Biorcy i dawcy. Tajemnice wzajemnej fascynacji

Tłumaczenie: Monika Zubrzycka-Nowak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
The Givers and The Takers
83-87957-59-3
typy psychologiczne, związki
thinking-hurts

Dlaczego za każdym razem zakochujemy się w osobach tego samego typu? W jaki sposób możemy pokierować swoim życiem uczuciowym? Jak wykształcić w partnerze "brakujący fragment osobowości"? Jak sprawić, aby "dawanie" i "branie" miało jednakowy udział w naszym życiu uczuciowym? Każdy z nas urodził się DAWCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie zewnętrznym) lub BIORCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie...

Każdy z nas urodził się DAWCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie zewnętrznym) lub BIORCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie wewnętrznym). Chociaż zwykliśmy postrzegać siebie jako mieszankę obydwu tych osobowości, to jednak u wielu z nas dominują cechy jednej z nich. I pomimo ogólnie przyjętego przekonania musimy pamiętać, że Dawca nie zawsze jest lepszy od Biorcy.

Książka prezentuje jedną z ciekawszych teorii interpretujących zachowanie człowieka w relacjach z innymi ludźmi. Dzięki swej prostocie, a także temu, że opiera się na licznych obserwacjach zaczerpniętych z życia, pozwala dostrzec przyczyny wielu cierpień i rozczarowań, które czasami niesie ze sobą kontakt z drugim człowiekiem, nierzadko najbliższym. Autorzy nie próbują przekonywać nas, że ludzkość dzieli się na DAWCÓW i BIORCÓW, lecz pokazują, jak często ten mechanizm kieruje naszym zachowaniem.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,19786,tytul,Dawcy-i-biorcy,ksiazka.html

źródło okładki: http://ir.i.wp.pl/r,id,d14yMTQ7dV5odHRwOi8vZ2V0LTI...»

Ogromne rozczarowanie! Nie polecam tej książki wszystkim, bo uważam, że zawiera poważne błędy wymieszane z ciekawymi spostrzeżeniami, więc błędne teorie mogą wydać się niezorientowanemu w tematyce czytelnikowi prawdziwe.

Autorzy przedstawiają swoją typologię osobowości, podzielili ludzi na dwie kategorie: Dawców i Biorców, którym przyporządkowali konkretne emocje, sposób widzenia świata, zachowania, reakcje - wszystkie w stosunku do tych z "drugiego typu" opozycyjne.

Pierwszy mój zarzut dotyczy tego, że autorzy zdają się nie mieć wystarczającej wiedzy na temat typów temperamentu - introwersji i ekstrawersji - by używać ich na siłę w swojej teorii. Drugi, związany z pierwszym, to zbytnie uproszczenia, uogólnienia, przycinanie definicji i tłumaczeń do swoich wyobrażeń, w dodatku wypowiadanie się bardzo kategoryczne, co doprowadzało niejednokrotnie do absurdów niezgodnych z obserwowaną rzeczywistością. Za to pod koniec książki autorzy narzekali, że psychologowie zbytnio komplikują...

Sandri | 2015-06-27

Zdaniem autorów książki ,,Dawcy i biorcy- tajemnica wzajemnej fascynacji" świat dzieli się na Dawców i Biorców. Każdy z nas jest mieszanką obydwu tych osobowości, ale tylko jedna z nich jest dominująca. Kiedy w związku partnerskim jedna osoba jest Biorcą, a druga Dawca to pojawia się nieuchronnie konflikt, który w konsekwencji może zakończyć się rozwodem. Warto więc- zdaniem autorów pracować nad sobą tzn. Dawca musi się nauczyć brać, a Biorca- dawać. Wtedy i tylko wtedy w związku pojawi się równowaga, zniknie rozgoryczenie i poczucie winy, a partnerzy nauczą się wzajemnego szacunku.
Pod wpływem lektury książki podzieliłam moich znajomych na Dawców i Biorców. Okazało się, że faktycznie zależnie od typu osobowości moi znajomi zachowują się w określony sposób.
Żaden z Dawców nie chciał przyjąć od mnie żadnego prezentu, ani skorzystać z mojej pomocy. Natomiast Biorcy cieszyli się z pomocy nie dając od siebie nic poza ,,przyjaźnią".

Gangsterra_Rosita | 2014-07-27

Widzę , że ma słabo ocenę ale nie zmieni to mojego zdania , że jest świetna. Wiele rzeczy mi uświadomiła i mam ochotę na więcej takich psychologicznych spostrzeżeń.;)

Magda | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013