Pies, który biegł ku gwieździe

Tłumaczenie: Paulina Rosińska
Wydawnictwo: W.A.B.
Hunden som sprang mot en stjärna
978-83-7414-499-5
porzucenie, chłopiec, dojrzewanie
KropkaPeEl

Jedenastoletni Joel, porzucony przez matkę, wychowuje się pod opieką ojca drwala, żyjącego wspomnieniami służby marynarskiej. Pewnej nocy chłopiec dostrzega w świetle latarni psa. Odtąd marzy tylko o tym, by go odnaleźć. W czasie tych poszukiwań zaczyna odkrywać prawdę o otaczającym go świecie, o bliskich i obcych ludziach. Pies, który biegł ku gwieździe to pierwsza książka z czteroczęściowej...

Pies, który biegł ku gwieździe to pierwsza książka z czteroczęściowej serii. Mankell, niczym wytrawny psycholog, znakomicie przedstawia świat przeżyć i doświadczeń nastoletniego chłopca. Piękna, nastrojowa i wzruszająca opowieść o dojrzewaniu.

Lena | 2012-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2012

Czasem dziecko może być najbardziej samotne, a jego problemy przytłaczające. Czasem to dziwak i wyrzutek społeczny okazuje się być tym kto rozumie i poda pomocną dłoń. Czasem by wzbudzić radość i stłumić strach, trzeba po prostu tego chcieć. Czasem szczęście jest blisko nas a my po prostu tego chwilowo nie widzimy.

Książka bardzo ciekawa. Opowiada o sztuce dorastania bez matki, z ojcem, który nie do końca sobie radzi...
Polecam i zapraszam na mojego bloga:

czytaniemiaga.blogspot.com

jolasia | 2015-10-12

Mądra i wzruszająca książeczka. O samotności. O potrzebie bliskości. O rodzinie. O przyjaźni. Jednym słowem: o dorastaniu. Napisana prosto i w tej prostocie piękna. Bardziej chyba jednak dla dorosłych niż dla dzieci.

ultraviolence | 2015-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2015

Bardzo przyjemna powieść o dorastaniu. Autor całkiem dobrze wczuł się w psychikę dziecka, choć moim zdaniem za bardzo ,,fantazjował'' jak na 11-latka.
Główny bohater Joel boryka się z wieloma problemami, jak na dziecko. Jego matka odeszła dawno temu, musi wykonywać wiele obowiązków domowych i ciężko mu znaleźć kogoś, kto myślałby podobnie jak on. Pewnej nocy zauważa psa, który, jak mu się wydaje, biegnie w stronę gwizdy. Od tej pory chłopiec postanawia wytropić zwierzę. Wymyka się w nocy na wyprawy i poznaje nocne życie mieszkańców swojego miasteczka. Dzięki temu dowiaduje się wiele o życiu.

Kupiłam tę książkę z myślą o psie - że będzie przyjaźń między nim a chłopcem, bo uwielbiam takie historie. Niestety, pies to tam jest praktycznie tylko w tytule. A szkoda.

brooke | 2012-09-11
Przeczytana: wrzesień 2012

Bardzo dobra książka, potwierdzająca literacki kunszt H.Mankell'a.
Książkę czyta się bardzo dobrze ( i w moim przypadku bardzo szybko:)). Świat widziany oczami głównego bohatera, jego sposób postrzegania i rozumowania jest prosty, a jednocześnie abstrakcyjny.
Autor zdaje się doskonale rozumieć dziecięcą psychikę. Książka napisana jest językiem prostym, by mogło zrozumieć ją dziecko, jednocześnie wystarczająco artystycznym, by nie zanudzić i zrazić osobę dorosłą.

Następna pozycja autor dla młodzieży, niestety nie dla mnie, nie przemawia do mnie. Nie czuję jej przesłania, tak obszernie opisywanego przez innych recenzentów.

Hannya | 2014-12-08

Świetnie napisana i nawet ciekawa.

Anula | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

...nie musisz być najlepszym ale staraj się by nie być najgorszym...

Jordi | 2013-05-25

Jak każda jego książka można śmiało polecać

Aria | 2013-09-08
Przeczytana: 16 marca 2010

Książkę czytałam mając tyle lat co bohater, jednak po 4 latach nadal ją pamiętam. Była to książka pożyczona, więc teraz nie mogę do niej wrócić, a z chęcią bym to zrobiła. Jest to bardzo wzruszająca, piękna opowieść, gdzie jednym z głównych bohaterów jest pies. Polecam także starszym osobom, gdyż przy tej książce nie można się nudzić.