Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej

Okładka książki Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej Pietro Citati
Okładka książki Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej
Pietro Citati Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Primavera di Cosroe. Venti secoli di civiltà iranica
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307031477
Tłumacz:
Joanna Ugniewska
Tagi:
Starożytność Średniowiecze Iran Persja Iran i świat irański cywilizacja perska kultura perska Literatura perska Sasanidzi Islam Świat muzułmański iranistyka
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
57

Na półkach: ,

Piękny esej o duchowości Persji na przestrzeni wieków. Jako człowiek który interesuje się religią naszych pogańskich przodków, doszedłem do etapu gdzie zapoznanie się z perską religią ognia jest niezbędne do poznania naszej słowiańskiej duchowości. Gdzieś w zamierzchłych czasach plemiona irańskie i słowiańskie musiały mocno na ciebie oddziaływać skoro ich światy są tak do siebie podobne.

Poznawaliśmy Persów przez podręczniki szkolne, jako hordy barbarzyńców które zostały pokonane przez Greków. Jesteśmy dziedzicami zwycięzców spod Maratonu i niszczycieli Persepolis i tak samo jak oni za bardzo nie rozumiemy specyficznej dla tego świata duchowości. Tam od początku świata, ciągle jest prowadzona walka między dobrem i złem. Jako wyznawcy tego dobrego Boga, Persowie razem z nim codziennie każdego ranka prowadzili walkę z demonami, nieczystymi istotami i ludźmi. Jednocześnie wiedząc, że sami są nieczyści, ponieważ złożeni materii muszą uważać, żeby nie skalać świętego ognia. Byli świadomi swojej niedoskonałości i śmiertelności co jeszcze bardziej przybliżało do Boga.

Autor prowadzi nas przez epoki trzy epoki odpowiednie dla dynastii, będziemy podążać przez korytarze Persepolis przed oblicze Dariusza i odczytywać płaskorzeźby na ścianach pałacu i ukrytego tam Boga. Udamy się do nowego państwa perskiego, odbudowanego na gruzach imperium Aleksandra Wielkiego, tam pozostałości wielkich tryumfów Sasanidów wykute w skałach będą nam opowiadać historię królów i Boga ognia który, ukazuje się wiernym w całym swoim majestacie. Na końcu poznajemy perskiego mistyka Islamu, którego poszukiwania Boga zaprowadziły go przed oblicze kata.

Autor pisze pięknym językiem, jego erudycja odpowiednio opisuje czytelnikowi metafizyczny świat Persji i jej mieszkańców , który na przestrzeni wieków zmieniał się jednocześnie pozostawiając ciągle specyficzne pragnie poznania absolutu.

Piękny esej o duchowości Persji na przestrzeni wieków. Jako człowiek który interesuje się religią naszych pogańskich przodków, doszedłem do etapu gdzie zapoznanie się z perską religią ognia jest niezbędne do poznania naszej słowiańskiej duchowości. Gdzieś w zamierzchłych czasach plemiona irańskie i słowiańskie musiały mocno na ciebie oddziaływać skoro ich światy są tak do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach: ,

Ta cieniutka książeczka w misterny sposób miesza mitologię Iranu z jego historią. Choć na jej kartach pojawiają się prawdziwe imiona, to postaci są nierzeczywiste, symboliczne. Citati snuje bowiem opowieść uniwersalną, a wrażenie to wzmaga zarówno podkreślenie punktów stycznych kultury perskiej z innymi kulturami, jak i pojawiające się tu i ówdzie, bez wątpienia celowo, drobne nieścisłości i anachronizmy.
Mimo swojego zwiewnego klimatu, „Wiosna Chosrowa” niezupełnie mnie porwała. Dlatego nie jestem pewien, czy pozostawienie najpiękniejszej opowieści na koniec zbioru nie jest zanadto ryzykownym krokiem. Chronologia może być w końcu równie umowna jak geografia.

Ta cieniutka książeczka w misterny sposób miesza mitologię Iranu z jego historią. Choć na jej kartach pojawiają się prawdziwe imiona, to postaci są nierzeczywiste, symboliczne. Citati snuje bowiem opowieść uniwersalną, a wrażenie to wzmaga zarówno podkreślenie punktów stycznych kultury perskiej z innymi kulturami, jak i pojawiające się tu i ówdzie, bez wątpienia celowo,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
45

Na półkach:

Elegancka rzecz. Nostalgiczna i trochą sentymentalna, ale jakoś trafiająca w irańską estetykę i poczucie melancholii.
Interesująca, zwłaszcza jeśli ktoś jest zainteresowany zainteresowaniem pięknych mieszkanek tego kraju niebanalną rozmową. A sztuka konwersacji stoi tam wysoko, oj wysoko, drodzy Panowie.

Elegancka rzecz. Nostalgiczna i trochą sentymentalna, ale jakoś trafiająca w irańską estetykę i poczucie melancholii.
Interesująca, zwłaszcza jeśli ktoś jest zainteresowany zainteresowaniem pięknych mieszkanek tego kraju niebanalną rozmową. A sztuka konwersacji stoi tam wysoko, oj wysoko, drodzy Panowie.

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Utrzymany w nieco nostalgicznym klimacie zbiór esejów o kulturze perskiej trzech epok: achemenidzkiej, sasanidzkiej, islamskiej. Autor operuje ładnym językiem (dobrze oddała to Tłumaczka!),w sposób barwny ukazuje Iran, jego mity i historię. Dla mnie szczególnie ciekawy był passus o czasach Sasanidów i o tytułowej wiośnie Chosrowa: bogatym kobiercu ukazującym wiosenny ogród, który miał właścicielowi przypominać o wiośnie. Świat, którego już nie ma. Od wieków...

Tomasz Babnis

Utrzymany w nieco nostalgicznym klimacie zbiór esejów o kulturze perskiej trzech epok: achemenidzkiej, sasanidzkiej, islamskiej. Autor operuje ładnym językiem (dobrze oddała to Tłumaczka!),w sposób barwny ukazuje Iran, jego mity i historię. Dla mnie szczególnie ciekawy był passus o czasach Sasanidów i o tytułowej wiośnie Chosrowa: bogatym kobiercu ukazującym wiosenny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Wysmakowane, poetyckie - bardzo przydaje się znajomość kontekstu kulturowego i historycznego, ponieważ autor nie zawsze wyjaśnia źródła swoich odwołań i aluzji.

Wysmakowane, poetyckie - bardzo przydaje się znajomość kontekstu kulturowego i historycznego, ponieważ autor nie zawsze wyjaśnia źródła swoich odwołań i aluzji.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    13
  • Iran
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura włoska
    2
  • Mam/miałam
    1
  • Esej
    1
  • 2021
    1
  • Iran i świat irański
    1

Cytaty

Więcej
Pietro Citati Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także