Dzieła wybrane, tom 2. Pamiętnik egotysty. Życie Henryka Brulard

Okładka książki Dzieła wybrane, tom 2. Pamiętnik egotysty. Życie Henryka Brulard Stendhal
Stendhal Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Stendhal: Dzieła wybrane (tom 2) klasyka
klasyka
Stendhal: Dzieła wybrane (tom 2)
Souvenirs d'égotisme. Vie de Henry Brulard
Państwowy Instytut Wydawniczy
1985-01-01
1985-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
literatura francuska romantyzm realizm

Życie Henryka Brulard to powieść opublikowana w 1890 roku autorstwa Stendhala o charakterze autobiograficznym.

Henryk Brulard to jeden z licznych pseudonimów pisarza. Akcja rozpoczyna się refleksją głównego bohatera nad życiem w obliczu zbliżających się pięćdziesiątych urodzin (w rzeczywistości Stendhal miał wtedy już 52 lata). Zastanawia się nad wzorcem życia mężczyzny, nad publiczną karierą (której również sam doświadczył),a także uwikłaniem w związki z kobietami. W tym kontekście Stendhal wspomina swoją matkę, która zmarła, gdy on miał zaledwie siedem lat. Powieść przywołuje nie tylko różne wydarzenia z życia twórcy, lecz także jest jego pogłębioną refleksją nad życiem.

• Literatura francuska
  • Przeczytane przed 2011
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Jak
  • Stendhal
  • Zero Waste - Reuse
  • Domowa Biblioteka

Dodaj cytat z książki Dzieła wybrane, tom 2. Pamiętnik egotysty. Życie Henryka Brulard