Kościelna wiosna

Wydawnictwo: Znak
Kościół, wiara, Bóg, religia, katolicyzm
religia

Coraz częściej słyszymy o tym, że czas Kościoła już się skończył: coraz mniej osób chodzi na mszę, jeszcze mniej przystępuje do Komunii św., nie ufamy duszpasterzom, nie podobają nam się kazania. Dla wielu Kościół to wyłącznie spory o Radio Maryja i politykę. Księża oskarżani są o nadużycia wszelkiego rodzaju, pazerność i hipokryzję. Czy taki Kościół jest nam jeszcze potrzebny? Gdzie...

Czy taki Kościół jest nam jeszcze potrzebny? Gdzie odnaleźć jego pełny i prawdziwy obraz? Jak rozumieć miejskie ewangelizacje, w których uczestniczą tysiące osób? Czym są nowe kościelne ruchy, powstające w wielu parafiach? Dlaczego rekolekcje i pielgrzymki ciągle przyciągają rzesze zainteresowanych? Gdzie Kościół popełnia błędy, i co robi, żeby je naprawić?

Na te wszystkie pytania w odważny sposób stara się odpowiedzieć bp Grzegorz Ryś – jeden z najmłodszych polskich hierarchów. Biskup nie boi się trudnych pytań, ale także nie unika odpowiedzi. Pokazuje, że wiosna w Kościele jest możliwa zwłaszcza dzięki nowym ruchom i wspólnotom – zarówno tym bardzo znanym, jak neokatechumenat, Emmanuel czy Oaza, jak i zupełnie nowym, dopiero powstającym. Ten kalejdoskop charyzmatów daje nadzieję na prawdziwe odrodzenie życia religijnego. Ta książka to nie tylko znakomity raport o Kościele współczesnym, to także przewodnik dla wszystkich, którzy stracili wiarę w sens istnienia Kościoła.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3684,Koscielna-wiosna

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3684,Koscielna-wiosna

Z_błyskiem_w_oku | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane, Religia

Bp Ryś z ogromną świeżością mówi o Bogu i Kościele. Na nowe sposoby odczytuje to samo Pismo, które słyszymy od lat, a które w jego interpretacji jest żywe i porusza! Polecam posłuchać w internecie jego kazań! Zmiana myślenia gwarantowana! W tej książce daje ogląd ruchów i wspólnot działających w Kościele, wplatając swoją ogromną wiedzę o historii Kościoła.

martin | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Książeczka to wywiad z Bp Grzegorzem Rysiem na tematy około-ewangelizacyjne, z bonusem, tj. świadectwem dwóch rodzin z Drogi Neokatechumenalnej oraz Wojciecha Bonowicza. Lektura jednak przeciągała się w czasie, i dopiero po 2 latach leżakowania na półce wziąłem się za przekartkowanie i przeczytanie. Może dlatego, że był to prezent od byłej, której wielkim ulubieńcem pozostaje Bp Ryś. I przyznam, że stał się teraz i moim.

Biskup w bardzo wyważony, mądry i głęboki mówi o wielu sprawach wiary, ani w sposób zawiany, jak to czynią niektórzy zapaleńcy, ani zbyt „otwarty”, który rozmywa rdzeń chrześcijaństwa, czyniąć z niego beztroski heppening – ale, do Kościoła który przyjmuje wszystkich, bez pytania o stan wiary czy „obowiązkową listę obecności na katechezach”, jestem za.

Biskup Ryś ma swój niezawodnie wypracowany sposób przekazywania poglądów. W tym przypomina mi JPII, to znaczy, zanim odpowie na pytanie, próbuje najpierw jakby utworzyć grunt pod odpowiedź, czasami „poprawia”...

poznanianka | 2013-08-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Bardzo dobra alternatywa dla medialnego przekazu dotyczącego Kościoła w Polsce.
Myślę, że warto przeczytać, bo tchnie normalnością. Pokazuje pewne sprawy od tej lepszej strony (przy czym nie przekłamuje rzeczywistości), chociażby Neokatechumenat przestaje wydawać się czymś dziwnym i niezrozumiałym a biskup okazuje się być całkiem "w porządku" człowiekiem.

justi | 2013-05-02
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 02 maja 2013

Wywiad bardzo podnoszący na duchu. Jeśli będziemy mieć takich biskupów, z tej wiosny może zrobić się pełnia lata.