Bracia z Bronksu

2009-01-01
2009-01-01
Agnieszka Kuryś
bracia Franciszkanie Odnowy Bronks Bronx ubóstwo wiara miłość

W dobie podważania wszystkiego co tylko można, cieszę się, że przeczytałem książkę, która jest autentycznym zapisem cudów i pracy, czasami mrówczej Franciszkanów Szarych. Od zawsze ich lubiłem, ale ta książka zainspirowała mnie, aby nawet w naszym kraju też szukać cudów, które się obok nas dzieją. Przecież mnóstwo jej ludzi, którzy pomagają bezinteresownie, którzy szukają Boga w swoim życiu lub żyją ze swoim aniołem stróżem za pan brat. Trzeba tylko otworzyć oczy i serce.

Spotkałeś kiedyś Anioła? A może masz kontakt z Nim? Nie tylko tego danego nam od Boga Stróża ale takiego, którego można dotknąć, pogadać, a nawet się z Nim podroczyć i pokłócić.
Ta książka opowiada właśnie o współczesnych Aniołach. Takich z krwi i kości. To bracia Franciszkanie Odnowy, żyjący w skrajnym ubóstwie i służący innym.
"Olbrzymi brat Terry, dawny barman, który wolał piwo od wody święconej, brat Stan, jazzman z podejrzanych nocnych lokali na Manhattanie (...) Francois Marie, Kanadyjczyk rodem z Quebecu, który wplątał się kiedyś w narkotyki, przewoził towar między Kanadą, a USA prowadził eklektyczne poszukiwania intelektualne, po czym spędził kilka lat w sekcie Moona." To niektórzy z nich. Odważni, pokorni, pobozni, z ogromnym poczuciem humoru.
Książka zawiera krótkie anegdoty, historie z ich codzienności. A czyta się świetnie. Coś podobnie jak "Kwiatki św. Franciszka", w końcu to jego duchowi spadkobiercy, bracia. "Jesteśmy rodziną dla tych, którzy rodziny nie mają." - mówią sami o sobie.
Próbowałeś kiedyś zawrócić samolot już startujący, na który się spóźniłeś? A może myślałeś, żeby kupić wieżowiec w centrum Bronksu za jednego dolara? Korzystałeś z pomocy złodziei, którzy Cię okradli Ale nawet sami nie wiedzieli jaką robią Ci przysługę, więc ich błogosławiłeś? Prosiłeś ze złością Boga o steki bo je wręcz kochasz, A potem nie mogłeś uporać się z ilością wołowiny najlepszej jakości? Oni tego doświadczają każdego dnia. Nie martwią się o jutro, bo Pan zadba o nich.
Serdecznie polecam lekturę tej pozytywnej książki, A gwarantuję, że nie braknie Ci chwil wzruszeń, śmiechu i pozytywnej energii napędzającej do życia.

"Olbrzymi brat Terry, dawny barman, który...

Obejrzałem OUTCASTS, a później zajrzałem do braci z Bronksu. To spotkanie daje nadzieję i dziwne poczucie bezpieczeństwa, które zaprowadziło mnie do myślenia: odpowiedni ludzie w odpowiednim miejscu. Bracia dzielą się osobistym doświadczeniem Chrystusa, to jest piękne.

Nie specjalnie wiem co napisać o tej książce. Na pewno, to że właściwie ją pochłonąłem a nie przeczytałem. Nie sądziłem, że historia kilka Franciszkanów może tak porwać. Są momenty kiedy człowiek śmieje się od ucha do ucha czytając o tym co braciszkowie potrafią wymyślić, ale są też historie które ruszają, i to mocno. Myślę, że nikt kto sięgnie po tą lekturę nie będzie rozczarowany.

"Hałas nie czyni dobra, a dobro nie czyni hałasu" takie motto przyświeca działalności "Braci z Bronksu", czyli Braci Mniejszych Kapucynów, a dokładniej Franciszkanów Odnowy.

"Nie pozwólcie by ktokolwiek, kto do was przyjdzie, nie odszedł szczęśliwszy" mówiła Matka Teresa, a bracia opisani w książce starają się właśnie tak żyć.

Niesamowite historie, wzruszające, iskierki dobra, które żarzą się wśród nowojorskiego zła, patologii i brudu.

"Dobra wiadomość, to zła wiadomość" i tą maksymą kierują się media. Jednak książka Luca Adriana zdaje się temu przeciwstawiać, pokazuje, że nadzieja, dobro, miłość, Chrystus - może być niesamowicie ciekawym tematem.

Książkę warto czytać fragmentami jako takie źródło, które powoduje, że pragniemy dobra.

Różne historie braci, ich drogi nawrócenia oraz działalność ewangeliczna pokazują, że Bóg nie ma względu na osoby, że każdy nawet najdrobniejszy czyn może stać się przełomowym.

Glenn Sudano, jeden z ośmiu kapucynów, którzy założyli wspólnotę, jest dzieckiem Brooklinu. Marzył, że będzie dziennikarzem i te marzenia spełnił. Bad news jednak nie są oryginalne - wojny, kradzieże, gwałty, skandale,zdrady - tworzą ten sam refren. Po podaniu, rozwiewają się bez śladu.
"Źródłem zla, które afiszowało się na moich ekranach, było serce człowieka - miałem co do tego przekonanie. Jeśli zmieniłby się człowiek, zmieniłby się i świat. A tymczasem celem gigantycznej technologii, jaką dysponujemy w środkach przekazu, nie jest przemiana ludzkiego serca, lecz głoszenie problemów świata - albo dostarczanie rozrywki: oderwania od tych problemów".

Glen wybrał i głosi, tak jak i inni Bracia z Bronksu - Dobrą Nowinę z chrześcijańskim hasłem na ustach "nie pozwólcie, by odebrano wam radość"

Niesamowite historie, wzruszające, iskierki...

Ciepła, optymistyczna książka - mimo, że opisuje tak niełatwą rzeczywistość, bije z niej niebywała radość życia i optymizm bohaterów. Gorąco polecam!

• Światło
  • Religijne