Pamięć po komunizmie

Seria: Idee i Polityka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
mika

Polska wychodziła z epoki komunizmu bogata w wiedzę i przemyślenia, czym jest stalinizm, terror czy ideologiczna indoktrynacja. Zachowaliśmy jasne przekonanie, na czym polega wyjątkowość totalitaryzmu i zła, jakie ze sobą niesie. Ale mimo to po roku 1989 całe to doświadczenie ulegało stopniowej banalizacji i relatywizacji. Politycy i publicyści dla doraźnych celów politycznych, niepomni nawet własnych słów, wycofywali się ze swoich dawnych ocen, rezygnując nie tylko z rzetelnej oceny dziedzictwa komunizmu, ale również jego rozliczenia. Język antytotalitarny ustąpił wobec języka pragmatycznego.

Prezentowana książka skupia się na mowie publicznej. Pokazuje, jakimi językami posługiwali się zwolennicy przyspieszenia, lustracji, dekomunizacji i ci, którzy głosili hasła wybaczania i zapominania. Dotyczy zarówno sfery ekonomicznej, politycznej, jak i przedstawienia historii PRL-u oraz – co ważne – roli intelektualistów w budowaniu systemu komunistycznego.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

kazikowy | 2013-09-07

Śpiewak pisał tę książkę kiedy jeszcze obiektywnie spoglądał na przemiany początku lat 90-tych, gdzie z tego spojrzenia wyłania się surowa ocena wyborów moralnych byłych lewicowych PRLowskich opozycjonistów. I napisał po prostu jak było (wiele odwołań do treści artykułów ówczesnych gazet)! A było po prostu uprawomocnianie "moralnego sku&wienia" w relacjach z elitami PRLowskiej nomenklatury, w którym to "sk...niu" nieustannie do 2-giej dekady XXI w. razem "śpiewają" (Śpiewak został nawet posłem PO).

autofikcja | 2012-03-10

Paweł Śpiewak to jeden z osobistych wrogów jednego z redaktorów naczelnych w Polsce. Jego książka to rzut kamieniem w zaimpregnowane lustra poprawności politycznej. Śpiewak pokazuje inne oblicze pamięci po komunizmie. Bez wiernopoddaństwa i czołobitności.

Chassefierre | 2011-05-01
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Żywię mieszane odczucia wobec tej książki - na jej podstawie wywnioskować można, że wszyscy byli źli (i posługiwali się mową nienawiści, obojętnie od prezentowanego przez siebie obozu politycznego), podejmowane próby zmian były złe (w wersji łagodniejszej: zbyt opieszałe, nieprzemyślane), polityka była zła (i w dodatku to był straszny bardak)... A ulubionym słowem autora jest przymiotnik 'manichejski'.
Poczułam się rozczarowana, bo zapowiadało się ciekawie.