Wakacjuszka

83-89351-80-3
podróż, życie, Ameryka
literatura faktu
julijuli

To kopalnia wiadomości dla każdego, kogo interesuje życie. Powieść o życiu chicagowskich Polek i Polaków. Zdegradowana miłość i nie-miłość... - Agnieszka Osiecka.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Ida | 2016-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2016

Przeczytałam w opiniach "Wakacjuszki", że można się pośmiać. Kiedy zaczęłam czytać książkę, pomyślałam, to bedzie raczej "śmiech przez łzy". Rodzaj tragikomedii. Jak inaczej nazwać historię ludzi, którzy przyjeżdżają do wielkiego świata, zachwalanego, jako ziemia obiecana, a lądują w piwnicy, jedzą przez cały tydzień tę samą zupę. Harują ponad siły, oszczedzają na lekarstwach, mimo dolegliwości i chorób. Dzielą łóżka z obcymi męzczyznami i kobietami (choć to akurat robią na własne życzenie, argumentując samotnością wygnańców).
No coż, na początku pomyślałam -nie bedzie śmiesznie, ale rzeczywiście, potem było kilka fragmentów, które wzbudzą uśmiech każdego. Zapamiętałam na przykład Polaka, który zabiera do kraju wielki telewizor, mówiąc, że chce pokazać w domu, jakie to w Ameryce mozna oglądać programy :-) (dla młodszcyh informacja: w tamtych latach w Polsce mieliśmy tylko TVP1 i TVP2, a łącza satelitarne kojarzyły się wyłacznie z lotami kosmicznymi :))

Bohaterka ksiażki pokazuje...

Karmel | 2015-09-11
Przeczytana: 10 września 2015

Zabawna i smutna zarazem. Teraz wiem dlaczego sąsiad z tej ameryki nie wrócił i pozostawił całą rodzinę z dziećmi. Teraz też takie rzeczy się dzieją, ale świat jest bliżej nas, internet i komórki nam go znacznie przybliżają.

Tomasz Wojewoda | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

POLISH-AMERICAN DREAM

„Dziwnie, dziwnie człowiekowi w Chicago” – śpiewał w 1971 roku w Piwnicy pod Baranami Mieczysław Święcicki do słów Włodzimierza Majakowskiego. To jedno zdanie jest chyba najlepszym streszczeniem „Wakacjuszki”. Zofia Mierzyńska (ur. 1949) niezwykle realistycznie opisuje losy chicagowskiej Polonii, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych, na fali kryzysu wywołanego wprowadzeniem stanu wojennego. Książka ta stała się pierwszym polonijnym bestsellerem, ponieważ nikt wcześniej nie opisywał codzienności w tak bezkompromisowy sposób, zjawisk przecież ogólnie znanych, ale traktowanych dotąd jako swoiste tabu. Na przykładzie Anieli, prostej wiejskiej kobiety, wysłanej przez męża do USA, by poprawić byt rodziny, widzimy tu pewien problem, ogół zjawisk, archetyp. Ciężki los polskiego emigranta, katorżniczą pracę za grosze, niemożność przystosowania się do nowego otoczenia. Zwłaszcza wtedy, w latach 80-tych, wielu spotkał los podobny do bohaterki...

Felzmann | 2013-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Ubaw po pachy. Prosta kobieta ze wsi wyjeżdża do USA i zaczyna się dziwić...

figlarna24 | 2012-09-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 02 września 2012

Teraz są takie czasy, że duża liczba Polaków wyjeżdża za granicę. Wyjeżdżają za lepszym jutrem, rozwojem czy pracą. Wyjeżdżają z nadziejami, i ową nadzieją często niechybnie wracają. Zachód kusi, ale czy jest w tanie ofiarować to czego szukamy? Nie zawsze.

Obecnie nasi rodacy najczęściej wyjeżdżają na Wyspy Brytyjskie, lecz w latach 80-tych XX wieku to USA było spełnieniem marzeń. Życie w PRL-u nie było proste, a perspektywy zarobienia dolarów były bardzo silnym bodźcem, by zostawić dom, dzieci, współmałżonka i udać się za ocean.

I właśnie w taką podróż, na emigrację, do USA udaje się główna bohaterka książki pt. "Wakacjuszka", autorstwa Zofii Mierzyńskiej.

Aniela, bo tak bohaterka ma na imię, za namową Franka -męża, udaję się do USA, by zarobić dolary na ratowanie podupadającego gospodarstwa rolnego. Kobieta żywi nadzieję, że rodzina za oceanem jej pomoże w znalezieniu łatwej i przyjemnej pracy, ale przede wszystkim dochodowej, by mogła szybko wrócić do kraju. Dzieje się...

Attyka | 2018-03-17

Polka na emigracji ...w tej książce smiesznie a jednoczesnie żałosnie, wydaje się, że karykaturalnie a jednak prawdziwie.Chociaż opowiada o wiejskiej kobiecie,która próbuje odnaleźc się w nowej rzeczywistosci i dotyczy lat 80-ych - z powodzeniem mogłaby dotyczyc czasów obecnych i każdego innego kraju.
Ewaluacja sposobu postrzegania realiów przez bohaterkę sprawia, że zastanawiam się jak wiele losów pogmatwało życie w pogoni za pieniądzem i udowadnianiu, że kożuch stanowi o zamożnosci, zas paczki wysyłane z Polamerem powodują zazdrosc sąsiadów. Tutaj pewnego rodzaju sukcesem i awansem bohaterki staje się rozwód z polskim mężem, poslubienie zamożniejszego Czecha a po jego smierci posiadanie domu, żeby wreszcie zaczynajac od pomieszkiwania w piwnicy na początku emigracji stac się tą osobą, która rodakom wynajmuje kilka metrów na mieszkanie w podobnej piwnicy hhehe ale już własnej.

parus | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 maja 2012

Życie amerykańskiej Polonii w latach 80. opisywane od środka. Czasów owych nie pamiętam, ale wyłaniająca się z tej książki wizja tamtejszych warunków jest przerażająca. Pogoń za dolarem niszczy ludzi.

Agasiaaa | 2017-11-22
Przeczytana: 23 listopada 2017