Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu

Okładka książki Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu Henning Mankell
Okładka książki Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Joel Gustafson (tom 3) literatura piękna
Joel Gustafson (tom 3)
Pojken som sov med snö i sin säng
W.A.B.
2009-10-15
2009-10-15
Paulina Rosińska
choroba miłość kłopoty marzenia

Postanowiłem znów sięgnąć po książkę Mankella. Już niewiele książek tego autora pozostało mi do przeczytania. Seria o Joelu Gustafsonie składa się z czterech tomów. Trzy tomy zostały wydane w formie audiobooka w języku angielskim.
Minął mniej więcej rok odkąd śledziliśmy losy Joela w drugim tomie. Mija rok od wypadku z autobusem. Joel zaczyna dojrzewać. Zmienia się jego spojrzenie na świat. Nadal żyje sam z ojcem.
Narracja książki bardzo przypadła mi do gustu. Bardzo wnikliwie poznajemy psychikę młodego człowieka, jego rozterki, jego refleksje na temat wydarzeń życiowych.
W tym tomie wątek dotyczący relacji Joela i jego ojca wydaje się być głębiej rozbudowany niż w poprzednich częściach. W zasadzie role ojca i syna zostają odwrócone i to syn bardziej zajmuje się ojcem niż tak jak to powinno być w normalnej sytuacji.
Tytułowa pierzyna pojawia się w kluczowym momencie książki i właśnie dotyczy relacji syna i ojca. Nie będę więcej zdradzał szczegółów. Joel zasypia pod pierzyną śniegu….. Ta scena była naprawdę głęboka.
Pojawia się też wątek miłośny. Joel przeżywa pierwszą miłość.
Kolejna książka Mankella nie rozczarowała mnie. Cieszę się, że mogłem ją przesłuchać. Czwartą część będę już czytał, bo nie nagrano audiobooka na jej podstawie.

Kolejna część o Joelu, tym razem chłopiec ma 13 lat. Uznanie dla autora, który tak opisał życie przeciętnego chlopca w prowincjonalnym miasteczku, że książka jest tak wciągająca, czyta sią ją szybko, w napięciu jak thriller i nie można się od niej oderwać.

171/2016 (cz. 3 z 4)

171/2016 (cz. 3 z 4)

Na półkach: , , , , , ,

Śledzenie "krok w krok" codzienności nastoletniego chłopca. Młodzian nietypowy z dwóch względów:
1. przez silną nieustannie dokonywaną autoanalizę własnej sytuacji, uczuć, marzeń;
2. sytuację rodzinną - jak sam mówi - jest sam dla siebie mamą, która odeszła a niekiedy i tatą, który nie potrafi się o niego odpowiednio zatroszczyć.
Momentami stąpanie po jego śladach stwało się nużące.

Momentami stąpanie po jego śladach stwało...

Lepsza niż poprzednia część. Mówi o marzeniach chłopca, ich spełnianiu i rozczarowaniach. Jest też o dojrzewaniu dzieciaka, pierwszych miłościach oraz o odpowiedzialności za ojca.

Interesująca, chociaż nie porywająca. Ale myślę, że niesie dużo mądrości dla dzieci, które przecież dopiero wkraczają w życie.

• Henning Mankell
  • Literatura skandynawska
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu