Okładka książki Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Autor:
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 9)
tłumaczenie
Ania z Zielonego Wzgórza
typ
papier
Ag2S
6,74 (1026 ocen i 67 opinii)

Opis książki

Ostatni tom serii książek o Ani Shirley wydany w pełnej, nie okrojonej wersji, w zgodzie z oryginalnym maszynopisem przekazanym przed laty kanadyjskiemu wydawcy przez autorkę. Do tej pory skrócona o około 100 stron książka dostępna była w sprzedaży pod tytułem „Spełnione marzenia” („The Road to Yesterday”). Usunięte z poprzednich edycji tytułu strony rzucają nowe światło na historię wielu bohaterów cyklu. To znakomita lektura dla młodych i nieco starszych czytelników.

źródło opisu: Nota Wydawcy

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Xymena | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

Jako wielbicielka twórczości Lucy Maud Montgomery, a przede wszystkim serii o Ani, z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie tomu, który - według życzenia autorki - miał być właśnie tym ostatnim zamykającym cykl o rudowłosej gadule.

O książce tej krążyły legendy jeszcze na długo przed jej publikacją. Kilka lat temu rozeszła się wieść o przyczynie śmierci L. M.Montgomery - według niektórych źródeł autorka złożyła maszynopis 9. tomu w wydawnictwie, a następnie zażyła niekontrolowaną dawkę leków nasennych. Czyli innymi słowy być może popełniła samobójstwo. Czy tak było naprawdę, zapewne nigdy się już nie dowiemy.

Dla rzesz wielbicieli, Montgomery pozostanie autorką ciepłych, mądrych powieści, opisujących bohaterki o nieprzeciętnej inteligencji i talentach, muszących zmagać się z kolejami losu i celebrujących istotę pielęgnowania ogniska domowego. Nie wszyscy czytelnicy zdają sobie jednak sprawę z tego, że autorka, która wykreowała postaci tak silne i niebanalne, a jednocześnie...

biomycha85 | 2014-11-19
Przeczytana: 13 października 2013

Jako wielbicielka przygód Ani jestem tą książka nieusatysfakcjonowana. Zanim książka się pojawiła, narosła wokół niej legenda, że to ostatni tom przygód Ani, pożegnanie autorki, która tuż po jej napisaniu popełniła samobójstwo. Zachęcona tymi zapowiedziami z przyjemnością sięgnęłam po tą pozycję i niestety srodze się zawiodłam.

elvenchild | 2014-06-20

Ania z Zielonego Wzgórza. Kto nie zna tej sympatycznej damy o temperamencie równie ognistym jak włosy? Chyba tylko te osoby, które nie czytają lektur szkolnych, albo zapomniały co było w szóstej klasie. Niewiele jednak osób przeczytało dalsze dzieje Ani – od pierwszej pracy w szkole w Avonlea do 1918 roku, kiedy Ania ma już około pięćdziesiąt pięć lat. Pochwalę się, że ja do takich należę. Po przeczytaniu "Rilli z Złotego Brzegu" byłam zła, że to koniec i nigdy się nie dowiem, czy Rilla była z Kenem Fordem, czy ją debil rzucił i co dalej wydarzyło się w rodzinie Bythle'ów. Miałam ochotę napisać nawet własną kontynuację.
Jednak i tutaj zmarła w latach 40. Autorka jeszcze raz mnie zaskoczyła. Odnaleziono dotąd niepublikowaną książkę, ostatnią o sympatycznej rodzince ze Złotego Brzegu i nie tylko. W opowiadaniach Bythle'owie pozostają gdzieś w tle, natomiast Autorka opisuje przygody ich znajomych...

jjon | 2011-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Ania Shirley, bohaterka serii książek kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, od lat podbija serca czytelników na całym świecie. Od czerwca polscy czytelnicy (a może raczej czytelniczki) mogą zapoznać się z dalszymi losami rodziny bohaterki, ponieważ właśnie ukazała się dziewiąta z kolei historia z cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza - 'Ania z Wyspy Księcia Edwarda'. Jest to pełne wydanie ostatniej książki Montgomery, które wcześniej było publikowane, jednak w wersji niepełnej i pod innym tytułem (The Road to Yesterday, 1974, w Polsce Spełnione marzenia, 2008). Największym zaskoczeniem okazał się dla mnie fakt, że na powieść tę trafił mężczyzna - kanadyjski badacz i znawca twórczości Lucy Maud Montgomery Benjamin Lefebvre z University of Guelph.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu opinii, że to już nie ta sama Ania, ze sporym niepokojem przystąpiłam do czytania tej książki. Z jednej strony byłam bardzo ciekawa, jak dalej potoczyły się losy rodziny Blythe'ów, a z drugiej nie...

Marzycielka_ | 2014-07-24

Nie wiem od czego zacząć. Jestem wdzięczna L.M.Montgomery za to,że mogłam pożegnać się z Anią poprzez ten tom. Jak przeczytałam tę książkę to pomyślałam "Bardzo fajne opowiadania,tak na jeden raz,żeby się odprężyć",no coś podobnego. Taka prawda,ale opowiastki te przypadły mi bardzo do gustu,zwłaszcza "Niepozorna staruszka",bardzo mnie zaintrygowała swoją tajemniczością i goryczą. Czytałam wiele negatywnych opinii na temat tego zbioru i trochę bałam się,że przez to zmienię podejście do ukochanej Maud. Kiedy przeczytałam posłowie,zmieniło się coś,ale na pewno nie na gorsze. Odczuwam ból,chociaż to absurdalne,ale tak jest. Poczułam łzy w oczach,kiedy uświadomiłam sobie,jak bardzo Maud była nieszczęśliwa i rzeczywiście mogła popełnić zbrodnię,o której w tej książce mówiła,jak o czymś najgorszym,co może istnieć. Jednak pozostawiam biografię autorki na bok.
Zostało dużo pytań w mojej głowie. Nie mogę pogodzić się z tym,że Ania teraz na zawsze zniknęła bez słowa pożegnania. Traktowałam...

aklime | 2012-03-04
Przeczytana: 03 marca 2012

Ania…ukochana postać literacka z dzieciństwa. Hołubiona i idealizowana, najlepsza dziewczyna pod słońcem. Jej zawdzięczam wiele fantastycznych chwil spędzonych nad książką. Historię jej dorosłego życia przeczytałam raz jeszcze, jako dojrzała już kobieta i nadal zachwycała mnie swoją kryształową osobowością, w jakiś cudowny sposób nigdy nie przesłodzoną. Po prostu świetny materiał do naśladowania. Nigdy nie wstydziłam się tego, że to właśnie postać Ani w jakiejś mierze ukształtowała moją osobowość.

Dlatego gdy usłyszałam, że po latach ukazała się „ostatnia” część przygód Ani, ciekawość mieszała się we mnie ze strachem. Bardzo chciałam poznać dalsze losy ukochanej bohaterki, ale jednocześnie lękałam się, że jej obraz ulegnie wypaczeniu po przeczytaniu tej części. Powoli zgłębiałam lekturę, by po ostatniej kropce…poczuć zniesmaczenie. Książka kreowana jako „dalsze losy Ani z Zielonego Wzgórza” wcale nią nie jest!

Najbardziej przypomina mi ona „Opowieści z Avonlea”, gdzie Ania...

Lavenda | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Skandalizująca? Nie dzisiaj. Pewnie, wątki poruszane w opowiadaniach są opisywane w sposób bardziej otwarty i niezawoalowany, niż to było we wcześniejszych nowelach Montgomery, ale czy faktycznie autorka nigdy nie wchodziła w podobną problematykę? Z prowincjonalnej rzeczywistości wyciągała ukryte emocje, ludzkie sekrety. "Ania z Wyspy Księcia Edwarda" nie jest wyjątkiem w twórczości Montgomery. Ale zyskałaby znacznie, gdyby nie ciągłe, nachalne niemal wzmianki o Blythe'ach. Praktycznie nie ma zdania, żeby nie tkwiło w nim wyrażenie typu "jak mawia doktor Blythe" czy "pani Blythe sądzi". Jest to ewidentnie naciągane. Same opowiadania są niezłe, choć wyczuwalny jest w nich rys melancholii i rozgoryczenia. Natomiast dołączone do zbioru wiersze (w utworze przypisane Ani i Walterowi) to jednak spory kicz (za wyjątkiem "Kobziarza"), zaś komentarze do nich aż tchną sztucznością i afektacją. Tych fragmentów spokojnie mogłoby nie być i książka nic by nie straciła. A tak, uczucia są mieszane.

krosciucha | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Zachwycający zbiór opowiadań. Można by rzec - świetna lekturka na wakacje, taka odprężająca. Ale kto czytał 'Anię...' dla tego będzie to chyba czymś więcej, niż tylko chwilową rozrywką.
Opowiadania są urocze. Nic dodać, nic ująć. Niektóre wszakże zasłużyły sobie u mnie na wyróżnienie, mówię tu o 'Paru głupcach i jednej świętej' oraz o 'Niepozornej kobiecinie'.
Jednak jest coś co mi się bardzo nie podoba. Nieustanne, nachalne wzmianki o Blythe'ach. Po takiej dawce Blythe'ów długo nie zdołam się otrząsnąć.
A wiersze... no są, cóż zrobić. Najlepszy to 'Kobziarz'. I tyle.
Ale... co mi tam... będę tęsknić... wprawdzie Blythe'owie są sztywniaccy i chłodni, idealni i tacy grzeczni, ale co sentyment to sentyment. Kto kochał Anię, temu nie raz zakręci się łezka w oku. Kto kochał Waltera, ten niemalże we łzach utonie.
Bo to niestety nie syci.

Oliwia | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Dość długo zastanawiałam się czy ocenić "Anię..." jako książkę średnią, czy jako dobrą.
W sumie książka jest nawet dobra, ale jest zdecydowanie za mało Ani w Ani. Dodatkowo niektóre z historii są wręcz nużące.

Ogólnie można przeczytać, ale jak dla mnie pozostał dość duży niedosyt.

Monika | 2012-04-04

Przeczytałam (precyzyjniej: wchłonęłam i połknęłam) całą serię o Ani Shirley. Może kiepskie to porównanie, ale książki Lucy Maud Montgomery były dla mnie w okresie wczesnego dojrzewania, tym czym później reportaże Kapuścińskiego. Przełomowa lektura, która ukształtowała mój mikrokosmos lekturowy. Dlatego, gdy tylko na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka, która stanowić miała pełną wersję ostatniego tomu przygód, już nie szalonej i spontanicznej panienki Ani, lecz statecznej i wywarzonej pani Anny Blythe z wielką i nieokiełznana chęcią zapragnęłam ten tom mieć u siebie na półce. Oddałam się więc 600 stronnicowej lekturze…i jakież było moje rozczarowanie! Ale od początku.

Ostatni tom przygód rudowłosej bohaterki zatytułowany „Ania z Wyspy Księcia Edwarda”, autorka, krótko przed swoją tajemniczą śmiercią (prawdopodobnie przedawkowanie leków) przekazała kanadyjskiemu wydawcy. W Polsce do tej pory ukazały się tylko niektóre opowiadania składające się na oryginalna wersję a...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku