5 klimatycznych kryminałów i thrillerów na jesień od Czwartej Strony

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.09.2022

Jesień to nie tylko ta pora roku, która szczególnie skłania do czytania – w końcu najczęściej wolimy spędzać zimniejsze dni w domu, z książką, niż na zewnątrz. To także czas przynoszący krótsze i ciemniejsze dni, opadające z drzew liście, Halloween – ta atmosfera aż sama prosi się o to, by zanurzyć się w niej razem z kryminałem czy thrillerem – mroczną i wywołującą niemało emocji (zwłaszcza strachu!) książką. Poznajcie więc 5 propozycji klimatycznych jesiennych powieści od wydawnictwa Czwarta Strona.

5 klimatycznych kryminałów i thrillerów na jesień od Czwartej Strony Materiały wydawnictwa

„Apartament”, Izabela Janiszewska

Części czytelników i czytelniczek Izabela Janiszewska znana jest zapewne przede wszystkim jako autorka serii o komisarzu Brunonie Wilczyńskim i dziennikarce Larysie Luboń. „Apartament” to z kolei ta książka pisarki, z której najbardziej zadowoleni będą miłośnicy i miłośniczki thrillerów psychologicznych. Izabela Janiszewska podczas pisania powieści konsultowała się z psychiatrami, by jak najlepiej przedstawić osobowość bohaterów i motywacje nimi kierujące. Główną postacią w książce jest Tomasz Engel – troskliwy mąż młodszej o kilkanaście lat żony Niny. Para postanawia udać się pewnego razu na ekskluzywny weekendowy wypoczynek w luksusowym hotelu w Karkonoszach. Niestety sielanka szybko się kończy, gdy o poranku, po pierwszej nocy spędzonej w apartamencie, Tomasz budzi się w łóżku sam. Mimo że mógłby przysiąc, iż Nina jeszcze chwilę wcześniej była tuż obok niego. Mężczyzna rozpoczyna rozpaczliwe poszukiwania ukochanej, które stają się tym trudniejsze, że zarówno personel, jak i inni goście hotelu twierdzą, iż kobiety tak naprawdę nigdy z Tomaszem nie było. Co ciekawe, osoby czytające książkę poznają kolejne elementy układanki razem z bohaterem, bo to z jego perspektywy widzą kolejne zdarzenia. Razem z nim mogą zastanawiać się, czy rzeczywiście to, o czym czytają, jest prawdą, czy wizja wydarzeń przedstawiana przez Tomasza jest wiarygodna. Taka konstrukcja powieści sprawia, że lektura „Apartamentu” wywołuje niemało emocji.

„Noc, w której zniknęła”, Lisa Jewell

Lisa Jewell ma już na swoim koncie kilkanaście powieści przetłumaczonych na język polski, co świadczy o jej popularności wśród czytelników i czytelniczek. Najnowsze dzieło autorki, „Noc, w której zniknęła”, to trzymający w napięciu kryminał. Jego główną bohaterką jest Sophie. Kobieta przeprowadziła się na przedmieścia razem z mężem, który otrzymał posadę dyrektora w jednej ze szkół. Choć mówi się, że życie na prowincji ma swoje plusy, Sophie, pisarka kryminałów, bardzo obawiała się, że zatęskni za gwarnym życiem Londynu. Jednak już pierwszego dnia w Upfield Common bohaterka znajduje kartonowy znak przybity do płotu. Ktoś napisał na nim: „Kop tutaj”, co też Sophie uczyniła i tym samym wpadła na ślad sprawy zaginięcia nastolatki, do którego doszło dwa lata wcześniej. 19-letnia Tallulah zostawiła syna pod opieką matki, wyszła na randkę i nikt jej już potem nie widział. Bliscy dziewczyny są jednak przekonani, że z własnej woli nigdy nie zostawiłaby dziecka. Pisarka przedstawia wydarzenia z perspektywy kilkorga bohaterów, ukazuje kilka perspektyw czasowych, dzięki czemu czytelnicy i czytelniczki mogą łatwiej wczuć się w ich emocje, kibicować Sophie i Luli (nazywanej tak pieszczotliwie przez swoją mamę Tallulah). Ta wielość perspektyw ukazuje również przed czytającymi szerszy obraz sytuacji. Co się stało z Lulą? Sprawdźcie to, sięgając po „Noc, w której zniknęła”.

„Sundial”, Catriona Ward

Wydane w języku polskim książki Catriony Ward cieszą się w serwisie lubimyczytać.pl niemałym powodzeniem. „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” to książka, którą trudno zrecenzować, by nie zdradzić zbyt wiele z jej treści, ponieważ w tym mrocznym thrillerze psychologicznym na czytelników i czytelniczki czeka seria niespodziewanych zdarzeń i niemało postaci – mamy w nim bowiem narratorkę-kotkę, Olivię, Tedda, odludka mieszkającego na tytułowej zapomnianej ulicy, czy Dee, siostrę zaginionej głównej bohaterki. Catriona Ward w wywiadzie dla lubimyczytać.pl wspomniała, że „nie mogłaby napisać kolejnej książki o samotnych dziewczętach wykorzystywanych na zapomnianych przez świat wrzosowiskach”.

I nie opisuje ich również w swojej najnowszej powieści „Sundial”. Jej główną bohaterką pisarka uczyniła Rob – żonę i mamę, która nie marzyła o niczym innym, jak o założeniu rodziny. Można więc powiedzieć, że to jej się udało, jednak kobieta martwi się o swoją najstarszą córkę – Callie mruczy pod nosem do wyimaginowanych przyjaciół, zbiera drobne kości. Przypomina kobiecie mrok, przed którym sama dawno temu uciekła. Bojąc się o bezpieczeństwo drugiej córki, Rob postanawia zabrać Callie do swojego rodzinnego domu – w Sundial, na pustyni Mojave. Tam kobieta będzie musiała dokonać trudnego wyboru. Jak napisała jedna z użytkowniczek lubimyczytać.pl, mola_mowa:

W książce Catriony Ward najlepsze i najgorsze jest to, że ta opowieść niczym z najstraszniejszych koszmarów sennych mogłaby się wydarzyć naprawdę.

„Nim skończy się noc”, Bartosz Szczygielski

„Nim skończy się noc” może swoim klimatem przypominać nieco książki Agathy Christie – oto mamy trzy pary, które wyjeżdżają na weekend na łono przyrody, by spróbować naprawić swoje związki. Jednak miejsce, które miało się dla nich okazać wybawieniem, staje się pułapką: czy na wszystkich jego gości czeka śmierć? Bohaterowie będą starali się rozwikłać zagadkę tego, co się dzieje, ale jak to zadanie mogłoby się zakończyć sukcesem, skoro każde z nich kłamie? Bartosz Szczygielski, przedstawiając akcję, nie zapomina o wiarygodnych portretach bohaterów, ale i o poczuciu humoru. Bo nawet w kryminale pewne rzeczy można opisać „na wesoło”. Co ciekawe, bohaterowie „Nim skończy się noc” ruszają do lasu także po to, by zrobić sobie detoks od smartfonów, komputerów, bycia online i na czasie. Wśród pytań, które czytelniczki i czytelnicy lubimyczytać.pl zadali Bartoszowi Szczygielskiemu w związku z premierą „Nim skończy się noc”, pojawiło się również to, czy on sam zdecydowałby się na takie życie (przez jakiś czas) w trybie offline. Bartosz Szczygielski odpowiedział na to:

Uważam, że każdemu taki detoks mógłby dobrze zrobić od czasu do czasu. W przypadku pisarzy sprawa rozwiązuje się poniekąd sama, ponieważ kiedy akurat nie wydają nowej książki, to mogą pozwolić sobie na chwilę oddechu. Jednak teraz, jeżeli ktoś chce pozostać aktywny w sieci, to takie detoksy niestety nie mogą trwać zbyt długo.

„Gabinet luster”, Przemysław Żarski

W „Gabinecie luster” Przemysław Żarski, autor m.in. serii z Robertem Kreftem, tym razem porusza motyw zaginięcia dziecka. Nastoletni Igor i kilkuletnia Ada byli przyrodnim rodzeństwem, które razem z rodzicami wybrało się na wycieczkę. Brat i siostra bawili się w chowanego, jednak dziewczynka, zaniepokojona tym, że nie może długo znaleźć Igora, zaczęła płakać. Nie pomogli również rodzice – chłopak zaginął. Po 20 latach od tamtych wydarzeń znów, jako czytelnicy i czytelniczki, poznajemy losy Ady, dorosłej już kobiety, która wyprowadziła się z rodzinnej miejscowości do Wrocławia. Po czasie jednak wraca tam, by ustalić raz na zawsze, co stało się z jej bratem. Okazuje się, że – jak to często bywa – małe miejscowości skrywają więcej tajemnic, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Jak napisał w oficjalnej recenzji „Gabinetu luster” Wojciech Sobański:

Autor stawia prowokacyjne pytania: czy prawda zawsze wyzwala? Czy zawsze jest uzdrawiająca? Czy należy dążyć do jej poznania za wszelką cenę? Wreszcie czy wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka?

Po którą z tych pozycji sięgnęlibyście najchętniej? Czekamy na wasze odpowiedzi w komentarzach!

Książki wydawnictwa Czarna Strona są dostępne w sprzedaży na stronie pod tym linkiem

Artykuł sponsorowany

[as]


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jane_Pain  - awatar
Jane_Pain 16.09.2022 00:08
Czytelniczka

Czytam obecnie Sundial, dawno nie spotkałam tak dziwnej i pokręconej książki. Początkowo wciągnęła, teraz to ja ciągnę byle tylko skończyć 😭💀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Honorata  - awatar
Honorata 14.09.2022 14:22
Czytelnik

"Nim skończy się noc" wybrałabym jako pozycję na długie jesienne wieczory.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot  - awatar
Książka_koc_kot 14.09.2022 14:12
Czytelniczka

W związku z tym, że nieubłagalnie zbliża się jesień i dni są coraz krótsze sięgnęłabym po tytuły ze słowem noc :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aksamitt  - awatar
Aksamitt 14.09.2022 23:25
Czytelniczka

To już jakiś pomysł;) Mnie kusi Janiszewska, bo jak dotąd - mimo obiecujących tytułów -  nie zapoznałam się z jej książkami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 14.09.2022 14:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post