Ochroniarz Churchilla

Churchill’s Bodyguard
978-83-76741-02-4
literatura faktu
Łukasz

Wiele osób pragnęło śmierci Winstona Churchilla. Zadaniem detektywa Scotland Yardu, Waltera Thompsona było zagwarantowanie, by żadna z nich nie dopięła swego celu. Przed drugą wojną światową na życie Churchilla czyhali egipscy nacjonaliści, indyjscy separatyści i Irlandczycy z IRA. Później nagrodę za głowę brytyjskiego premiera wyznaczył Hitler. Przez cały ten czas Thompson podążał za Churchillem krok w krok, niczym cień. Strzegł wojennego przywódcy Wielkiej Brytanii nie tylko przed wrogiem, ale i przed jego własną brawurą i lekkomyślnością. Kiedy Thompson napisał pierwszą książkę, poświęconą doświadczeniom z okresu międzywojennego, spotkała się ona z aprobatą samego Churchilla. Druga została uznana za zdradzającą zbyt wiele – wszelkimi sposobami powstrzymywano więc jej publikację. Wprawdzie w końcu ukazała się drukiem, ale wyłącznie w ocenzurowanej wersji. „Ochroniarz Churchilla” to książka oparta na oryginalnym rękopisie oraz innych, nigdy niepublikowanych materiałach. Autor odmalowuje unikalny portret brytyjskiego premiera. Pozwala także czytelnikowi przyjrzeć się relacji, która przetrwała ponad dwadzieścia lat i przerodziła się w zaskakującą przyjaźń.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2011

źródło okładki: http://www.replika.eu

maradiego | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Krótko: szału nie ma , ale wstydu też. Biografia jak biografia. Ale Angole w niej to naród skąpiradeł i dusigroszy. Polecam jako lekturę niektórym politykom i kandydatom na polityków: jak wydawać, a raczej jak nie wydawać publicznych pieniędzy na własne zachcianki. Na przykład.

dziaren | 2014-11-21

Autor skupia się na postaci osobistego ochroniarza Churchilla, aczkolwiek najciekawsze są fragmenty poświęcone byłemu premierowi Wielkiej Brytanii.

Magda | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015