Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąć

Anna Sierant Anna Sierant
23.09.2023

23 września rozpoczyna się astronomiczna jesień, pora roku, która mobilizuje do czytania – głównie dlatego, że na zewnątrz jest często zbyt zimno (choć nie w chwili, gdy piszę te słowa), by spędzać tam komfortowo czas. Oczywiście nie namawiam do zaprzestania wypoczywania na świeżym powietrzu, za to na pewno polecam sięgnąć po książki, które do czytania jesienią nadają się, można by rzec, wprost idealnie. Poznajcie moje propozycje!

Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąć PublicCo (https://pixabay.com/users/5009832/), Pixabay, za: Canva

„Wichrowe Wzgórza”, Emily Brontë, różne wydania

Choć jedna z literackich teorii spiskowych mówi, że tak naprawdę to nie Emily, a jej brat Branwell napisał „Wichrowe Wzgórza”, to do dzisiaj właśnie tej pisarce przypisuje się autorstwo jednej z najbardziej znanych powieści wszech czasów. Dawniej uważano jednak, że kobieta nie byłaby w stanie napisać tak mrocznej, szalonej historii. Co więcej, Branwell miał chwalić się swoim znajomym, że to właśnie on napisał tę książkę, jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Oksfordu wskazują jednoznacznie – to Emily napisała o trudnych, ale wciągających czytelnika losach Heathcliffa i Katarzyny. Jak zauważył kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz:

Piekielna to była wyobraźnia i piekło musiała nosić w sobie ta spokojna pozornie dziewczyna. Dla nas pozostała tajemniczym, zachwycającym zjawiskiem.

Rozgrywająca się na przełomie XVIII i XIX wieku historia, usytuowana na Wichrowych Wzgórzach i w Drozdowym Gnieździe, w angielskim Yorkshire, pełna jest gotyckiej, przygnębiającej, ale i intrygującej atmosfery. Nic więc dziwnego, że pierwsze tłumaczenie powieści, dokonane na język polski w 1929 roku przez Janinę Sujkowską, miało tytuł „Szatańska miłość”. Wiele lat później, w 1978 roku, Kate Bush wydała debiutancki singiel zatytułowany właśnie „Wuthering Heights”. Ostatnio utwór ten zainteresował też kolejne pokolenie słuchaczy – wykorzystano go bowiem w piątym sezonie serialu „Stranger Things”.

Użytkowniczka Marysmoorland tak napisała o tej książce:

Jest okropna, ale i jednocześnie wspaniała – w wielu momentach wściekałam się na bohaterów, irytowałam. Współczułam, by za chwilę zwyzywać. Skomplikowana, momentami bardzo chaotyczna i cały czas mroczna, ale to chyba tą tajemniczością Emily kupiła mnie najbardziej. Na pewno do niej wrócę, bo jestem pewna, że wraz z kolejnym przeczytaniem jej wyciągnę następne wnioski i dostrzegę więcej.

„Szczygieł”, Donna Tartt, wydawnictwo Znak Literanova

Donna Tartt pisze swoje książki w wieloletnich odstępach czasowych. Do tej pory mogliśmy przeczytać „Małego przyjaciela”, „Tajemną historię” oraz „Szczygła”. Jeśli jesteście miłośniczkami i miłośnikami wielkiej literatury, nie tylko tej autorstwa np. Emily Brontë, ale również współczesnej, „Szczygieł” to historia, która wciągnie was na długie jesienne wieczory. Co też może być zachęcające, Donnę Tartt krytycy i dziennikarze nazywają czasem „współczesnym Dickensem”, a jego powieści też przecież świetnie czyta się w chłodniejsze i bardziej mroczne pory roku. Czytając tę mającą niemal 850 stron powieść, razem z jej głównym bohaterem, Theo Deckerem, wyruszycie w podróż po Nowym Jorku, Las Vegas, Amsterdamie. Jak to jednak często w powieściach bywa, Decker odbywa przede wszystkim podróż w poszukiwaniu siebie, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, co chce robić w życiu. Choć „Szczygieł” zaliczany jest do literatury pięknej, nie zabrakło w nim również elementów kryminału – to powieść, która chyba każdej osobie lubiącej czytać oferuje coś, co sprawia, że staje się ona, mimo swoich rozmiarów, nieodkładalna. Użytkowniczka The Lord of Yeast uważa jednak, że:

„Szczygieł” jest pozycją, którą się pokocha lub znienawidzi. Albo nazwie się twórczość Tartt grafomanią bez opieki edytora, albo uzna się ją za doskonałe studium psychologiczne. Dawno nie dałam żadnej książce najwyższej oceny, ale ta na nią zasługuje. Nawet pomimo niedociągnięć, emocje, które we mnie wywołała, długo pozostaną w mej pamięci.

„Schronisko, które przestało istnieć”, Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie

Jak wynika z corocznych raportów Biblioteki Narodowej, a także liczby głosów oddawanych na książki z konkretnych kategorii w Plebiscycie Książka Roku, Polki i Polacy najchętniej sięgają po kryminały. A jesień to pora roku, której aura sprawia, że o kolejnych morderstwach czyta się z jeszcze większym dreszczykiem emocji.

„Schronisko, które przestało istnieć” jest debiutancką książką Sławka Gortycha – lekarza stomatologa, autora bloga Zagubiony w Karkonoszach. To właśnie w tych górach rozgrywa się również akcja „Schroniska…”. Główny bohater powieści, Maks Rajczakowski, podobnie jak autor książki, jest młodym stomatologiem, który postanawia pojechać do schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami, które jeszcze do niedawna zamieszkiwał jego ukochany wuj Artur. Mężczyzna chciał przywrócić temu miejscu dawną świetność, jednak zginął w wypadku. Będąc już na miejscu, Maks zaczyna nabierać podejrzeń, że Artur został zamordowany, i postanawia, z pomocą pracującej w jednym z pobliskich schronisk Marty, rozpocząć własne śledztwo. Historia przedstawiona przez Sławka Gortycha prowadzi aż do czasów II wojny światowej, przez lata komunizmu i współczesność, a wśród bohaterów, których poznajemy, czytając książkę, znajduje się nawet laureat Literackiej Nagrody Nobla.

Użytkowniczka strangee napisała:

Dosłownie pochłonęłam tę książkę, tym bardziej cieszy mnie, że już w przygotowaniu jest drugi tom, a ostatecznie „Schronisko, które przestało istnieć” rozpoczyna trylogię. Po tej książce moje oczekiwania są naprawdę spore, ale po genialnym początku wróżę Sławkowi Gortychowi naprawdę owocną literacką karierę.

„Dolina Muminków w listopadzie”, Tove Jansson, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Część osób Muminki wprost uwielbia i co roku do czytania o nich wraca, więc tych do „Doliny Muminków w listopadzie” przekonywać nie muszę. Jeśli jednak jeszcze książki Tove Jansson nie czytaliście, może właśnie tej jesieni znajdzie się ku temu świetna okazja?

„Dolina Muminków w listopadzie” jest ostatnią książką z cyklu o tych trollach, choć należałoby raczej powiedzieć, że o gościach, które ich dom jesienią odwiedzają. Aż dziewięcioro bohaterów postanowiło bowiem odwiedzić Muminki właśnie w tym czasie, okazało się jednak, że przebywały one wtedy na wyspie z latarnią morską. Wszyscy goście postanowili więc na Muminki poczekać, a przy okazji zrodziły się między nimi ciekawe, nie zawsze najlepsze relacje. W roku publikacji tej części serii zmarła matka autorki, być może z tego powodu ten tom jest uważany za najbardziej melancholijny spośród wszystkich książek o Muminkach.

Filifionka wiedziała, że nadeszła jesień, i zamknęła się w środku. Jej dom wydawał się całkowicie nieprzystępny i opustoszały. Lecz ona była w nim schowana w jego najgłębszym wnętrzu, za szczelnymi ścianami i murem świerków zasłaniających okna.

Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam, gdzie jest bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne. A potem niech sobie sztormy, ziąb i ciemności przychodzą, kiedy chcą. Niech się tłuką o ściany, szukając po omacku wejścia, i tak go nie znajdą, bo wszystko jest zamknięte, a w środku siedzi ten, kto był przezorny, siedzi i śmieje się zadowolony z ciepła i samotności.

„Dolina Muminków w listopadzie”, Tove Jansson

 Jak napisała użytkowniczka Arhkym:

Pustka i melancholia są na każdym kroku tej książki. Naprawdę jest to idealna lektura na jesień i aż dziwne, że czytałam ją latem. Ale pół dnia padało i czułam się, jakby była jesień (w lipcu), więc może jednak czas jej czytania był odpowiedni.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, wydanie ilustrowane, J.K. Rowling, Jim Kay, Wydawnictwo Media Rodzina

Jesień nierzadko nastraja nostalgicznie, co stwarza doskonałą okazję do tego, by sięgnąć po książki z dzieciństwa, młodości lub mające bohaterów w wieku, który już za nami. Świetnie nadaje się do tego „Harry Potter”, zwłaszcza w wersji ilustrowanej. Autorem rysunków, które można podziwiać w tym specjalnym wydaniu, jest Jim Kay, z którym J.K. Rowling współpracowała także m.in. przy „Gwiazdkowym Prosiaczku”, a sam Kay dodał do „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” aż 100 ilustracji swojego autorstwa.

Jesienią warto powrócić do pierwszego tomu historii o Harrym i jego przyjaciołach – chłopca poznajemy, gdy jest wychowywany (choć to za dużo powiedziane) przez wuja i ciotkę zapatrzonych w swojego syna i zapominających o chłopcu sierocie. Jeśli już sobie o nim przypominają, to traktują Harry’ego jak przysłowiowe piąte koło u wozu. Niedługo jednak okaże się, że Potter to wcale nie taki zwykły chłopiec i że czeka na niego wiele nowych wyzwań, zupełnie niemugolskich.

Jak napisał użytkownik Łukasz Parysek:

Książka, która zapoczątkowała jeden z najbardziej niezwykłych fikcyjnych światów w świecie literatury młodzieżowej i nie tylko. Nie znam osoby, która po jej lekturze nie chciałaby się przenieść choć na chwilę do Hogwartu, żeby móc doświadczyć magii tego miejsca.

„Zaproś mnie na pumpkin latte”, Anna Chaber, Wydawnictwo Czwarta Strona

Każdego roku w księgarniach pojawiają się kolejne powieści obyczajowe, których tematyka związana jest z jesienią. Ich autorzy i autorki opisują w nich najczęściej historie miłosne, rodzinne, które najlepiej czyta się pod kocem, z herbatą – a może aromatyczną kawą? – w ręku. Jedną z takich powieści jest debiut Anny Chaber „Zaproś mnie na pumpkin latte”. Utwór był nominowany w roku 2021 w Plebiscycie Książka Roku właśnie w kategorii Debiut.

Główną bohaterką powieści jest Paula – młoda kobieta pragnąca zrobić karierę w wielkim mieście. Właśnie dostała od swoich szefów ważne zadanie – zorganizowanie eventu, który może znacząco wpłynąć na to, jak oceniane są jej kompetencje w firmie. Paula jest rozżalona, że nie dostała upragnionego awansu, jednak ma zamiar udowodnić swoje zdolności. Mimo że podjęcie tego wyzwania obudziło w niej trudne wspomnienia z przeszłości…

Na Paulę w modnej kawiarni w centrum miasta zwraca uwagę Greg – on też ma marzenie. Chciałby zrezygnować z pracy w wielkiej sieciówce i otworzyć własne, pełne ciepłej atmosfery i pysznej kawy miejsce. Czy i na jak długo skrzyżują się ścieżki dwojga głównych bohaterów?

Jak napisała o powieści Anny Chaber użytkowniczka Patrycja Kolaczyk:

Naprawdę dawno nie czytałam tak bardzo klimatycznej książki, która z każdym rozdziałem wciąga coraz bardziej. W tej książce trudno o znalezienie minusów, ale z plusów jeszcze na koniec dodam, że świetne było wplecenie do fabuły wątku o profilaktyce prozdrowotnej. Sami widzicie, musicie książkę przeczytać!

Jakie książki dodalibyście do listy lektur na jesień? Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzach!

Pamiętajcie również, że na każdą z książek ujętych w zestawieniu możecie założyć alert cenowy LC!

Artykuł zaktualizowany, po raz pierwszy opublikowany we wrześniu 2022 roku.

 


komentarze [33]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Elżbieta  - awatar
Elżbieta 24.09.2023 19:16
Czytelnik

Nie wybieram książek zgodnie z porami roku, ale przeczytajcie koniecznie SZCZYGIEŁ, polecam 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiolka  - awatar
Wiolka 24.09.2023 17:27
Czytelniczka

Chyba zachęciliście mnie do Muminków 😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
24.09.2023 16:04
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

awatar
konto usunięte
24.09.2023 12:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Aka  - awatar
Aka 24.09.2023 14:32
Czytelniczka

Dla niektórych nowych osób na LC jest zupełnie nowy, u góry jest data 2022 (czyli nie przekopiowany z nową datą), a jak ktoś  nie chce to może starych komentarzy nie czytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
24.09.2023 15:17
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Aka  - awatar
Aka 24.09.2023 15:36
Czytelniczka

Z tą datą sprawdziłam, to zależy którędy się wchodzi (przez powiadomienia czy z głównej strony, a tam jest Artykuł zaktualizowany, po raz pierwszy opublikowany we wrześniu 2022 roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
miserycardia  - awatar
miserycardia 30.09.2023 18:20
Czytelniczka

@Monika ja aktywnie korzystam ze strony od niecałego roku i dla mnie akurat ten artykuł jest nowością - cieszę się, że czasami są takie "odgrzewane kotlety", bo tekstów publikowanych jest mnóstwo i samemu czasami trudno znaleźć jakieś starsze wpisy, które mogłyby nas zainteresować ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof  - awatar
Krzysztof 23.09.2023 15:24
Czytelnik

Właśnie do mnie dotarły w ubiegającym tygodniu;" Nad życie"-rozmowy o rzeczach najważniejszych( trochę zadumy i refleksji pod zbliżające się święto). I druga książka-"Bądź swoim szczęściem" Tina Turner(autobiografia duchowa,  Buddyzm) Bądź swoim szczęściem. Jak mądrość buddyzmu pomogła mi pokonać przeszkody życiowe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Bądź swoim szczęściem. Jak mądrość buddyzmu pomogła mi pokonać przeszkody życiowe
Krzysztof  - awatar
Krzysztof 23.09.2023 15:06
Czytelnik

Nad życie. Czego uczą nas umierający
 Nad życie. Czego uczą nas umierający

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nad życie. Czego uczą nas umierający
Caroline_Q  - awatar
Caroline_Q 23.09.2023 12:50
Czytelniczka

Książki, które zawsze chętnie polecam na jesień, w kolejności, w jakiej mi przyszły do głowy:
Drakula,
Frankenstein,
cokolwiek  Edgar Allan Poe,
Nawiedzony dom na wzgórzu,
Mistrz i Małgorzata

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Drakula  Frankenstein  Nawiedzony dom na wzgórzu  Mistrz i Małgorzata  Imię róży  Makbet  Piranesi  Lincoln w Bardo  Pokrzywa i kość  Mexican Gothic  Las ożywionego mitu  Wywiad z wampirem  Dar krwi  Legendy i Latte  Syn wiedźmy  W Jeżynowym Grodzie  Ostatni jednorożec. Wydanie rozszerzone
Lanaja  - awatar
Lanaja 23.09.2023 11:26
Czytelnik

Ja będę czytać: podręcznik do rozszerzonej biologii i chemii, notatki z polskiego i wiele innych równie wspaniałych i ciekawych pozycji! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 23.09.2023 10:11
Bibliotekarka

Ja planuję drugą część  Schronisko które przetrwało i jeśli czas pozwoli, chętnie sięgnę po  Wichrowe wzgórza, mam takie ładne wydanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Schronisko które przetrwało  Wichrowe wzgórza
Martyna  - awatar
Martyna 01.10.2022 10:21
Czytelniczka

To też jest melancholijna, mroczna, gotycka literatura. Idealna na jesień: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4962463/opowiadania-prawie-wszystkie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post