Patrząc na Wschód. Eseje 1975 - 2008

Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
978-83-61617-04-4
najder, wschód, polska, eseje
Verrine

Książka "Patrząc na Wschód" stanowi zbiór tekstów profesora Zdzisława Najdera o polskiej polityce wschodniej, publikowanych w latach 1975-2008.

źródło opisu: kolegium.istore.pl

źródło okładki: kolegium.istore.pl

doliwaq | 2014-08-30

Dość ciężkim językiem napisana, bo językiem dyplomatów, książka która może już dziś wydać się ciut przestarzała - wszak minęło już 6 lat od jej wydania, na Ukrainie byliśmy świadkami upadku pomarańczowej rewolucji, rządów Janukowycza, kolejnej rewolucji na Majdanie, aneksji Krymu, buntu we wschodnich okręgach separatystów rosyjskich oraz niemal jawnego wspierania ich przez Rosję.

Jednak, dzięki tym esejom inaczej patrzę na ten konflikt. Z perspektywy lat opisywana polityka wschodnia Polski, potem Unii Europejskiej, pokazuje nam co powinniśmy byli zrobić kiedyś, co powinniśmy robić teraz i jakie powinny być nasze cele w przyszłości. Nie we wszystkim się zgadzam, lecz ogólnie przyznaję rację.
Ukraina, Białoruś i inne państwa byłego ZSRR mają prosty wybór: Rosja lub Europa. Pierwszy wybór jest prosty, niesie nadzieję powrotu do dawnych "dobrych" lat. Drugi wymaga poświęceń, a pozytywne skutki tego wyboru nie będą widziane od razu, lecz w dłuższej perspektywie.

Brakowało mi w tym...

siczowy | 2014-02-10