Biskup. Nawrócony gangster

reportaż
Bellona
2020-01-01
2020-01-01

Przeczytałem dla Babci, która sprezentowała mi tą książkę po rekolekcjach, z udziałem bohatera nawróconej drogi. Jestem zbyt wrażliwy na takie opisy, ale trochę byłem ciekawy, jak to wygląda od kuchni. W porównaniu do Masy, mamy tutaj portret gracza, który nie sprzedał swoich gangsterskich ideałów. Wiele ciekawostek, dla każdego lokalnego chuligana. Niestety, ci o których pisał, najprawdopodobniej wcale nie czytają, nie sądzicie? Bohater pochodził z Legnicy, a więc bardzo zafascynował mnie ten obraz pysznego Warszawiaka, który godzi w tradycje. Stolica rządzi się własnymi prawami. A już spuchłem zupełnie, gdy oznajmił, że publiczność zgromadzona w hali ludowej we Wrocławiu na walce Gołoty, stanowiła w dużej mierze, szemrane towarzystwo. Jest to tym przyjemniejsza lektura, że bohater z niebywałą lekkością posługuje się językiem ojczystym, te zdania zwyczajnie płyną. Świadczy to o dużej inteligencji i oczytaniu autora. Nic dziwnego, że wreszcie się opamiętał.

Jeden z lepszych wywiadów jakie ostatnio czytałam.

Jeden z lepszych wywiadów jakie ostatnio czytałam.

Książka przeciętna. Momentami nudna i monotonna. Historia ciekawa i warto ją poznać, ale jednak czegoś mi w niej brakuje. Kilka razy do niej podchodziłam, aż w końcu się udało dobrnąć do końca.

Książka idealnie w punkt, dla ludzi którzy mają życiowe zachwiania.

Książka idealnie w punkt, dla ludzi którzy mają życiowe zachwiania.

Styl w jakim jest opisana, bardzo do mnie przemawia. Książka godna polecenia.

Styl w jakim jest opisana, bardzo do mnie przemawia. Książka godna polecenia.

Gatunkowo świetna pozycja. Doskonale trafiająca w opisywany temat. Bez bufonady, zadęcia i popisywania się. Tematycznie nie jest spłycona, co sobie bardzo cenię. Daje do myślenia – POLECAM!

Cwynar vs Klimkowski
Szanowni! Stało się! Po wielu latach Cwynar ponownie zasiadł do przesłuchania. Długo był nieuchwytny. Nie życzył sobie tej pozycji. Człowiekowi obdarowanemu błyskotliwym piórem nie zależy na budowaniu swojego pisarskiego wizerunku poprzez autobiografię.

I właśnie tego pióra najbardziej brakuje w owej lekturze. Artyzmem Autora uraczymy się wyłącznie w preludium i posłowiu. Jednak Twórca nie pozostawia Czytelników z niczym. W zamian dostajemy kapitalny wywiad rzekę. Uderzający niepozowany życiorys, rzeczowo i dojrzale wyważony.

Przełom tysiącleci
Urodzony na początku lat 70. odrośnięty małolat, uwiedziony przez adrenalinę, zaczyna prowadzić podwójne życie. Z czasem staje u szczytu marzeń – osławiony recydywista i potężny gangster – przejmuje wpływy na Dolnym Śląsku i brata się z „Warszawką”. Władczy, bezwzględny, absolutny!

W 2005 roku rozpracowany przez CBŚ zderza się ze ścianą. Perspektywa piętnastu lat za kratami albo instytucja świadka koronnego. Nie ogląda się za siebie. „Zasadowiec” do krańca wie, że „ludzie” nie układają się z administracją. Nigdy!

Pozostaje mu jedynie oszacować, jak rozegrać i przetrwać wieloletni wyrok. Nie duma nad tym długo, bo nagle wszystko przestaje mieć znaczenie.

Jeden sen
…i kilka podartych kartek zadrukowanego papieru sprawiają, że dochodzi do ewolucji. Zdeterminowany i nieobliczalny kryminalista wkracza na nowe terytorium i staje się bezkompromisowym świadkiem Jezusa Chrystusa. Z „klamki” zmienia oręż na różaniec.

Jak przeobrażony przetrwa blisko dekadę w więziennych murach? Czy hegemon zostaje sprowadzony do parteru i musi się zadowolić pokornym zjadaniem resztek chleba? A może w jego celi wśród towarzyszy zaczyna dochodzić do fenomenu…?

Razem z przeglądem swoich bezdusznych działań
…Cwynar przedstawia realia legnickich rodzin w Małej Moskwie, zasady panujące na ulicy, zagrania w czasie przesłuchań, diaboliczność „kajdanowa” i wielopłaszczyznowe życie w kulturze więziennej.

Całość rozgrywa się na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Relacjonując swoją biografię, równolegle toczy rozprawę nad prozą życia w PRL-u, dominacją ZSRR i przejściem do niezależnej Polski. Obrazuje przełomowe modyfikacje społeczno-polityczne i daje niezwykle ciekawe światło na rzeczywistość, w której musieli odnaleźć się recydywiści, struktury państwa i każdy śmiertelnik.

Wywiad pierwszej klasy przeplata się z wyborną gawędą
Czy najwyżsi rangą kryminaliści – elita latami doskonaląca swój fach – mają kogo wychować na następców? Grypsowanie to przereklamowany slang czy sztuka życia? Kto może grypsować i co za to grozi? Szalę w byciu „człowiekiem” przechylają obowiązki czy przywileje? Dla kogo anatomia ludzkiego ciała i patogenne substancje nie mają tajemnic – absolwenta medycyny czy dla tego, który „zajechał ćwiarę”? Co mają wspólnego skazańcy z epistolografią oraz dlaczego zgłębiają kunszt perfumowania papieru? I jaka jest odpowiedź na najważniejsze pytanie: kto opuszcza wyrokowców na samym końcu?

Poznajcie sekrety i kierunek przeobrażeń półświatka – jakże odmienne od wersji znanej z mainstreamu.

Nie mogło być inaczej!
Siadają na przeciwko siebie. Zwięźle. Na temat. Po męsku.
Marcin Klimkowski – dziennikarz prowadzący wywiad – doskonale wypełnił powierzone mu zadanie. Od pierwszych stron bije profesjonalizm i doświadczenie. Żadnych zbędnych ruchów. Każde słowo wprawnie wyważone. Płynnie włada pytaniami. Nie pospiesza, nie naciska, kiedy trzeba nie odpuszcza.
Panowie wzajemnie prowadzą się przez rozmowę, od której trudno im się oderwać. Ale…

Paweł Cwynar to twardy gracz. Przesłuchanie rozstrzyga jedynym możliwym układem – poker królewski. W książce nie znajdziemy niczego ponad to, co sam chciał odsłonić. Pełne opanowanie.

Biskup. Nawrócony gangster
To nie fikcyjny scenariusz klasy B! Przed Państwem życiorys na miarę dużego ekranu!

Przeczytajcie! …zanim obejrzycie!
Polecam!

Cwynar vs Klimkowski

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

W moim odczuciu książka ma zawyżoną ocenę i jest co najwyżej przeciętna. Jest to jedna ze słabszych pozycji, odnoszących się do tematu szerokorozumianej gangsterki. Niby jest gangster, który się nawrócił ale brak tej książce polotu i tego czego co wciąga czytelnika w fabułę. Jednym słowem książka trochę monotonna i miejscami nudnawa.

Na spotkanie z Pawłem Cwynarem trafiłam przypadkowo. Poszłam z córką na zebranie z okazji przygotowań do Bierzmowania i Pan Paweł był gościem tego spotkania. Gdy opowiadał o swoim życiu, w kościele zaległa cisza jak makiem zasiał... Po spotkaniu poszłam kupić jego książkę i wziąć autograf. A przeczytałam ją w dwa wieczory.

W książce było wszystko to, o czym Pan Paweł opowiadał na spotkaniu, tylko, że bardziej rozbudowane. Książka jest napisana w formie wywiadu. Wstrząsająca to mało powiedziane. Ona „ryje” psychikę do bólu. Dlaczego? Jest niezwykle szczera, bez ozdobników, upiększeń, bez retuszu. Autor nie próbuje niczego wygładzać, wybielać, tylko wali prosto z mostu. A jego życie to gotowy scenariusz na film. Były gangster, który wspiął się na wyżyny tego fachu, opływał w luksusy, ale też przeszedł przez całą hierarchię więzienną i wiele lat spędził za kratkami, nawrócił się, zmienił swoje życie i daje świadectwo tego, że Bóg wyciągnął do niego rękę. Ktoś może się śmiać, żartować z tego, ale wiara Pana Pawła jest tak silna, bije od niego taka prawda, taki blask nawrócenia (wiem, bo widziałam na żywo),że człowiek mu wierzy. Tym bardziej, że on jeździ po więzieniach, poprawczakach i innych tego typu instytucjach i opowiada o swoim życiu. Sama miałam okazję się przekonać z jakim zainteresowaniem młodzież go słucha, zadaje mu pytania, a w dzisiejszych czasach trudno młodych ludzi czymkolwiek (poza smartfonem, laptopem) zainteresować. Wiem, co mówię, bo pracuję w liceum i obserwuję młodzież na co dzień. Życiorys autora może być przestrogą dla innych, ale też świadectwem tego, że żadnego człowieka nie można z góry przekreślać, że każdy zasługuje na drugą szansę, bo nawet zatwardziały gangster potrafi przewartościować swoje życie i całe zło obrócić w dobro. Pan Paweł mocno też podkreślał rolę, jaką w jego życiu odegrały książki. Nie tylko stanowiły rozrywkę i uatrakcyjnienie monotonii więziennego życia, ale dały wiedzę, ogładę, wzbogaciły słownictwo. Dzięki temu autor nie ma problemów z występami publicznymi, rozmowami z ludźmi. Książki pomogły na wielu życiowych płaszczyznach. Można śmiało powiedzieć, że pomogły przetrwać najgorsze chwile i ukształtować mądrego człowieka, ktory potrafi się wysłowić, udzielić wywiadu dla mediów czy zawalczyć o lepszą pracę.

Jestem z tego samego miasta co Pan Paweł, jestem w podobnym wieku co on, więc opisy pewnych zdarzeń i miejsc nie były mi obce. Wątek o Rosjanach to tak jakbym o sobie czytała, bo moja babcia była Rosjanką i też wchodziłam do stref zakazanych dla Polaków bez żadnego problemu. Rosjanie gościli w naszym domu, a my byłyśmy stałymi gośćmi w ich domach.

Książkę powinien przeczytać każdy, a szczególnie młodzież. Książka pokazuje jak łatwo się pogubić w życiu, jak łatwo się zachwycić dużymi pieniędzmi zdobytymi w łatwy (z pozoru) sposób, a jak ciężko wyjść na prostą przy takim życiorysie. Książka może być przestrogą, drogowskazem ale też nie każdy musi ją traktować w sposób „misyjny”, bo oprócz wszystkich przesłań jakie gdzieś tam zawiera, jest też doskonałą, mocną lekturą, lepszą niż niejeden kryminał, bo opartą na autentycznych losach prawdziwego człowieka.

W książce było wszystko to, o czym Pan Paweł...

• Fakty , reportaże
  • [reportaże i literatura faktu]