Biorcy i dawcy. Tajemnice wzajemnej fascynacji

Okładka książki Biorcy i dawcy. Tajemnice wzajemnej fascynacji Cris Evatt, Bruce Feld
Okładka książki Biorcy i dawcy. Tajemnice wzajemnej fascynacji
Cris EvattBruce Feld Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Givers and The Takers
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
83-87957-59-3
Monika Zubrzycka-Nowak
typy psychologiczne związki

Zdaniem autorów książki ,,Dawcy i biorcy- tajemnica wzajemnej fascynacji" świat dzieli się na Dawców i Biorców. Każdy z nas jest mieszanką obydwu tych osobowości, ale tylko jedna z nich jest dominująca. Kiedy w związku partnerskim jedna osoba jest Biorcą, a druga Dawca to pojawia się nieuchronnie konflikt, który w konsekwencji może zakończyć się rozwodem. Warto więc- zdaniem autorów pracować nad sobą tzn. Dawca musi się nauczyć brać, a Biorca- dawać. Wtedy i tylko wtedy w związku pojawi się równowaga, zniknie rozgoryczenie i poczucie winy, a partnerzy nauczą się wzajemnego szacunku.
Pod wpływem lektury książki podzieliłam moich znajomych na Dawców i Biorców. Okazało się, że faktycznie zależnie od typu osobowości moi znajomi zachowują się w określony sposób.
Żaden z Dawców nie chciał przyjąć od mnie żadnego prezentu, ani skorzystać z mojej pomocy. Natomiast Biorcy cieszyli się z pomocy nie dając od siebie nic poza ,,przyjaźnią".

Widzę , że ma słabo ocenę ale nie zmieni to mojego zdania , że jest świetna. Wiele rzeczy mi uświadomiła i mam ochotę na więcej takich psychologicznych spostrzeżeń.;)

Polecam każdemu:)

Polecam każdemu:)

Ogromne rozczarowanie! Nie polecam tej książki wszystkim, bo uważam, że zawiera poważne błędy wymieszane z ciekawymi spostrzeżeniami, więc błędne teorie mogą wydać się niezorientowanemu w tematyce czytelnikowi prawdziwe.

Autorzy przedstawiają swoją typologię osobowości, podzielili ludzi na dwie kategorie: Dawców i Biorców, którym przyporządkowali konkretne emocje, sposób widzenia świata, zachowania, reakcje - wszystkie w stosunku do tych z "drugiego typu" opozycyjne.

Pierwszy mój zarzut dotyczy tego, że autorzy zdają się nie mieć wystarczającej wiedzy na temat typów temperamentu - introwersji i ekstrawersji - by używać ich na siłę w swojej teorii. Drugi, związany z pierwszym, to zbytnie uproszczenia, uogólnienia, przycinanie definicji i tłumaczeń do swoich wyobrażeń, w dodatku wypowiadanie się bardzo kategoryczne, co doprowadzało niejednokrotnie do absurdów niezgodnych z obserwowaną rzeczywistością. Za to pod koniec książki autorzy narzekali, że psychologowie zbytnio komplikują rzeczywistość, wymieniają zbyt wiele typów osobowości i są za silnie przywiązani do swoich teorii. Oni za to sprawę zbyt uprościli, a ich usztywnione przekonanie o własnej słuszności nie pozwala brać poważnie zarzutów tego typu w stosunku do innych.

Mimo wyliczenia minusów przyznaję, że pozycja zawiera mnóstwo trafnych uwag, a wyłuskanie typów Dawców i Biorców tłumaczy i stawia w jaśniejszym świetle wiele ludzkich zachowań. Jednak autorzy posunęli się zbyt daleko chcąc wytłumaczyć tym podziałem wszystko i arbitralnie utożsamiając wszystkich ekstrawertyków z Dawcami a introwertyków z Biorcami, nie biorąc pod uwagę dysproporcji ilościowej ekstrawertyków do introwertyków w społeczeństwie oraz tego, że typ temperamentu nie jest tożsamy z typem osobowości.

• Posiadam2
  • Psychologia, socjologia, antropologia