Bliski Wschód

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
Rewolwerowiec

Jak spotkać przywódcę Brygad Męczenników Al-Aksa i czym wtedy grozi helikopter tuż nad głową? Czy Maria i Józef mieliby szansę dotrzeć z Nazaretu do Betlejem, gdyby musieli pokonywać wojskowe checkpointy? Jak wygląda najbardziej drobiazgowa kontrola graniczna przy wjeździe do Strefy Gazy i jak żyje się w mieście, w którym zamiast odgłosu jadących tramwajów rankiem budzi hałas kolumny czołgów? Jak nauczyć się unikania miejsc, na które spadają rakiety, gdzie mieszkańcy Bejrutu jeżdżą na nartach i dlaczego w upał, by ugasić pragnienie, pije się gorącą herbatę z kardamonem?

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/

Suerte | 2014-01-18
Na półkach: Podróże, Przeczytane

To moje pierwsze spotkanie z panem Piotrem i serią wydawniczą "Świat według reportera". Zaczęłam od Bliskiego Wschodu, gdyż ta część świata jest mi szczególnie bliska.
Pan Piotr opowiada ciekawie, nie ulega stereotypom, podaje dużo ciekawostek i faktów.
Książka bardzo mi się podobała. Na pewno sięgnę po kolejne z tej serii.

buziaczek197 | 2015-12-12
Przeczytana: grudzień 2015

To jedna z lepszych z tego wydania książka Piotra Kraśko :) Otóż dlaczego? Nie ma w niej historii. Pokazuje nam jak powstawał film "Seks w wielkim mieście 2" że nie był nagrywany w Abu Zabi. Pokazuje nam również najdroższą noc świata :) "Dumni ze swojej potęgi Amerykanie mawiają, że tylko niebo wyznacza granice marzeń. Mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich uważają, że dla nich nie ma żadnych granic, a już na pewno nie jest nią niebo." Zapytał kiedyś Piotr Kraśko jednego Pana czy wierzy w pokój na Bliskim Wschodzie? On odpowiedział skąd Pan jest? Kiedy dostał odpowiedź ... no tak jak wy lubicie marzyć. "Dubaj może imponować rozmachem, Jerozolima jest niekończącą się podróżą po historii, ale nie widziałem w tej części świata miasta tak pięknego jak Bejrut" POLECAM !!! Tą małą książkę jedną z lepszych tego autora.

Ewelina | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Książka w formie krótkich reportaży z różnych zakątków Bliskiego Wschodu.
Na początku ukazuje przepych i bogactwo, świetna auta, super hotele, wspaniałe bogactwo,a następnie powoli zmierzając ku coraz gorszym czasom i biednym życiu w czasie wojny na końcu książki.
Naprawdę Pan Kraśko oraz jego ekipa musieli wykazać się dużą odwagą jechać tam i być w centrum wydarzeń, gdzie w każdej chwili mogli zginąć, wpaść w niewolę, nigdy nie wrócić do ojczyzny.
Choć mała, krótka opowieść o Bliskim Wschodzie za to jak najbardziej przybliża tamto życie i pokazuje że człowiek powinien się cieszyć z tego co ma.
Warto sięgnąć po tą pozycję.

MaiTakeru | 2012-03-08

"Bliski Wschód" był moim pierwszym zetknięciem się z serią "Świat według reportera", a po lekturze z radością mogę stwierdzić, że ten cykl zdaje się być dużo lepszy od poprzedniej serii miniksiążeczek podróżniczych sygnowanych logo National Geographic, jaka wpadła mi w ręce (mam na myśli dziełka Beaty Pawlikowskiej).

Piotr Kraśko oczywiście nie odkrywa tu Ameryki (zważając na objętość tytułu, nie ma co się dziwić); nie jest to i zapewne nie miała być pozycja dająca czytelnikowi pogłębioną analizę tematu. Jednakże z zadania, które ta seria ma spełniać, tzn. rozerwania, a przy okazji nauczenia czytelnika paru rzeczy o danym regionie, wywiązuje się bardzo dobrze. Styl o niebo lepszy niż u Pawlikowskiej, to pewne (choć można przyczepić się do korekty). Zdjęcia są z drugiej strony gorszej jakości, choć na plus zaliczam to, że są bardziej "reporterskie" niż "turystyczne".
Minusem jest też na pewno fakt, że brak tu jakiegokolwiek słowniczka pojęć i organizacji arabskich wymienianych w...

Martyna | 2011-12-06

Kraśko pisze lekko, łącząc ze sobą ciekawostki, informacje historyczne oraz własne doświadczenia z pobytu na Bliskim Wschodzie. Idealna książka do czytania w środkach transportu publicznego - cienka i ciekawa.

Evik | 2013-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 marca 2013

Bliski Wschód w dużej mierze jest terenem nękanym przez wojny. Towarzyszymy Piotrowi Kraśko w tych niebezpiecznych podróżach. Mieszkający tam ludzie starają się prowadzić w miarę normalne życie. Ponoć nawet do wybuchu bomb można przywyknąć.

W tej "podróży" czekają nas także i miłe akcenty. Do takich niewątpliwie należy wizyta w jednym z najdroższych sześciogwiazdkowym hotelu świata. Jest to Burdż Al Arab słynny hotel w kształcie żagla. Nocleg kosztuje nawet 15 tysięcy dolarów. Jednak żadne pieniądze nie zagwarantują nam dostępu do najbardziej okazałych pomieszczeń. Ostatnie piętro zarezerwowane jest dla rodziny królewskiej oraz światowych przywódców.

Bliski Wschód to także kraj bogaczy. Na autorze książki wrażenie zrobiła duża ilość ferrari.

Udając się na Bliski Wschód trzeba uważać, gdy chce się sięgnąć po alkohol. W wielu krajach spożywanie alkoholu jest zakazane i można mieć z tego powodu nieprzyjemności.

Michał | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Lektura na 2-3 godzinki... ciekawy reportaż z sytuacji na Bliskim Wschodzie, wskazana jednak choć podstawowa wcześniejsza znajomość tematu, jeśli nie polityczna to chociażby geograficzna... bo inaczej można się nieco pogubić w relacji, gdzie płynnie zmieniają się miasta, nazwiska...
Moja pierwsza przygoda z reportażami Piotra Kraśki, z ciekawością sięgnę po kolejne pozycje.

Shariana | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Napisana naprawdę przyjemnie, choć dość krótko - lektura na jeden, góra dwa wieczory. Ładne zdjęcia, przykuwają wzrok i zapadają w pamięć.
Czego mi zabrakło? Słowniczka, encyklopedycznych wyjaśnień niektórych terminów. I lekkiej organizacji. Bo choć autor pisze naprawdę dobrze, to czasami trudno zarejestrować, kiedy zakończył jeden wątek, a zaczął następny...

Świetnie napisana, idealnie obrazuje życie oraz sytuację na bliskim wschodzie. Niektóre fragmenty naprawdę mocno poruszają. Na zdjęcie spokojnego, chyba nawet uśmiechniętego chłopca z Izraela (okaleczonego w wyniku eksplozji) patrzyłam chyba przez 5 minut zanim przewróciłam stronę.