Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej

Pietro Citati Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
Primavera di Cosroe. Venti secoli di civiltà iranica
Joanna Ugniewska
Czytelnik
Starożytność Średniowiecze Iran Persja Iran i świat irański cywilizacja perska kultura perska Literatura perska Sasanidzi Islam Świat muzułmański iranistyka
Primavera di Cosroe. Venti secoli di civiltà iranica
publicystyka literacka, eseje
Joanna Ugniewska

Piękny esej o duchowości Persji na przestrzeni wieków. Jako człowiek który interesuje się religią naszych pogańskich przodków, doszedłem do etapu gdzie zapoznanie się z perską religią ognia jest niezbędne do poznania naszej słowiańskiej duchowości. Gdzieś w zamierzchłych czasach plemiona irańskie i słowiańskie musiały mocno na ciebie oddziaływać skoro ich światy są tak do...

Ta cieniutka książeczka w misterny sposób miesza mitologię Iranu z jego historią. Choć na jej kartach pojawiają się prawdziwe imiona, to postaci są nierzeczywiste, symboliczne. Citati snuje bowiem opowieść uniwersalną, a wrażenie to wzmaga zarówno podkreślenie punktów stycznych kultury perskiej z innymi kulturami, jak i pojawiające się tu i ówdzie, bez wątpienia celowo,...

Elegancka rzecz. Nostalgiczna i trochą sentymentalna, ale jakoś trafiająca w irańską estetykę i poczucie melancholii.
Interesująca, zwłaszcza jeśli ktoś jest zainteresowany zainteresowaniem pięknych mieszkanek tego kraju niebanalną rozmową. A sztuka konwersacji stoi tam wysoko, oj wysoko, drodzy Panowie.

Na półkach: , , , , , ,

Utrzymany w nieco nostalgicznym klimacie zbiór esejów o kulturze perskiej trzech epok: achemenidzkiej, sasanidzkiej, islamskiej. Autor operuje ładnym językiem (dobrze oddała to Tłumaczka!), w sposób barwny ukazuje Iran, jego mity i historię. Dla mnie szczególnie ciekawy był passus o czasach Sasanidów i o tytułowej wiośnie Chosrowa: bogatym kobiercu ukazującym wiosenny...

Wysmakowane, poetyckie - bardzo przydaje się znajomość kontekstu kulturowego i historycznego, ponieważ autor nie zawsze wyjaśnia źródła swoich odwołań i aluzji.

• Literatura włoska
  • Iran
  • Iran i świat irański
  • Religioznawstwo, religia
  • 2020
  • Esej

Pietro Citati Wiosna Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej Zobacz więcej