rozwiń zwiń

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego: poznaliśmy 10 nominowanych tytułów

Anna Sierant Anna Sierant
27.03.2024

Nominacje w 15. edycji konkursu otrzymało 10 tytułów, w tym aż 7 napisanych przez polskich autorów i autorki i trzy przetłumaczone z innych języków. Jakie książki mają szansę zostać najlepszym reportażem roku 2023?

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego: poznaliśmy 10 nominowanych tytułów Materiały prasowe Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowionej 14 stycznia 2010 roku i mającej na celu uhonorowanie tego polskiego twórcy, a także docenienie prac reporterów z Polski i zagranicy, zgłoszono w tym roku aż 145 tytułów. To rekordowa w historii konkursu liczba. 105 ze zgłoszonych książek napisano w języku polskim, a pozostałe 40 przetłumaczono z dziesięciu różnych języków: 24 tytuły z angielskiego, 5 – z francuskiego, 3 – z hiszpańskiego, a także 2 książki z języka szwedzkiego i po jednej z języków: niemieckiego, węgierskiego, duńskiego, norweskiego, ukraińskiego i słowackiego. Jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek, miało więc niemało pracy, zanim wyłoniło finałową dziesiątkę, którą prezentujemy poniżej.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2024: nominacje

1. Marta Abramowicz, „Irlandia wstaje z kolan”Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Marta Abramowicz, autorka m.in. reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”, została nominowana za książkę „Irlandia wstaje z kolan”.

Reportaż poświęcony nadal zielonej, ale już nie (tak) katolickiej wyspie, opowiada właśnie o rozliczeniu tego kraju z Kościołem. Ze wszystkimi jego nadużyciami, a także z katolicką moralnością, odrzuconą w powszechnym głosowaniu.

Autorka poszukuje odpowiedzi na to, co się stało, że ta dawniej katolicka twierdza wstała z kolan, i jak Polska także mogłaby to zrobić.

2. Martín Caparrós, „Ñameryka”, przeł. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie 

„Ñameryka” to termin wymyślony przez samego autora, określający 20 krajów Ameryki Południowej i Środkowej zamieszkanych przez ludzi mówiących po hiszpańsku.

Autor wcześniejszego, głośnego „Głodu” zabiera więc tym razem czytelników i czytelniczki do części świata, którą doskonale zna.

Przedstawia Amerykę Łacińską poprzez miasta i wsie, kopalnie, plantacje bananów, wysypiska śmieci, targowiska, miejsca, gdzie działają kartele narkotykowe, wychodząc poza stereotypy, folklor, kulturowe kalki.

3. Ersin Karabulut, „Kroniki ze Stambułu”, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics

Drugim z nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zagranicznych twórców jest pochodzący z Turcji Ersin Karabulut.

Twórcę komiksów i ilustratora wyróżniono nominacją za pierwszy tom „Kronik ze Stambułu”, czyli autobiograficzną opowieść o wywodzącym się z biednych przedmieść Stambułu chłopcu, który trafił na sam szczyt wydawniczego świata. Autor, poprzez swoją historię, przedstawia również historię współczesnej Turcji, pełnej przewrotów, rozczarowań, dramatów, nadziei. Kraju rządzonego przez mającego ogromną władzę Recepa Erdoğana. To pierwszy nominowany komiks w historii nagrody.

4. Katarzyna Kobylarczyk, „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, Wydawnictwo Czarne

Autorka m.in. książek „Pył z landrynek” i „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” została nominowana w 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”. Książka opowiada o przełomowym momencie w historii tego kraju, gdy w roku 1999 tamtejszy Sąd Najwyższy orzekł, że każde dziecko ma prawo wiedzieć, kim są jego rodzice. Do prawników zaczęły się więc zgłaszać osoby, które wiedziały od bliskich, że są adoptowane, jednak w dokumentach rodzice adopcyjni widnieli jako biologiczni. Swoich dzieci zaczęli też szukać rodzice, którzy dotąd uznawali swoich potomków za zmarłych. Kobylarczyk opisuje wstrząsający proceder, w który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zamieszane były instytucje państwowe i kościelne.

5. Michał Książek, „Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak Literanova

Nominacją wyróżniono również Michała Książka, a ściślej rzecz biorąc książkę o tym, jak przyroda przejmuje miasto, zaczynając od najmniejszych pęknięć w betonie.

Przykłady? Pewna rodzina sikorek zamieszkała pod adresem Metro Świętokrzyska 02, a jeden szpak umościł sobie gniazdo w bombowcu w Muzeum Lotnictwa. Stary neon „Teatr Dramatyczny” zamieszkują natomiast wróble.

Właśnie ten nieznany większości z nas świat opisuje autor – reportażysta, poeta, ale i inżynier leśnik i ornitolog.

6. Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Wydawnictwo Marginesy

Nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego są również „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak, które, decyzją czytelniczek i czytelników serwisu Lubimyczytać, uzyskały tytuł Książki Roku w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Książka uzyskała najwięcej głosów w historii konkursu, a konkretnie – 11 161.

Autorka daje wiejskim kobietom z czasów dwudziestolecia międzywojennego głos, by same opowiedziały swoją historię. To opowieść o ich bezgranicznym oddaniu rodzinie, ziemi, ale również pragnieniu zmiany i próbach zawalczenia o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

7. Fernanda Melchor, „To nie jest Miami”, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage

„To nie Miami” meksykańskiej autorki Fernandy Melchor to trzecia i ostatnia zagraniczna nominacja w 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka „Czasu huraganów” i „Paradajsu” została wyróżniona za publikację poświęconą jej rodzinnemu miastu.

Nie Miami, a Veracruz, pokazanemu od ciemnej, brutalnej strony. Veracruz zamieszkiwanemu przez morderców i społecznych wyrzutków.

W serii wstrząsających literackich reportaży autorka zachęca czytelników i czytelniczki do próby zrozumienia tych, których opisuje, do spojrzenia na nich z empatią, choć łatwo byłoby nazwać ich potworami.

8. Małgorzata Nocuń, „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego”, Wydawnictwo Czarne

Małgorzata Nocuń, w latach 2004–2006 korespondentka „Tygodnika Powszechnego” w Ukrainie i Białorusi, autorka m.in. „Wczesnego życia”, otrzymała nominację za „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego”. Autorka oddaje głos mieszkankom Europy Wschodniej i Azji Centralnej.

Tym, które uczestniczyły w ważnych historycznych wydarzeniach, ale zabrakło dla nich miejsca w podręcznikach: więźniarkom łagrów, działaczkom na rzecz praw człowieka, feministkom, żołnierkom i matkom żołnierzy, ale nie tylko, także kobietom zaślepionym ideologią, szczerze kochającym Związek Radziecki.

9. Paweł Pieniążek, „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, Wydawnictwo W.A.B.

Paweł Pieniążek, autor m.in. „Po kalifacie. Nowej wojny w Syrii” i „Wojny, która nas zmieniła”, autor tłumaczeń na język polski utworów m.in. Natalki Śniadanko i Serhija Żadana, otrzymał nominację za „Opór. Ukraińców wobec rosyjskiej inwazji”.

Ukraińców, którzy nie tylko walczą z najeźdźcą na froncie, ale również podejmują mniej widoczne działania. M.in. przekazują pieniądze na siły zbrojne, pomagają w ewakuacji ludności cywilnej, a czasem po prostu zostają w domu. Z dnia na dzień emeryci, ratownicy medyczni, sportowcy, informatycy, ludzie kultury zmuszeni byli zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z wojną.

10. Bartosz Żurawiecki, „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, Wydawnictwo Czarne

W „Ojczyźnie moralnie czystej” Bartosz Żurawiecki przedstawia epidemię HIV w Polsce w ujęciu historycznym.

Opisuje pełne napięcia oczekiwanie na pojawienie się „zarazy”, pierwsze przypadki zachorowań, rozwój epidemii i brutalną reakcję społeczeństwa wobec zakażonych.

W książce pojawiają się opowieści chorych, ich bliskich, emocjonujące relacje lekarzy i innych osób zaangażowanych w pomoc tym, od których większość społeczeństwa się odwróciła. 

Spośród tych dziesięciu tytułów jury wybierze pięć książek finalistek, a w maju, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, poznamy najlepszy reportaż 2023 roku. Nagroda dla autorki lub autora nagrodzonej książki wynosi 100 tysięcy złotych, tłumacz lub tłumaczka nagrodzonego tytułu otrzyma 20 tysięcy złotych, wszyscy nominowani autorzy i autorki po 10 tysięcy złotych, a tłumacze i tłumaczki nominowanych książek – po 5 tysięcy złotych.

Czytaliście nominowane tytuły? A może któryś z nich was właśnie zaintrygował? 


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anetka P 29.03.2024 22:31
Czytelniczka

Chłopki. Opowieść o naszych babkach Bezkonkurencyjne!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Deppowa 29.03.2024 20:26
Bibliotekarka

Spośród nominowanych tytułów przeczytałam jedynie  Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego. Natomiast bardzo chcę przeczytać  Irlandia wstaje z kolan

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego  Irlandia wstaje z kolan
G 29.03.2024 14:16
Czytelnik

Widzę część tytułów pisana z klucza współczesnej marksistowskiej mentalności takie rodem z gazety wyborczej etc. A patron nagrody Ryszard Kapuściński? Też watpliwa postać tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL ( pseudonimy Poeta Vera Cruz), jego pisarstwo też z podobne klucza wyżej przedstawionego. Nawet jeśli odrzucimi ideologie to raczej mało obiektywne to będą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zasada 29.03.2024 20:47
Czytelnik

A, że tak zapytam bezczelnie: czytałeś którąś z tych 10 wyłonionych sposrod 150?
Albo którąś z listy wszystkich nadesłanych? Lista opublikowana: https://kultura.um.warszawa.pl/documents/65745/16639951/Książki zgłoszone do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.pdf/9fa20dc4-d316-cf05-b1c0-5cfa74e31f51?t=1705912244654

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WL1960 29.03.2024 05:31
Czytelnik

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego? Za najlepiej zmyślony reportaż powinna być ta nagroda. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domekzkart 28.03.2024 21:03
Czytelniczka

Z wymienionych tytułów czytałam tylko
Chłopki. Opowieść o naszych babkach, ale zdecydowanie widzę tu ciekawe dla mnie pozycje

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Paulina 28.03.2024 10:23
Czytelniczka

Znajduję tu kilka interesujących książek dla siebie. Żadnej jeszcze nie czytałam, ale zapisałam się w kolejkę do biblioteki po
Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Interesują mnie również:
Atlas dziur i szczelin
To nie jest Miami

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Chłopki. Opowieść o naszych babkach  Atlas dziur i szczelin  To nie jest Miami  Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego  Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji  Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce
tzaw 28.03.2024 07:55
Czytelnik

"Atlas dziur i szczelin" wydaje się być interesującą książką, ale na pewno wygrywa w jednej kategorii: ból designerskiego serduszka. Ta okładka jest tak amatorska, jakby złożył ją w paintcie 10-latek. Brakuje na niej tylko krasnala ogrodowego. Jest tak brzydka, że aż zaczyna budzić sympatię. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Evik 28.03.2024 16:13
Bibliotekarka

A mnie właśnie okładka wraz  z tytułem zaintrygowały 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sea_Of_Darkness 27.03.2024 23:13
Czytelniczka

Czytałam Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego Chłopki. Opowieść o naszych babkach, oba reportaże fantastyczne. Myślę, że z listy przeczytam jeszcze  To nie jest Miami

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego  Chłopki. Opowieść o naszych babkach  To nie jest Miami  Ñameryka
Riwona 28.03.2024 10:32
Czytelniczka

Przeczytałam tylko Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Pozostałe dopiero na liście do przeczytania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ISIA 27.03.2024 20:57
Czytelniczka

Wszystkie nominowane książki zapowiadają się interesująco :)
Caparrosa, "Ciałko" i "Irlandia wstaje z kolan" już miałam na liście do przeczytania, ale na pewno skuszę się też na "Atlas dziur i szczelin", o którym wcześniej nie słyszałam.
Ale że w zeszłym roku zalęgły mi się sikorki na balkonie, w wydłubanej w styropianowym dociepleniu elewacji dziurze, więc jestem niezwykle...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 28.03.2024 12:01
Czytelniczka

Nie wiedziałam, że są takie sprytne bo, że są drapieżne i potrafią zabijać inne ptaki to tak (te  bogatki)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA 29.03.2024 00:47
Czytelniczka

Wow, a ja nie wiedziałam, że są drapieżne 8-o
Jeszcze mi inne ptaszory próbowały zakładać gniazda w doniczkach, ale to wyrzucam od razu, jak tylko widzę jakieś patyczki powkładane i w końcu się zniechęcają ;)
A, i kiedyś mi się pojawiła brzózka-samosiejka w donicy z miętą :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 29.03.2024 08:15
Czytelniczka

To masz balkon w niesamowicie spokojnym miejscu skoro ptaszki się nie boją szukać miejsca na gniazda, fajnie sobie tam posiedzieć. 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA 29.03.2024 15:51
Czytelniczka

Nie pomyślałam o tym w ten sposób, ale tak :) Odkąd nie ma kota, to nic się nie boją, skubańce ;)
A te sikorki to już w ogóle... Przylatywały z robalami dla swoich małych nawet jak siedziałam tuż obok. Fajnie było popatrzeć z tak bliska :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ilo99 27.03.2024 20:27
Bibliotekarz

Czytałam "Atlas dziur i szczelin'. Zachwycająca książka. W fascynujący sposób opisuje życie toczące się na co dzień pod naszymi stopami (płyty chodnikowe), na ścianach mijanych przez nas budynków. Sporo wiedzy w wyjątkowo przystępnej formie. Liczę, że jury też będzie tego zdania. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post