Tajni egzekutorzy. Polowanie na Ariberta Heima, nazistowskiego Doktora Śmierć

Tłumaczenie: Ewa Umińska
Wydawnictwo: Replika
The Secret Executioners: The Amazing True Story of the Death Squad Tracked Down and Killed Nazi War Criminals
historia
Dorota_1988

Aribert Heim to NUMER 2 na liście najbardziej poszukiwanych przez Centrum Szymona Wiesenthala zbrodniarzy. Nagroda za jego schwytanie wynosi 310 tys. euro. Tymczasem Danny Baz, były pułkownik izraelskiego lotnictwa, twierdzi, że Doktor Śmierć nie żyje od ponad 30 lat, zabity w ramach działań tajnej grupy żydowskich mścicieli. Podczas II wojny światowej Aribert Heim przeprowadzał sadystyczne...

Podczas II wojny światowej Aribert Heim przeprowadzał sadystyczne eksperymenty medyczne na więźniach obozu w Mauthausen. Po kapitulacji Niemiec, nie niepokojony, otworzył w Baden-Baden prywatny gabinet lekarski. Dopiero w 1962 roku uciekł, ścigany międzynarodowym listem gończym. Liczne ślady prowadziły do Egiptu, Urugwaju, Chile i Hiszpanii… Danny Baz w swojej kontrowersyjnej książce utrzymuje, że tropieniem ludzi pokroju Rzeźnika z Mauthausen zajmowała się tajna organizacja o kryptonimie „Sowa”, założona i utrzymywana przez tych, którzy przeżyli Holokaust lub stracili w nim swych najbliższych.
Czy historia, która wywołała ostry sprzeciw licznych organizacji żydowskich z Centrum Szymona Wiesenthala na czele jest prawdziwa? Czy Danny Baz jest jedynie fantastą? Z biegiem lat ubywa ludzi, którzy mogliby potwierdzić jego wersję wydarzeń. Ta zaś wydaje się niepokojąco prawdziwa…

Isadora | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Dr Aribert Heim w czasie II wojny światowej prowadził w obozie koncentracyjnym w Mauthausen eksperymenty pseudomedyczne, które doprowadziły do śmierci całej rzeszy ludzi. Ten nazistowski zbrodniarz, nazywany przez więźniów Doktorem Śmierć, po wojnie spokojnie prowadził w Niemczech praktykę lekarską. Dopiero w 1960 roku, po schwytaniu Adolfa Eichmanna wystawiono za tysiącami nazistów międzynarodowe listy gończe - w tym także za Heimem. Udało mu się jednak zbiec i ostatecznie ukryć - wedle słów autora - w Stanach Zjednoczonych. Do dziś jest nr 2 na liście najbardziej poszukiwanych przez Centrum Szymona Wiesenthala zbrodniarzy wojennych, za jego schwytanie wyznaczono wysoką nagrodę.

Autor niniejszej książki, Danny Baz, jest emerytowanym kapitanem izraelskich sił powietrznych, który w latach 80-tych został zwerbowany przez tajną żydowską organizację, której celem było tropienie, demaskowanie i eliminowanie nazistowskich zbrodniarzy wojennych ukrywających się w Ameryce Północnej i...

Andrew Vysotsky | 2012-03-21
Przeczytana: 21 marca 2012

Spotkałem się z zarzutami, iż moje recenzje są ostatnio zbyt krytyczne. Sięgając po Tajnych egzekutorów miałem nadzieję, iż odwrócę tę złą passę. Nie spodziewałem się arcydzieła literackiego, ale miałem nieśmiałą nadzieję przynajmniej na interesującą lekturę, gdyż temat losów zbrodniarzy hitlerowskich po drugiej wojnie światowej jest fascynujący*.

Po skończeniu książki zajrzałem do kilku recenzji i niektóre były dla mnie totalnym szokiem. Drugim, gdyż pierwszym była sama lektura. Całe szczęście, iż nie dostałem zawału. Ale po kolei.

O fabule nie ma co wspominać, gdyż tematykę aż nadto wyjaśnia tytuł. Książka jest reklamowana przez wydawcę i niektórych recenzentów jako opowieść oparta na faktach, tchnąca autentyzmem, wciągająca i w ogóle kontrowersyjnie rewelacyjna. Dla mnie tymczasem to po prostu gniot. Jeśli został oparty na prawdziwej historii, to tym większa hańba, gdyż nic z niej nie pozostało.

Jeśli ktoś twierdzi, iż w świecie tajnych operacji wystarczy zmienić nazwiska, by...

Dariusz | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Złapać szczura, który zabił w obozie Mauthausen wielu żydów. Numer dwa na liście najbardziej poszukiwanych przez Centrum Szymona Wiesenthala zbrodniarzy. Obława, tropienie Ariberta Heima. Ze względu na swój sadyzm nazywany był przez więźniów „Doktorem Śmierć" Sprawiedliwości musi stać się zadość. Sowa organizacja, która dąży do ujęcia i doprowadzenie do sądu Heima i jego towarzyszy. Ukryty w Stanach Zjednoczonych żyje bez karnie do czasu, kiedy Sowa wpada na trop. Zwierzyna nie daje za wygraną ucieka, lecz krąg się zamyka i zostaje ujęta. Czy to mit czy historia prawdziwa, ciężko ocenić źródło podają coś innego. Wielu nazistów po wojnie żyło bez karnie, byli poszukiwani przez Mosad. Sprawiedliwość nie jednego dosięgła. Przestroga że zbrodnia nie popłaca. Nie tylko żydów naziści wymordowali Polaków, Romów, Cyganów i inne narodowości. Warto sięgać po takie książki, by pamięć o tamtych czasach, nigdy nie została wymazana.

lalarere | 2015-01-09

Nic nie warta fikcja udająca dokument, do tego źle napisana.

tyrmand | 2016-12-04
Wszpilkach | 2016-08-23