Wywiad z wampirem

Okładka książki Wywiad z wampirem Anne Rice
Okładka książki Wywiad z wampirem
Anne Rice Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki wampirów (tom 1) Seria: Kolekcja 70 lat Empik fantasy, science fiction
Kroniki wampirów (tom 1)
1992-01-01
1976-05-05
Tomasz Olszewski
wampiry wampir wampiryzm kroniki wampirów Lestat Ann Rice

Ponadczasowy klasyk, który na równi z Draculą trzyma poziom od pierwszej do ostatniej strony. Historia fascynująca i zarazem tragiczna. Melodramat i horror.

Ciekawe, ale to nie do końca mój klimat:)

Ciekawe, ale to nie do końca mój klimat:)

Opowieść, która snuje się wiekami, dogłebnie oddaje ducha i wrażliwość ubiegłych czasów, stanowi o wiecznej tragedii i cierpieniu. Jest portretem nieśmiertelności, na jaki nie zasłużyliśmy, który sprawia, że zaczynamy o niej marzyć.

Wywiad z wampirem to gotycka historia przybliżająca nam postać wampira jako kogoś mieszkającego za ścianą, a nie antyczne monstrum z tajemniczego zamku. Dzięki temu bohater jest kimś, w kogo znacznie łatwiej się wczuć, co na początku książki jest bardzo fascynujące. Niestety, im dalej idziemy w historię tym więcej wtórności, powtarzającego się "jęczenia" bohatera, jaki to on jest przeklęty i biedny, bez żadnych nowych wniosków w tym temacie.
Mimo tego, daję ocenę 7 - głównie za oryginalność i pierwsze 1/3 książki :)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

[12 Books Challenge 2023 - 8/12]

Miałam problem z oceną tej książki, gdyż pod niektórymi względami jest ona po prostu koszmarna, ale jednak nie leży ze mną dobrze ocenić ją niżej niż takie "Moja mroczna Vanesso". No więc trochę naciągam - ale tę książkę dała mi w wyzwaniu akurat Winczys, więc mogę.

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z Anne Rice, gdyż po "Wywiad z wampirem" już raz sięgałam, i to piętnaście lat temu. Na pewno go nie skończyłam, bo znużyły mnie długie monologi Louisa przeważające nad momentami, gdzie coś się faktycznie działo, acz na pewno dotarłam do 1/3 książki. Tym razem udało mi się dobrnąć do końca i "brnąć" jest tu dobrym określeniem, bo skakałam cały czas pomiędzy oryginałem oraz polskim tłumaczeniem - ku mojemu zaskoczeniu, jak rzadko, obronną ręką wychodził w tym starciu przekład. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to wina stylu Rice per se, czy po prostu tych natchnionych monologów Louisa, że chwilami ziewałam nad tą książką niczym zestresowany pies, no ale po polsku to było jakieś zdatniejsze do przeżycia, a poetyckie porównania też się jakoś bardziej poetowały.

Ta książka zostawiła mnie bardziej ambiwalentną wobec siebie niż oczekiwałam. Na pewno były momenty (nie sądzę, że zamierzone przez autorkę),gdy chichotałam jak głupia nad zderzeniem dramatyzmu Louisa z pełną życia podłością Lestata czy pragmatyzmem Claudii; na pewno jestem zainteresowana tym, jak rozwija się historia, zachęcona spoilerami. Ale gdybym nie wiedziała, że "Wywiad z wampirem" to część czegoś większego, niezbyt by mnie ciągnęło do kontynuacji, gdybym o nich usłyszała, bo tu Rice przedstawia świat wampirów jako miejsce nie tylko nihilistyczne i depresyjne, ale też śmiertelnie nudne. Nawet biorąc poprawkę na niewiarygodność narracji Louisa (wobec której, odnoszę wrażenie, stosunek samej autorki zmienił się pomiędzy pierwszym i drugim tomem serii),wciąż jest to miejsce bezbarwne, nijakie, żerujące jak huba na naszym wymiarze rzeczywistości. Co, prawdę mówiąc, pozostaje on brand z całą tą żałobą, która przeżera książkę na wylot, infekując niemal każdy obszar życia Louisa, a na pewno każdy moment jego monologu. Nabrało to więcej sensu po odkryciu, w jakim momencie życia pisała to Rice, ale nie uczyniło całości ani trochę mniej przystępną. Dotarłam również do informacji, że tekst, z którego ostatecznie narodził się "Wywiad...", był krótkim opowiadaniem - i, prawdę mówiąc, myślę, że dużo lepiej by się ta książka sprawdziła, pozostając w formie noweli. Bo ktoś ewidentnie miał tu coś do przepracowania, ale gdyby słuchał jakiejkolwiek osoby odpowiedzialnej za redakcję, wiedziałby, że nie wszystko z tej autoterapii musi zostać w finalnej formie. Nie wiem, czy celem Rice było stworzyć postać bardziej śmieszną niż tragiczną w swoim wiecznym użalaniu się nad sobą, która widzi głównie czubek własnego nosa, ale domyślam się, że im bardziej zaczynała lubić Lestata, tym lepszą optykę w stosunku do Louisa miała.

Nie jest to uwaga merytoryczna, ale po prostu całość ruszałaby mnie zdecydowanie bardziej, gdyby wszyscy bohaterowie byli kobietami, bo mimo znikomej ich ilości na kartach powieści, wydawały mi się znacznie bardziej interesujące niż faceci. Poza Lestatem. Jak rzadko, jestem w stanie pojąć fenomen

[12 Books Challenge 2023 - 8/12]

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z Anne Rice, gdyż po "Wywiad z...

Wiążę z tą książką ogromny sentyment, niezastąpiona. Możliwe, że patrzę na nią właśnie przez pryzmat swoich uczuć, ale zarówno to, jak Louis odczuwa i interpretuje rzeczywistość, czy Lestat ze swoją impulsywnością i ciekawością świata jednocześnie są mi bliscy i spajają akcję. Nie mówiąc o epizodach Claudii i Armanda.
Potencjałem książki jest przede wszystkim to, jak wpływa na czytelnika, który pozwoli stronom "przeniknąć do siebie". Oczywiście, wpływ "Wywiadu" na każdego jest różny, jednak potrafi oczarować.
Myślę też, że to szczególnie dobra pozycja dla tzw. melancholików - ich uwagę najbardziej zwróci, wystarczy jednak odrobina dystansu i ciekawości co do pytań natury egzystencjalnej

Potencjałem książki jest przede wszystkim to, jak wpływa...

Najlepsza z części Kronik Wampirów. Jedna z niewielu książek, które przeczytałam kilkukrotnie. Język i tematyka są dość specyficzne i mam świadomość tego, że być może mój entuzjazm do tej książki podzieli tylko wąskie grono odbiorców. Szczerze polecam spróbować!

Przeczytane "jednym tchem", akcja bardzo wciągająca, ciekawi bohaterowie. Na pewno sięgnę po kolejne tomy "Kronik wampirów"

1966

Ostatnio stwierdziłem, że wymęczę tę książki, które wymęczyły mnie - czyli dokończę niedokończone. Wywiad z Wampirem zacząłem czytać jakiś rok temu i za żadnym z podejść nie porwało. Tym razem się zaparłem i doczytałem. I no, wrażenia są jakie są. Dzieło pośrednie między Drakulą a Zmierzchem - jest tam jeszcze echo nadnaturalnych historyj, ale coraz bardziej głos oddawany romansom i neogotykowi. Samo w sobie to nie stanowi problemu - ale całokształt mnie zmęczył i znudził.

Od tej książki zaczęła się moja miłość do ksiażek Anne Rice!

Od tej książki zaczęła się moja miłość do ksiażek Anne Rice!

• Wampiry
  • Horror