Izrael i Islam

Wydawnictwo: Czytelnik

Druga książka Pietro Citatiego ukazująca się w języku polskim poświęcona jest tradycji żydowskiej i muzułmańskiej: autora interesują zarówno święte księgi judaizmu i islamu, jak i relacje żydowskich podróżników po Bliskim Wschodzie, pielgrzymki do Mekki i baśniowy świat Księgi tysiąca i jednej nocy. Zamiast wojny cywilizacji i konfliktu kultur, Citati proponuje poszukiwanie wspólnych korzeni i odwołanie się do przeszłości, w której na brzegu Morza śródziemnego, pod polityczną władzą Arabów rozwinęła się wielka cywilizacja monoteistyczna, głosząca, że wywodzi się od Abrahama. Książkę dopełniają portrety pisarzy pochodzenia żydowskiego: Bruna Schulza, Josepha Rotha, Simone Weil, Hannah Arendt.

Gra_ce | 2013-02-17

Eseje, które meandrują po zakamarkach poruszanych tematów. Płomyk uwagi autora pada na szczegóły, zdawałoby się drobiazgi, które w moim przypadku mają siłe poruszenia wyobraźni, angażowania ciekawości nieporównywalną z równo oświetlonymi, błyskotliwymi panoramami tych tematów.

Citati na wskroś świecko opowiada o religiach, taki gawędziarz, który traktuje Boga jak ot jeszcze jedną baśniową postać. A może odzwierciedla tylko sposób myślenia o Bogu i wyobrażania sobie Boga wielu z nas?

michal_frikucak | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016