Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: , ,

Podobnie jak w pierwszej części, pani Monika opisuje swoje zdobywanie kilku ciekawych gór z najróżniejszych części świata. Opowieści to nie tylko sucha relacja, treść książki wzbogacają liczne anegdoty, legendy, historie, dane historyczne, ale przede wszystkim piękne zdjęcia i praktyczne porady. Lektura to przyjemna i ciekawa, jak zresztą każda książka pióra Moniki Witkowskiej :)

Podobnie jak w pierwszej części, pani Monika opisuje swoje zdobywanie kilku ciekawych gór z najróżniejszych części świata. Opowieści to nie tylko sucha relacja, treść książki wzbogacają liczne anegdoty, legendy, historie, dane historyczne, ale przede wszystkim piękne zdjęcia i praktyczne porady. Lektura to przyjemna i ciekawa, jak zresztą każda książka pióra Moniki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

To już druga książka Moniki Witkowskiej, którą miałam przyjemność czytać. "Góry z duszą" to pięknie wydana, wzbogacona licznymi zdjęciami relacja ze zdobywania 8 wyjątkowych gór. Jak sama autorka pisze, przedstawiła góry, które czymś ją ujęły: widokami, poznanymi ludźmi, przyrodą, swoim kształtem. Każda z opisanych wypraw była inna, bo inaczej zdobywa się afrykańskie Kilimandżaro, a inaczej europejskie Mont Blanc czy Grossglockner. Inne przeżycia towarzyszą przy wchodzeniu na Rysy, a inne na Kala Pattar czy Lobuche East. W zupełnie inną kulturę wsiąkniemy podążając w kierunku Aconcagui, a inną na Araracie. Właśnie kultura ma tu bardzo duże znaczenie - autorka przy każdej wyprawie nie tylko zdobywa szczyt, ale też poznaje ludzi, historię i legendy związane z daną górą i jej otoczeniem. W książce chętnie się dzieli swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Dzięki bogatym opisom i pięknym zdjęciom czytelnik może się poczuć, jakby wraz z autorką podążał na szczyt, razem z nią spożywał wyjątkowe posiłki z "lokalesami" i podobnie jak Monika, zamarzał na dużych wysokościach. Po opisie każdej wyprawy znaleźć można większą lub mniejszą garść praktycznych porad dotyczących organizacji wyprawy w opisywane miejsce - na pewno może się przydać. Ja sama o niektórych z tych miejsc marzę, z pewnością skorzystam :) Opis zdobywania Rysów od strony słowackiej zachęcił mnie do zaplanowania wyprawy na nasz najwyższy szczyt. Do tej pory uważałam, że nawet podejście od strony słowackiej jest niemożliwe przy moim lęku ekspozycji. Po lekturze jednak zdecydowałam, że spróbuję. Wcześniej jednak, póki zima trwa, sięgnę po "Góry z duszą 2". :)

To już druga książka Moniki Witkowskiej, którą miałam przyjemność czytać. "Góry z duszą" to pięknie wydana, wzbogacona licznymi zdjęciami relacja ze zdobywania 8 wyjątkowych gór. Jak sama autorka pisze, przedstawiła góry, które czymś ją ujęły: widokami, poznanymi ludźmi, przyrodą, swoim kształtem. Każda z opisanych wypraw była inna, bo inaczej zdobywa się afrykańskie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"Korona Ziemi" to bardzo przyjemnie napisana, ciekawa książka, zresztą podobnie jak "Atak rozpaczy". Szkoda, że Artur Hajzer nie zdążył napisać ich więcej.
Każdy rozdział książki jest poświęcony innemu szczytowi z Korony Ziemi. Możemy poznać nie tylko historię podboju danej góry, ale dowiedzieć się też więcej o pierwszych zdobywcach oraz zapoznać się z ciekawymi anegdotami i najważniejszymi faktami związanymi z górą i jej zdobywaniem.
Można się pośmiać, czytając o dziwnych pomysłach pierwszych zdobywców, czy też ludzi, którzy na siłę wymyślali niestworzone podziały i kryteria, byle tylko być pionierami. Nierzadko można się też zadziwić, poznając rzeczywistość, z którą musieli się zmierzyć amatorzy podboju Korony Ziemi dziesiątki lat temu. Podczas lektury napotykamy też smutne i niejednokrotnie przerażające fakty, gdy dowiadujemy się np. jak ogromna znieczulica zapanowała na stokach Mount Everestu.
Całość czyta się bardzo przyjemnie, lekturę umilają piękne zdjęcia i rysunki poglądowe. Dużym minusem książki jest uboga korekta - pojawiają się liczne błędy językowe i interpunkcyjne.

"Korona Ziemi" to bardzo przyjemnie napisana, ciekawa książka, zresztą podobnie jak "Atak rozpaczy". Szkoda, że Artur Hajzer nie zdążył napisać ich więcej.
Każdy rozdział książki jest poświęcony innemu szczytowi z Korony Ziemi. Możemy poznać nie tylko historię podboju danej góry, ale dowiedzieć się też więcej o pierwszych zdobywcach oraz zapoznać się z ciekawymi anegdotami...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Zbiór ciekawych rozmów, które otwierają oczy na to, co kryje się pod chwałą zdobywców, a jednocześnie uzmysławia nam, jak różni jesteśmy.
Autorka przeprowadziła kilka rozmów z najbliższymi wielkich polskich gwiazd himalaizmu, niektórzy z nich nadal są wśród nas, inni odeszli,najczęściej na zawsze pozostali w ukochanych górach. Każdy z rozmówców ma coś ciekawego do opowiedzenia, swoją własną historię i często zupełnie inne spojrzenie na pasję najbliższej osoby.
Poznajemy życie rodzin zdobywców najwyższych szczytów, możemy dostrzec plusy i minusy dzielenia życia z ludźmi o tak niezwykłej pasji oraz uzmysławiamy sobie, jak wysoką cenę rodziny płaciły i płacą za polskie sukcesy w Himalajach.

Zbiór ciekawych rozmów, które otwierają oczy na to, co kryje się pod chwałą zdobywców, a jednocześnie uzmysławia nam, jak różni jesteśmy.
Autorka przeprowadziła kilka rozmów z najbliższymi wielkich polskich gwiazd himalaizmu, niektórzy z nich nadal są wśród nas, inni odeszli,najczęściej na zawsze pozostali w ukochanych górach. Każdy z rozmówców ma coś ciekawego do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Niesłodka, niegorzka opowieść o polskim himalaizmie lat 80. Bardzo wciągnęła mnie ta opowieść o czasach, kiedy najwyższy szczyty się zdobywało - czasem szaleńczo, czasem z brawurą, ale z szacunkiem do natury. O czasach, kiedy na górę się wchodziło, a nie było wnoszonym czy wprowadzanym przez całą armię ludzi.
Książka nie jest po prostu zbiorem konkretnych wypraw, przeplatają się one, dlatego jeśli ktoś nie umie powiedzieć "stop, idę spać", może długo się od książki nie oderwać.
Spodobało mi się spojrzenie autora - z dystansu, potrafi chwalić innych i krytykować siebie.
No i ten piękny fragment o tym, dlaczego w góry się wraca, pomimo całego trudu: "Całe życie, które kręci się tam wokół nas, nie wydaje się już takie ważne, a może raczej nie takie trudne. Wszystko to jest niczym w porównaniu z tym, co robiło się tam, w górach." Myślę, że takie spojrzenie na sprawę jest aktualne nie tylko w Himalajach, ale i w odniesieniu do bliższych nam gór :)

Niesłodka, niegorzka opowieść o polskim himalaizmie lat 80. Bardzo wciągnęła mnie ta opowieść o czasach, kiedy najwyższy szczyty się zdobywało - czasem szaleńczo, czasem z brawurą, ale z szacunkiem do natury. O czasach, kiedy na górę się wchodziło, a nie było wnoszonym czy wprowadzanym przez całą armię ludzi.
Książka nie jest po prostu zbiorem konkretnych wypraw,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okładka książki Najdziwniejsze kraje Rafał Jemielita, Łukasz Kaniewski, Krzysztof Kęciek, Bartłomiej Magierowski, Jakub Mielnik, Kazimierz Pytko, Katarzyna Sarek, Mariusz Weber
Ocena 6,4
Najdziwniejsze... Rafał Jemielita, Łu...

Na półkach: ,

Sięgnęłam po tę książkę, spodziewając się zaskakujących ciekawostek z krajów o najdziwniejszych nazwach, o których istnieniu przeciętny Europejczyk nie ma pojęcia. Oczekiwałam historii o niezwyczajnych obyczajach panujących w zagubionych w buszu wioskach i opisu przebiegu dnia ludu mieszkających w domkach zbudowanych przy brzegu egzotycznej wyspy na Oceanie Indyjskim. Takie treści byłyby bardzo atrakcyjne. Okazało się jednak, że na kolejnych stronach tejże książki czekało na mnie coś znacznie lepszego: historie niecodzienne, dziejące się współcześnie, ale też będące dalszą przeszłością, tyle, że związane w większości z krajami dobrze znanymi, będącymi liderami dzisiejszego świata. Wiele opisanych historii kształtuje i będzie kształtowało życie milionów, jeśli nie miliardów ludzi. Szczerze polecam. Tak niepozorna, a taka ciekawa :)

Sięgnęłam po tę książkę, spodziewając się zaskakujących ciekawostek z krajów o najdziwniejszych nazwach, o których istnieniu przeciętny Europejczyk nie ma pojęcia. Oczekiwałam historii o niezwyczajnych obyczajach panujących w zagubionych w buszu wioskach i opisu przebiegu dnia ludu mieszkających w domkach zbudowanych przy brzegu egzotycznej wyspy na Oceanie Indyjskim. Takie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Po książkę "Zakochaj się w bieganiu" sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze, od kilku lat myślałam o zapoznaniu się z tym sportem, ale do tej pory jakoś się nie zebrało, a książka zapowiadana była właśnie jako przewodnik dla tych, którzy chcą, ale nie wiedzą, jak. Po drugie, byłam bardzo ciekawa książki Panny Anny, której bloga bardzo lubię - pozytywne wpisy, dystans, ciekawe podejście do życia. Na koniec skusiły mnie szybkie, smaczne i zdrowe przepisy - możliwość ekspresowego przygotowania pożywnego, zdrowego i do tego smacznego dania działa na mnie jak magnes.
Ale do rzeczy: książka jest bardzo przyjazna, zdjęcia uprzyjemniają lekturą, szata graficzna ładna, napisana płynnie, czyta się ją jednym tchem nawet na pół śpiąco. Książka z pewnością przyda się osobom rozpoczynającym przygodę, nie tylko z bieganiem, ale ogólnie ze sportem, zwłaszcza uprawianym na zewnątrz. Dla mnie, osoby aktywnej, bardzo dużo jeżdżącej na rowerze i wędrującej po górach, niektóre porady są bardzo oczywiste i niewiele wniosły. Dowiedziałam się jednak trochę w temacie początków biegania. Bardzo pomocne są przykładowe plany treningowe, bez takowych akurat tego sportu nie da się zacząć uprawiać w sposób sensowy, by był przyjemnością, przyniósł pożądane efekty, a nie zrobił krzywdy. Ogromny plus za to, że autorka konsultowała wszystko ze specjalistami w danych dziedzinach, a nie robiła z siebie specjalistki od wszystkiego, co ostatnio jest modne.
Z jednej strony książkę bardzo przyjemnie i lekko się czyta, bije od niej moc pozytywnych wibracji, prawdziwa pasja, ale i pokora wobec sportu, samej siebie i swojej wiedzy. Z drugiej strony nie każdy czytelnik może sobie pozwolić na takie życie jak autorka, by wszystko ustawiać pod pasję i sport. Nie każdy ma wolny zawód, nie ze wszystkich porad i możliwości można korzystać. Mam też wrażenie, że pojawia się tu element uzależnienia. Nie do końca normalne wydaje mi się ustawianie życia pod zawody biegowe, wybieranie miejsca zamieszkania pod kątem tras. Ja sama kocham sport, uwielbiam tę wolność, którą daje mi przemierzanie świata na rowerze, ale to jeden z elementów życia, nie jego centrum.
Generalnie jednak książkę polecam jako bardzo przyjemną lekturę, napisaną z myślą o tych, którzy chcą zacząć, ale nie wiedzą, jak. Dzięki temu, że autorka nie jest profesjonalistką, materiał jest przystępny i udziela odpowiedzi na pytania, które każdy początkujący chciałby zadać, ale nie wie, do kogo się zwrócić.

Po książkę "Zakochaj się w bieganiu" sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze, od kilku lat myślałam o zapoznaniu się z tym sportem, ale do tej pory jakoś się nie zebrało, a książka zapowiadana była właśnie jako przewodnik dla tych, którzy chcą, ale nie wiedzą, jak. Po drugie, byłam bardzo ciekawa książki Panny Anny, której bloga bardzo lubię - pozytywne wpisy, dystans,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Pierwsza powieść z serii o Saszy Załuskiej wciąga i intryguje. Przez kolejne rozdziały autorka buduje napięcie, pojawiają się kolejne wątki i znaki zapytania. Szkoda, że po tym długim gromadzeniu pytań, odpowiedzi przychodzą nagle i nie wszystkie są tak straszne i nieprzewidywalne, jak można by się spodziewać. Generalnie jednak polecam, bardzo dobra książka na długie wieczory.

Pierwsza powieść z serii o Saszy Załuskiej wciąga i intryguje. Przez kolejne rozdziały autorka buduje napięcie, pojawiają się kolejne wątki i znaki zapytania. Szkoda, że po tym długim gromadzeniu pytań, odpowiedzi przychodzą nagle i nie wszystkie są tak straszne i nieprzewidywalne, jak można by się spodziewać. Generalnie jednak polecam, bardzo dobra książka na długie wieczory.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okładka książki Zbaw nas ode złego Lisa Collier Cool, Ralph Sarchie
Ocena 6,8
Zbaw nas ode z... Lisa Collier Cool, ...

Na półkach: ,

Książka dobra, nawet bardzo. Najistotniejsze nie jest nawet to, że dobrze się ją czyta (choć tak właśnie jest). Dla mnie najważniejsze jest to, że po lekturze tej książki nareszcie zaczęłam nosić medalik, choć przez 15 lat bezskutecznie starałam się tego nauczyć.
Autorzy wprowadzają nas w świat, o którym nie usłyszymy w mediach, nie przeczytamy w gazetach. Mają odwagę mówić o czymś, w co większość ludzie nie jest w stanie lub po prostu nie chce uwierzyć. Przestrzegają przed popełnianiem błędów, które mogą się okazać najgorszymi posunięciami w życiu, które mogą skutkować zdarzeniami, przy których utrata pracy czy inwalidztwo to "pikuś".
"Zbaw nas ode złego" zrobiło na mnie bardzo mocne wrażenie. Tak mocne, że przez 3 tygodnie miałam problem ze snem ;)

Książka dobra, nawet bardzo. Najistotniejsze nie jest nawet to, że dobrze się ją czyta (choć tak właśnie jest). Dla mnie najważniejsze jest to, że po lekturze tej książki nareszcie zaczęłam nosić medalik, choć przez 15 lat bezskutecznie starałam się tego nauczyć.
Autorzy wprowadzają nas w świat, o którym nie usłyszymy w mediach, nie przeczytamy w gazetach. Mają odwagę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Rozczarowała mnie ta książka. Bohater/autor kreuje się na znawcę wszechrzeczy, ale ukazany świat nie jest prawdziwy. Istnieje życie poza 12h/dobę w korpo, szpanerskim autem na kredyt i beznadziejnym seksem z obcą osobą. Jest wiele pozytywów i wiele piękna. Książka pesymistyczna, dołująca, żenująca, momentami wulgarna i niesmaczna, a bohater to burak bez szacunku do kobiet. Zdecydowanie nie polecam.

Rozczarowała mnie ta książka. Bohater/autor kreuje się na znawcę wszechrzeczy, ale ukazany świat nie jest prawdziwy. Istnieje życie poza 12h/dobę w korpo, szpanerskim autem na kredyt i beznadziejnym seksem z obcą osobą. Jest wiele pozytywów i wiele piękna. Książka pesymistyczna, dołująca, żenująca, momentami wulgarna i niesmaczna, a bohater to burak bez szacunku do kobiet....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Część o odżywianiu, zasadach komponowania posiłków, składnikach odżywczych bardzo dobra. Zebrane zostały ciekawe i istotne informacje na ten temat. Jednak przepisy zawarte w książce to trochę "odlot" - składniki do potraw nieznane, ciężko je kupić, do tego są drogie. Według mnie przepisy nie dla człowieka, który po prostu chce przyrządzić zdrowy, smaczny, pożywny posiłek, tylko dla jakiegoś maniaka zdrowego żywienia. Z produktów dostępnych na półkach przeciętnego polskiego sklepu też da się przyrządzić sensowne danie, nie trzeba sięgać po rzeczy z kosmosu.

Część o odżywianiu, zasadach komponowania posiłków, składnikach odżywczych bardzo dobra. Zebrane zostały ciekawe i istotne informacje na ten temat. Jednak przepisy zawarte w książce to trochę "odlot" - składniki do potraw nieznane, ciężko je kupić, do tego są drogie. Według mnie przepisy nie dla człowieka, który po prostu chce przyrządzić zdrowy, smaczny, pożywny posiłek,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to