Lubimyczytać.pl to:

Ania z Zielonego Wzgórza
typ
papier
Ag2S
6.75 (881 ocen i 60 opinii)

Opis książki

Ostatni tom serii książek o Ani Shirley wydany w pełnej, nie okrojonej wersji, w zgodzie z oryginalnym maszynopisem przekazanym przed laty kanadyjskiemu wydawcy przez autorkę. Do tej pory skrócona o około 100 stron książka dostępna była w sprzedaży pod tytułem „Spełnione marzenia” („The Road to Yesterday”). Usunięte z poprzednich edycji tytułu strony rzucają nowe światło na historię wielu bohaterów cyklu. To znakomita lektura dla młodych i nieco starszych czytelników.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Xymena | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

Jako wielbicielka twórczości Lucy Maud Montgomery, a przede wszystkim serii o Ani, z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie tomu, który - według życzenia autorki - miał być właśnie tym ostatnim zamykającym cykl o rudowłosej gadule.

O książce tej krążyły legendy jeszcze na długo przed jej publikacją. Kilka lat temu rozeszła się wieść o przyczynie śmierci L. M.Montgomery - według niektórych źródeł autorka złożyła maszynopis 9. tomu w wydawnictwie, a następnie zażyła niekontrolowaną dawkę leków nasennych. Czyli innymi słowy być może popełniła samobójstwo. Czy tak było naprawdę, zapewne nigdy się już nie dowiemy.

Dla rzesz wielbicieli, Montgomery pozostanie autorką ciepłych, mądrych powieści, opisujących bohaterki o nieprzeciętnej inteligencji i talentach, muszących zmagać się z kolejami losu i celebrujących istotę pielęgnowania ogniska domowego. Nie wszyscy czytelnicy zdają sobie jednak sprawę z tego, że autorka, która wykreowała postaci tak silne i niebanalne, a jednocześnie deli...

jjon | 2011-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Ania Shirley, bohaterka serii książek kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, od lat podbija serca czytelników na całym świecie. Od czerwca polscy czytelnicy (a może raczej czytelniczki) mogą zapoznać się z dalszymi losami rodziny bohaterki, ponieważ właśnie ukazała się dziewiąta z kolei historia z cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza - 'Ania z Wyspy Księcia Edwarda'. Jest to pełne wydanie ostatniej książki Montgomery, które wcześniej było publikowane, jednak w wersji niepełnej i pod innym tytułem (The Road to Yesterday, 1974, w Polsce Spełnione marzenia, 2008). Największym zaskoczeniem okazał się dla mnie fakt, że na powieść tę trafił mężczyzna - kanadyjski badacz i znawca twórczości Lucy Maud Montgomery Benjamin Lefebvre z University of Guelph.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu opinii, że to już nie ta sama Ania, ze sporym niepokojem przystąpiłam do czytania tej książki. Z jednej strony byłam bardzo ciekawa, jak dalej potoczyły się losy rodziny Blythe'ów, a z drugiej nie mogł...

aklime | 2012-03-04
Przeczytana: 03 marca 2012

Ania…ukochana postać literacka z dzieciństwa. Hołubiona i idealizowana, najlepsza dziewczyna pod słońcem. Jej zawdzięczam wiele fantastycznych chwil spędzonych nad książką. Historię jej dorosłego życia przeczytałam raz jeszcze, jako dojrzała już kobieta i nadal zachwycała mnie swoją kryształową osobowością, w jakiś cudowny sposób nigdy nie przesłodzoną. Po prostu świetny materiał do naśladowania. Nigdy nie wstydziłam się tego, że to właśnie postać Ani w jakiejś mierze ukształtowała moją osobowość.

Dlatego gdy usłyszałam, że po latach ukazała się „ostatnia” część przygód Ani, ciekawość mieszała się we mnie ze strachem. Bardzo chciałam poznać dalsze losy ukochanej bohaterki, ale jednocześnie lękałam się, że jej obraz ulegnie wypaczeniu po przeczytaniu tej części. Powoli zgłębiałam lekturę, by po ostatniej kropce…poczuć zniesmaczenie. Książka kreowana jako „dalsze losy Ani z Zielonego Wzgórza” wcale nią nie jest!

Najbardziej przypomina mi ona „Opowieści z Avonlea”, gdzie Ania pojawia...

Lavenda | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Skandalizująca? Nie dzisiaj. Pewnie, wątki poruszane w opowiadaniach są opisywane w sposób bardziej otwarty i niezawoalowany, niż to było we wcześniejszych nowelach Montgomery, ale czy faktycznie autorka nigdy nie wchodziła w podobną problematykę? Z prowincjonalnej rzeczywistości wyciągała ukryte emocje, ludzkie sekrety. "Ania z Wyspy Księcia Edwarda" nie jest wyjątkiem w twórczości Montgomery. Ale zyskałaby znacznie, gdyby nie ciągłe, nachalne niemal wzmianki o Blythe'ach. Praktycznie nie ma zdania, żeby nie tkwiło w nim wyrażenie typu "jak mawia doktor Blythe" czy "pani Blythe sądzi". Jest to ewidentnie naciągane. Same opowiadania są niezłe, choć wyczuwalny jest w nich rys melancholii i rozgoryczenia. Natomiast dołączone do zbioru wiersze (w utworze przypisane Ani i Walterowi) to jednak spory kicz (za wyjątkiem "Kobziarza"), zaś komentarze do nich aż tchną sztucznością i afektacją. Tych fragmentów spokojnie mogłoby nie być i książka nic by nie straciła. A tak, uczucia są mieszane.

książek: 1939
krosciucha | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Zachwycający zbiór opowiadań. Można by rzec - świetna lekturka na wakacje, taka odprężająca. Ale kto czytał 'Anię...' dla tego będzie to chyba czymś więcej, niż tylko chwilową rozrywką.
Opowiadania są urocze. Nic dodać, nic ująć. Niektóre wszakże zasłużyły sobie u mnie na wyróżnienie, mówię tu o 'Paru głupcach i jednej świętej' oraz o 'Niepozornej kobiecinie'.
Jednak jest coś co mi się bardzo nie podoba. Nieustanne, nachalne wzmianki o Blythe'ach. Po takiej dawce Blythe'ów długo nie zdołam się otrząsnąć.
A wiersze... no są, cóż zrobić. Najlepszy to 'Kobziarz'. I tyle.
Ale... co mi tam... będę tęsknić... wprawdzie Blythe'owie są sztywniaccy i chłodni, idealni i tacy grzeczni, ale co sentyment to sentyment. Kto kochał Anię, temu nie raz zakręci się łezka w oku. Kto kochał Waltera, ten niemalże we łzach utonie.
Bo to niestety nie syci.

Monika | 2012-04-04

Przeczytałam (precyzyjniej: wchłonęłam i połknęłam) całą serię o Ani Shirley. Może kiepskie to porównanie, ale książki Lucy Maud Montgomery były dla mnie w okresie wczesnego dojrzewania, tym czym później reportaże Kapuścińskiego. Przełomowa lektura, która ukształtowała mój mikrokosmos lekturowy. Dlatego, gdy tylko na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka, która stanowić miała pełną wersję ostatniego tomu przygód, już nie szalonej i spontanicznej panienki Ani, lecz statecznej i wywarzonej pani Anny Blythe z wielką i nieokiełznana chęcią zapragnęłam ten tom mieć u siebie na półce. Oddałam się więc 600 stronnicowej lekturze…i jakież było moje rozczarowanie! Ale od początku.

Ostatni tom przygód rudowłosej bohaterki zatytułowany „Ania z Wyspy Księcia Edwarda”, autorka, krótko przed swoją tajemniczą śmiercią (prawdopodobnie przedawkowanie leków) przekazała kanadyjskiemu wydawcy. W Polsce do tej pory ukazały się tylko niektóre opowiadania składające się na oryginalna wersję a zawart...

veroniqusia | 2013-11-28

Po "Rilli" bardzo chciałam znaleźć kolejny tom Ani. A tu nagle, bam: "Ania z Wyspy Księcia Edwarda"! Jupi! Nieodnaleziony wcześniej pełny maszynopis przygód rudowłosej bohaterki! Hurra!
Prawdę mówiąc to się trochę zawiodłam. Samej Ani jest tak tak mało, prócz krótkich irytujących wieczorków, że tytuł to jakiś skandal, a na dodatek wiersze, które czyta rodzinie są marne.
No dobra. Wycinamy wierszowe wieczorki. Zbiór opowiadań niezwiązanych z Anią. Dużo opowiadań było nużących i nudnych, ale znalazło się kilka znakomitych dzieł montgomerowskiego pióra takich jak: mój faworyt, "Paru głupców i jedna święta", "Niepozorna kobiecina", "Penelope i jej teorie" czy "Spełnione Marzenia". I właśnie za te opowiadania jest 7/10. Ponadto z wierszy L.Maud Montgomery dobry jest chyba tylko jeden - "Pokłosie", reszta to zbiór rymów i mało logicznych metafor (to przykre, ale tak właśnie jest, a pani Montgomery każdy ze swoich wierszy podpisała jeszcze "Walter" lub "Ania").
Nie spodziewałam się takiego...

sweeciak | 2014-01-23
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Co ja bym mogła powiedzieć o „Ani z Wyspy Księcia Edwarda” to , że się na niej zawiodłam. Nie jest to typowy zawód nad treścią, tylko nad tym, że spodziewałam się całkowicie czegoś innego i chyba na tym polega główny minus. Przeczytanie tych opowiadań, w których brak jest specyficznego klimatu z poprzednich powieści, sprawiło, że poznała Lucy Maud Montgomery z innej strony. Pisarkę, która zatraciła gdzieś swój optymistyczny urokliwy styl, który tak mnie oczarował. Kwestie wojny odbiły się na wszystkich, więc może i autorce mogło zabraknąć sił na danie powieści uroku. A może wina jest w tłumaczeniu, wychowałam się na bardzo starych przekładach, w których język był przepełniony ciepłem i tym czymś. A tu jest sucho. No i jeszcze te drobne pomyłki w tłumaczonych imionach. Widocznie ktoś kto tłumaczył / redagował nie poczuł klimatu i nie postarał się zbytnio.

Czy owy ostatni tom Ani warto polecić? I tak i nie. Jeśli oczekujecie kolejnej „bajkowej” i napawającej swoistym urokiem książki to...

Oliwia | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Dość długo zastanawiałam się czy ocenić "Anię..." jako książkę średnią, czy jako dobrą.
W sumie książka jest nawet dobra, ale jest zdecydowanie za mało Ani w Ani. Dodatkowo niektóre z historii są wręcz nużące.

Ogólnie można przeczytać, ale jak dla mnie pozostał dość duży niedosyt.

Ola | 2011-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Bardzo fajna i szybko czytająca się książka, jednak z dalszymi losami Ani niewiele ma wspólnego. Opowiadania zaskakujące, pouczające i z poczuciem humoru. Zdecydowanie polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto