Wywiad z wampirem

Tłumaczenie: Tomasz Olszewski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
1 448
1 650
2 641
1 178
Interview with the Vampire

Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Claudia - ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do własnego stwórcy - Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Claudia wyruszają na wyprawę do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów.

Wydana w 1976 roku pierwsza część "Kronik wampirów" to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw jej kariery.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Aria | 2010-08-30
Przeczytana: sierpień 2010

"Wstałem z łóżka i nie patrząc mu w oczy, podszedłem do okna. Odwrócony plecami do pokoju, słyszałem, jak wychodzi i przymyka ostrożnie drzwi.”

(„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński)

Zapewne zastanawiacie się teraz, co „Inny świat” ma wspólnego z „Wywiadem z wampirem”. Otóż powiem wam, że bardzo dużo. Poniekąd te książki traktują o tym samym – o utracie człowieczeństwa. Jedni tracą je w łagrach, stając twarzą w twarz z głodem, zimnem i nieludzką pracą. Inni stając się wampirami.
Dziś słyszymy o doskonałości i pięknie wampirów. Jednak czy choć na moment zastanawialiście się, jak to jest być prawdziwym wampirem? Nigdy nie zobaczyć słońca, zabijać ludzi, pić ich krew. Przestąpić granicę człowieczeństwa i zostać mordercą i ludojadem. Żyć kosztem innych i zastanawiać się, czy po śmierci (o ile kiedykolwiek taka nastąpi) dusza (o ile się ją wciąż ma) dostąpi zbawiania. Czy już na wieki należy się do szatana? I czy on w ogóle istnieje? Czy istnieje cokolwiek, co ma sens? I kiedy...

Terpentulla | 2010-08-04
Przeczytana: 2002 rok

"Wywiad z Wampirem" przy całej seryjce Rice, która leży u mnie na półce, jest dla mnie czymś, co można przyrównać do pierwszego chłopaka. Popadłam w zachwyt, zawisłam nad książką i przeczytałam ją ponownie chyba ze sto razy, aż byłam gotowa sięgać po oryginał i cytować z pamięci. Wszystko się zgadza - cielęcy zachwyt, ciągłe myślenie, fantazjowanie na temat, niemożność spania po nocach. Dla mnie pozycja kultowa, która miała wielki wpływ na moje życie. Film to dla mnie taka wisienka na torcie - jeden z nielicznych, który jest dla mnie bardzo dobrym odzwierciedleniem książki.
Rice wpoiła mi swój wizerunek wampira, dlatego też jak zobaczyłam później Edzia ze "Zmierzchu" to moje poczucie estetyki i cała filozofia wampiryzmu poszła się pociąć. Na cmentarz. Ciemną nocą. I wyło to do księżyca aż do wczesnych godzin porannych. Ale i tak całą serię "Zmierzchu" przeczytałam ;)
Dla każdego kto czuje się na siłach przyjąć na swoje barki mroczno-romantyczną wizję wampiryzmu. Bez przesłodzenia.

vampireheart | 2016-09-17
Przeczytana: 23 września 2016

Jako fanka wampirów zawsze chciałam przeczytać "Wywiad z wampirem". Najpierw jednak wybór padł na film, który pokochałam do granic możliwości. Wcześniej miałam okazję czytać inną książkę Anne Rice i jakoś jej styl nie przypadł mi do gustu. Z nabyciem powieści ociągałam się, lecz w końcu ją zdobyłam.

Według firmy Personal Creations przeczytanie tej pozycji przeciętnie zajmuje 7 godzin i 24 minuty. Hmm... Ja zaczęłam czytać pod koniec 2012 roku i skończyłam we wrześniu 2013. Książka wywarła na mnie takie wrażenie, że za napisanie recenzji zabierałam się trzy lata. Dodam, tak dla ścisłości, że wrażenie to jest negatywne.

Co się tyczy powieści, to faktycznie ma formę wywiadu. Jest on jednak na tyle poplątany, że Louis - tytułowy wampir - wprowadza do swoich wypowiedzi kolejne dialogi, słowa innych bohaterów. Kiedy już wczujesz się w opowiadaną przez niego historię, nagle pojawia się wypowiedź osoby przeprowadzającej wywiad, a Ty zastanawiasz się, co mają te słowa do kontekstu, bo...

Andi | 2017-01-29

"Jeśli wierzysz, że Bóg stworzył Szatana, to musisz zdawać sobie sprawę, że jego moc pochodzi od Boga i że Szatan jest po prostu dzieckiem Boga, a i my tym samym jesteśmy dziećmi Boga. Nie ma dzieci Szatana, naprawdę."

Są takie książki, które wprost wypalają piętno w naszej świadomości, pozwalają przeżyć swoje własne wnętrze, poznać siebie i po prostu - książki, które dobrze nam się czyta i o których wiemy, że wielokrotnie do nich wrócimy, z tym samym, jeśli jeszcze nie większym, zapałem.

"Wywiad z Wampirem" jest idealny pod wieloma względami.
To opowieść nie tylko o wampirach, ale o odkrywaniu swojego ja, o tęsknocie, samotności, poszukiwaniach... o miłości i nienawiści.
Pod przykrywką wampiryzmu, dostajemy książkę o człowieczeństwie i jego braku, a wszystko napisane tak pięknie.

Wampiry w "Wywiadzie" są tak nieludzkie, a zarazem ludzkie, są wszystkim czym człowiek chciałby być, razem z ich siłą, magnetyzmem, pięknem... a także wszystkim, czym obawiałby się być, co wtrąciło by...

immortal15 | 2015-01-25

Czytając "Wywiad z wampirem" byłam zachwycona. Z pewnością Anne Rice jest mistrzynią powieści grozy. Historia Louisa de Pointe du Laca, arystokraty z Luizjany bardzo mnie wciągneła. W wywiadzie z wampirem poznajemy jego losy jako człowieka i jako wampira. Historia opowiedziana młodemu dziennikarzowi zawiera w sobie opis zdrad, miłości, nienawiści oraz ciekawości która mogła ich zniszczyć.

"Umierające z głodu dziecko to przerażający widok. Głodujący wampir to coś jeszcze gorszego."

Takie książki o wampirach to ja rozumiem!
Ta historia ma własny, niepowtarzalny i absolutnie uderzający klimat. Jak dla mnie to jest w niej najlepsze.
Jest poza tym wciągająca, ciekawa i zaskakująca.
Jedynym jej minusem jest to, że gdzieś momentami była nużącą, ale jednak całość to mi wynagrodziła.
Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejny tom :)
Polecam gorąco!

Northman | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Książka bez wątpienia kultowa, będąca wciąż na topie - i to od lat!, pomimo pseudo-popkulturowych trendów w rodzaju wypaczającej klasyczny obraz wampira rodziny Cullenów (bez urazy Edward). To właśnie "Wywiad z wampirem", do spółki z "Drakulą" Brama Stokera i "Miasteczkiem Salem" Stephena Kinga ukształtował współczesny obraz wampira i otworzył nocnemu krwiopijcy drzwi na salony szeroko pojętej popkultury. Warto o tym pamiętać.

"Wywiad z wampirem", choć nie ukazał się bynajmniej wczoraj, to jednak wciąż fascynuje... Historia Luisa, Lestata, Klaudii, Armanda, łącząca te postacie opowieść o pełnej bólu utracie człowieczeństwa, o walce o prawdę na temat samego siebie, zderzona z podróżą w mroczne instynkty zezwierzęcenia właściwe przemianie w dziecko nocy, porywa i hipnotyzuje mimo upływu lat. Książka, tak jak opowiedziana w niej historia, genialna!

Pozycja ta zawsze powinna być traktowana z szacunkiem, nie było bowiem w pewnym momencie książki ukazującej lepiej wampiry jako, owszem,...

Grażyna | 2010-10-02
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Oczywiście, że mam przed oczyma przede wszystkim Brada Pitta, potem Toma Cruisa i Antonio Banderasa, ale książka jest naprawdę świetna.

FannyBrawne | 2018-08-18

Pewien młody reporter postanawia przeprowadzić wywiad z… wampirem. Luis de Pointe du Lac został wampirem, gdy kilka wieków wcześniej pogrążonego w rozpaczy po śmierci brata odnalazł go wampir Lestat. Tak rozpoczęła się historia Luisa rozdartego między nową wampirzą naturą a resztkami ludzkiej moralności, między nieustannym głodem krwi a pragnieniem wykorzystania wampiryzmu do stania się kimś lepszym, doskonalszym. Z każdym dniem Luis traci kolejne cząstki swojego człowieczeństwa i z każdym dniem coraz bardziej nienawidzi swojego stwórcy.

Po ,,Wywiadzie z wampirem” spodziewałam się mroku, rozważań nad ludzką naturą i ponurej atmosfery. Nie byłam jednak gotowa na tak dużą dawkę przygnębienia. Nie nazwałabym tego horrorem, ale raczej powieścią egzystencjonalną. Co prawda pojawiają się fragmenty jakiś masakr na ludziach, fragmenty okrutne, ale nie liczy się tam sama brutalność i przemoc(choć ich nie brakuje), ale podejście głównego bohatera, który jest osobą inteligentną, kulturalną,...

Od tej książki,zaczęłam czytać książki Anne Rice.Zafascynowała mnie magiczna i mroczna atmosfera,panująca w tej książce.To pierwsza część kronik wampirów i jednocześnie pozycja obowiązkowa,dla wszystkich,którzy lubią fantastykę.Gorąco polecam!