Wywiad z wampirem

Tłumaczenie: Tomasz Olszewski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
1 369
1 479
2 427
1 049
Interview with the Vampire

Inne wydania

Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Claudia - ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do własnego stwórcy - Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Claudia wyruszają na wyprawę do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów.

Wydana w 1976 roku pierwsza część "Kronik wampirów" to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw jej kariery.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Aria | 2010-08-30
Przeczytana: sierpień 2010

"Wstałem z łóżka i nie patrząc mu w oczy, podszedłem do okna. Odwrócony plecami do pokoju, słyszałem, jak wychodzi i przymyka ostrożnie drzwi.”

(„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński)

Zapewne zastanawiacie się teraz, co „Inny świat” ma wspólnego z „Wywiadem z wampirem”. Otóż powiem wam, że bardzo dużo. Poniekąd te książki traktują o tym samym – o utracie człowieczeństwa. Jedni tracą je w łagrach, stając twarzą w twarz z głodem, zimnem i nieludzką pracą. Inni stając się wampirami.
Dziś słyszymy o doskonałości i pięknie wampirów. Jednak czy choć na moment zastanawialiście się, jak to jest być prawdziwym wampirem? Nigdy nie zobaczyć słońca, zabijać ludzi, pić ich krew. Przestąpić granicę człowieczeństwa i zostać mordercą i ludojadem. Żyć kosztem innych i zastanawiać się, czy po śmierci (o ile kiedykolwiek taka nastąpi) dusza (o ile się ją wciąż ma) dostąpi zbawiania. Czy już na wieki należy się do szatana? I czy on w ogóle istnieje? Czy istnieje cokolwiek, co ma sens? I kiedy...

Terpentulla | 2010-08-04
Przeczytana: 2002 rok

"Wywiad z Wampirem" przy całej seryjce Rice, która leży u mnie na półce, jest dla mnie czymś, co można przyrównać do pierwszego chłopaka. Popadłam w zachwyt, zawisłam nad książką i przeczytałam ją ponownie chyba ze sto razy, aż byłam gotowa sięgać po oryginał i cytować z pamięci. Wszystko się zgadza - cielęcy zachwyt, ciągłe myślenie, fantazjowanie na temat, niemożność spania po nocach. Dla mnie pozycja kultowa, która miała wielki wpływ na moje życie. Film to dla mnie taka wisienka na torcie - jeden z nielicznych, który jest dla mnie bardzo dobrym odzwierciedleniem książki.
Rice wpoiła mi swój wizerunek wampira, dlatego też jak zobaczyłam później Edzia ze "Zmierzchu" to moje poczucie estetyki i cała filozofia wampiryzmu poszła się pociąć. Na cmentarz. Ciemną nocą. I wyło to do księżyca aż do wczesnych godzin porannych. Ale i tak całą serię "Zmierzchu" przeczytałam ;)
Dla każdego kto czuje się na siłach przyjąć na swoje barki mroczno-romantyczną wizję wampiryzmu. Bez przesłodzenia.

Takie książki o wampirach to ja rozumiem!
Ta historia ma własny, niepowtarzalny i absolutnie uderzający klimat. Jak dla mnie to jest w niej najlepsze.
Jest poza tym wciągająca, ciekawa i zaskakująca.
Jedynym jej minusem jest to, że gdzieś momentami była nużącą, ale jednak całość to mi wynagrodziła.
Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejny tom :)
Polecam gorąco!

vampireheart | 2016-09-17
Przeczytana: 23 września 2016

Jako fanka wampirów zawsze chciałam przeczytać "Wywiad z wampirem". Najpierw jednak wybór padł na film, który pokochałam do granic możliwości. Wcześniej miałam okazję czytać inną książkę Anne Rice i jakoś jej styl nie przypadł mi do gustu. Z nabyciem powieści ociągałam się, lecz w końcu ją zdobyłam.

Według firmy Personal Creations przeczytanie tej pozycji przeciętnie zajmuje 7 godzin i 24 minuty. Hmm... Ja zaczęłam czytać pod koniec 2012 roku i skończyłam we wrześniu 2013. Książka wywarła na mnie takie wrażenie, że za napisanie recenzji zabierałam się trzy lata. Dodam, tak dla ścisłości, że wrażenie to jest negatywne.

Co się tyczy powieści, to faktycznie ma formę wywiadu. Jest on jednak na tyle poplątany, że Louis - tytułowy wampir - wprowadza do swoich wypowiedzi kolejne dialogi, słowa innych bohaterów. Kiedy już wczujesz się w opowiadaną przez niego historię, nagle pojawia się wypowiedź osoby przeprowadzającej wywiad, a Ty zastanawiasz się, co mają te słowa do kontekstu, bo...

immortal15 | 2015-01-25

Czytając "Wywiad z wampirem" byłam zachwycona. Z pewnością Anne Rice jest mistrzynią powieści grozy. Historia Louisa de Pointe du Laca, arystokraty z Luizjany bardzo mnie wciągneła. W wywiadzie z wampirem poznajemy jego losy jako człowieka i jako wampira. Historia opowiedziana młodemu dziennikarzowi zawiera w sobie opis zdrad, miłości, nienawiści oraz ciekawości która mogła ich zniszczyć.

"Umierające z głodu dziecko to przerażający widok. Głodujący wampir to coś jeszcze gorszego."

Northman | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Książka bez wątpienia kultowa, będąca wciąż na topie - i to od lat!, pomimo pseudo-popkulturowych trendów w rodzaju wypaczającej klasyczny obraz wampira rodziny Cullenów (bez urazy Edward). To właśnie "Wywiad z wampirem", do spółki z "Drakulą" Brama Stokera i "Miasteczkiem Salem" Stephena Kinga ukształtował współczesny obraz wampira i otworzył nocnemu krwiopijcy drzwi na salony szeroko pojętej popkultury. Warto o tym pamiętać.

"Wywiad z wampirem", choć nie ukazał się bynajmniej wczoraj, to jednak wciąż fascynuje... Historia Luisa, Lestata, Klaudii, Armanda, łącząca te postacie opowieść o pełnej bólu utracie człowieczeństwa, o walce o prawdę na temat samego siebie, zderzona z podróżą w mroczne instynkty zezwierzęcenia właściwe przemianie w dziecko nocy, porywa i hipnotyzuje mimo upływu lat. Książka, tak jak opowiedziana w niej historia, genialna!

Pozycja ta zawsze powinna być traktowana z szacunkiem, nie było bowiem w pewnym momencie książki ukazującej lepiej wampiry jako, owszem,...

Grażyna | 2010-10-02
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Oczywiście, że mam przed oczyma przede wszystkim Brada Pitta, potem Toma Cruisa i Antonio Banderasa, ale książka jest naprawdę świetna.

Od tej książki,zaczęłam czytać książki Anne Rice.Zafascynowała mnie magiczna i mroczna atmosfera,panująca w tej książce.To pierwsza część kronik wampirów i jednocześnie pozycja obowiązkowa,dla wszystkich,którzy lubią fantastykę.Gorąco polecam!

Canis | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Ty jesteś nocą i tylko noc potrafi Ciebie zrozumieć i zamknąć w swoich ramionach."

Już od bardzo dawna chciałam przeczytać "Wywiad z Wampirem" Anny Rice. Dlaczego? Ze względu na pozytywne recenzje, na to, że utwór ten jest klasyką? Pewnie i tak, ale głównie chciałam poznać wykreowany przez autorkę model wampira. Nie błyszczącego nastolatka ze "Zmierzchu", ale prawdziwego z krwi i kości wampira. Tego szukałam w tej książce i się nie zawiodłam. Własnie tak zawsze wyobrażałam sobie wampiry. Louis - niemogący pogodzić się ze swoim losem, pozbawieniem człowieczeństwa. Lestat - zagubiony, nieprzewidywalny łowca, kreujący się na władcę. Klaudia - dziewczynka, która nie pamięta swojego ludzkiego życia... Wszyscy bohaterowie "Wywiadu z wampirem" są namacalni i na swój sposób oryginalni.

Książka wypełniona jest po brzegi sprawami moralności, ludzkiego człowieczeństwa, życia wiecznego, definicji zła, celem egzystencji, istnieniem Boga i szatana... Podobało mi się to, że czytając o tym sama...

breathless | 2010-08-13
Przeczytana: luty 2009

Gdy wszyscy czytali "Zmierzch" ja kopałam w książkach Anne Rice. Gdy wszystkim dziewczynom miękły kolana na widok Edwarda, ja uśmiechałam się nad książką do Lestata. Romans z wampirzymi kronikami zaczęłam prawidłowo od "wywiadu z wampirem". Nie obejrzawszy wcześniej filmu piorunem przegryzłam się przez tą historię. Rice szybko awansowała do grona moich ulubionych autorek; charakterystyczne pióro, które cechuje niezwykła lekkość w tworzeniu charakternych, zapadających w pamięć postaci i niesamowita zdolność do kreowania sytuacji z pogranicza realizmu i magii. Wrócę do tej książki na pewno nieraz...

Powstanie serial na podstawie Kronik wampirów Anne Rice?

Fani starych dobrych wampirów, które nie błyszczą w słońcu i nie walczą o serce mimozowatych dziewcząt, mogą czuć się szczęśliwi. Anne Rice napisała w sobotę na swoim facebooku, że odzyskała prawa do ekranizacji Kronik Wampirów i teraz wspólnie z synem Christopherem będą pracować nad serialem!

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?