Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej

Wydawnictwo: Czytelnik
Primavera di Cosroe : venti secoli di civiltà ironica
978-83-07-03147-7
islam, persja, iran, irak,

Literackie eseje o kulturze Iranu - od czasów Cyrusa aż do czasów obecnych.

Menandros | 2016-09-16

Elegancka rzecz. Nostalgiczna i trochą sentymentalna, ale jakoś trafiająca w irańską estetykę i poczucie melancholii.
Interesująca, zwłaszcza jeśli ktoś jest zainteresowany zainteresowaniem pięknych mieszkanek tego kraju niebanalną rozmową. A sztuka konwersacji stoi tam wysoko, oj wysoko, drodzy Panowie.

Utrzymany w nieco nostalgicznym klimacie zbiór esejów o kulturze perskiej trzech epok: achemenidzkiej, sasanidzkiej, islamskiej. Autor operuje ładnym językiem (dobrze oddała to Tłumaczka!), w sposób barwny ukazuje Iran, jego mity i historię. Dla mnie szczególnie ciekawy był passus o czasach Sasanidów i o tytułowej wiośnie Chosrowa: bogatym kobiercu ukazującym wiosenny ogród, który miał właścicielowi przypominać o wiośnie. Świat, którego już nie ma. Od wieków...

Tomasz Babnis

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: luty 2011

Wysmakowane, poetyckie - bardzo przydaje się znajomość kontekstu kulturowego i historycznego, ponieważ autor nie zawsze wyjaśnia źródła swoich odwołań i aluzji.

Johel | 2016-04-11
theo | 2013-08-13