Wakacjuszka

83-89351-80-3
podróż, życie, Ameryka
literatura faktu
julijuli

To kopalnia wiadomości dla każdego, kogo interesuje życie. Powieść o życiu chicagowskich Polek i Polaków. Zdegradowana miłość i nie-miłość... - Agnieszka Osiecka.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Ida | 2016-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2016

Przeczytałam w opiniach "Wakacjuszki", że można się pośmiać. Kiedy zaczęłam czytać książkę, pomyślałam, to bedzie raczej "śmiech przez łzy". Rodzaj tragikomedii. Jak inaczej nazwać historię ludzi, którzy przyjeżdżają do wielkiego świata, zachwalanego, jako ziemia obiecana, a lądują w piwnicy, jedzą przez cały tydzień tę samą zupę. Harują ponad siły, oszczedzają na lekarstwach, mimo dolegliwości i chorób. Dzielą łóżka z obcymi męzczyznami i kobietami (choć to akurat robią na własne życzenie, argumentując samotnością wygnańców).
No coż, na początku pomyślałam -nie bedzie śmiesznie, ale rzeczywiście, potem było kilka fragmentów, które wzbudzą uśmiech każdego. Zapamiętałam na przykład Polaka, który zabiera do kraju wielki telewizor, mówiąc, że chce pokazać w domu, jakie to w Ameryce mozna oglądać programy :-) (dla młodszcyh informacja: w tamtych latach w Polsce mieliśmy tylko TVP1 i TVP2, a łącza satelitarne kojarzyły się wyłacznie z lotami kosmicznymi :))

Bohaterka ksiażki pokazuje...

książek: 2083
Karmel | 2015-09-11
Przeczytana: 10 września 2015

Zabawna i smutna zarazem. Teraz wiem dlaczego sąsiad z tej ameryki nie wrócił i pozostawił całą rodzinę z dziećmi. Teraz też takie rzeczy się dzieją, ale świat jest bliżej nas, internet i komórki nam go znacznie przybliżają.

Felzmann | 2013-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Ubaw po pachy. Prosta kobieta ze wsi wyjeżdża do USA i zaczyna się dziwić...

figlarna24 | 2012-09-07
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2012

Teraz są takie czasy, że duża liczba Polaków wyjeżdża za granicę. Wyjeżdżają za lepszym jutrem, rozwojem czy pracą. Wyjeżdżają z nadziejami, i ową nadzieją często niechybnie wracają. Zachód kusi, ale czy jest w tanie ofiarować to czego szukamy? Nie zawsze.

Obecnie nasi rodacy najczęściej wyjeżdżają na Wyspy Brytyjskie, lecz w latach 80-tych XX wieku to USA było spełnieniem marzeń. Życie w PRL-u nie było proste, a perspektywy zarobienia dolarów były bardzo silnym bodźcem, by zostawić dom, dzieci, współmałżonka i udać się za ocean.

I właśnie w taką podróż, na emigrację, do USA udaje się główna bohaterka książki pt. "Wakacjuszka", autorstwa Zofii Mierzyńskiej.

Aniela, bo tak bohaterka ma na imię, za namową Franka -męża, udaję się do USA, by zarobić dolary na ratowanie podupadającego gospodarstwa rolnego. Kobieta żywi nadzieję, że rodzina za oceanem jej pomoże w znalezieniu łatwej i przyjemnej pracy, ale przede wszystkim dochodowej, by mogła szybko wrócić do kraju. Dzieje się...

parus | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 maja 2012

Życie amerykańskiej Polonii w latach 80. opisywane od środka. Czasów owych nie pamiętam, ale wyłaniająca się z tej książki wizja tamtejszych warunków jest przerażająca. Pogoń za dolarem niszczy ludzi.

Anna | 2015-11-11
Przeczytana: 21 listopada 2015