Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści.

Wydawnictwo: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
marcin

Książka opisuje fotografię jako istotny, współczesny fenomen społeczny. Wprowadza czytelnika w socjologię fotografii, dziedzinę badającą różne aspekty funkcjonowania tego medium w społeczeństwie. Świat odbity w fotografii oraz miejsce fotografii w świecie - oba te zagadnienia jawią się jako fundamentalne dla wspomnianej subdyscypliny socjologii. Autor z jednej strony poszukuje odpowiedzi na...

Autor z jednej strony poszukuje odpowiedzi na pytania o to, jak fotografia odzwierciedla świat, jak konstruuje sens i nadaje znaczenia, jak w toku historii zmieniają się sposoby ukazywania rzeczywistości na zdjęciach. Z drugiej strony interesują go wszelkie społeczne, praktyczne, publiczne i prywatne zastosowania fotografii.
Spis treści:
1) WPROWADZENIE W TEORIE FOTOGRAFII
* Trzy dyskursy o naturze fotografii
* Historia fotografii
* Sztuka czy nauka
* Świadectwo czy konstrukcja, subiektywizm czy obiektywizm, realizm czy konwencja
2) MIĘDZY KONCEPCJĄ ŚWIADECTWA A IDEOLOGICZNYM UWIKŁANIEM FOTOGRAFII
* Realizm i fotograficzne świadectwo
* Fotografia uwikłana w ideologię
3) SPOŁECZNY ŚWIAT FOTOGRAFII
* Popularne praktyki wykorzystania fotografii
* Fotoamatorzy - od „naiwności" do „profesjonalizmu"
* Socjologia fotografa artysty
* Dyskurs profesjonalistów o naturze fotografii

źródło opisu: http://www.f5-ksiegarnia.pl/Books,ViewBook,4.html

źródło okładki: http://www.f5-ksiegarnia.pl/Books,ViewBook,4.html