwny krajobraz społeczny.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej książki jest postać Jakuba Lejbowicza Franka, tajemniczego przybysza z odległej Smyrny, który wkracza na ziemię Podola, nie tylko zmieniając losy tysięcy ludzi, ale także wywołując burzliwe dyskusje na temat wiary, religii i tożsamości. Tokarczuk nie tylko opowiada historię tego kontrowersyjnego lidera religijnego, ale także bada wpływ jego nauk na społeczeństwo i kulturę ówczesnej Polski, rzucając światło na zawiłe relacje między różnymi grupami etnicznymi i religijnymi.

W tej książce nie brakuje głębokich refleksji filozoficznych na temat życia, istnienia i wiary. Autorce udaje się wplatać wątki metafizyczne i egzystencjalne w historię bohaterów, co prowokuje czytelnika do głębszych rozważań nad sensem swojego istnienia oraz nad rolą, jaką odgrywamy w wielkim planie rzeczy. "Księgi Jakubowe" stawia trudne pytania o naturę człowieka, jego pragnienia i potrzeby, zachęcając do refleksji nad własnymi przekonaniami i wartościami.

Przejmujący charakter tej książki tkwi również w jej realistycznej wizji świata przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, gdzie walka o władzę, religijne konflikty i społeczne nierówności kształtują losy bohaterów. Tokarczuk oddaje hołd zarówno potędze miłości, jak i okrucieństwu ludzkiego losu, ukazując w pełni złożoność ludzkiego doświadczenia i ludzkiej natury.

To nie tylko opowieść o jednym człowieku i jego wpływie na świat, to także podróż przez ludzką duszę i zawiłości historii. Olga Tokarczuk stworzyła arcydzieło, które porusza, inspiruje i prowokuje do refleksji nad głębokimi kwestiami życia i naszego istnienia.

IG:ksiazki_wloczykija

Video