Iskra życia

Wydawnictwo: Rebis
Der Funke Leben
literatura piękna
Krzysiek W

Wiosną 1945 roku więźniowie obozu koncentracyjnego w Mellern doczekali się wyzwolenia. Wśród ocalałych znaleźli się Bucher i jego ukochana Ruth Holland. Powieść E.M. Remarque'a to przejmujące studium obozowego życia: okrucieństwa, specyficznych hierarchii i bezwzględnych zasad, na których tle tym wyraźniej ujawnia się zarówno człowieczeństwo, jak i wszelka nieludzkość Remarque z wielką znajomością ludzkiej psychiki zarysowuje charaktery i postawy bohaterów zza jednej i drugiej strony drutów, pokazując też, jak łatwo prześladowani mogą stać się prześladującymi.

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: Rebis

Ola | 2019-03-10

Jedna z najlepszych książek o obozach nazistowskich jaką przeczytałam. Autor nigdy nie był więźniem obozu a napisał bardzo sugestywną powieść. Po prostu mistrz Erich Maria Remarque.

Mateusz | 2019-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2019

Remarque o obozowym piekle. Akcja osadzona na początku 1945 roku, front przesuwa się w szybkim tempie na Zachód. Wycieńczeni więźniowie czekają na cud wyzwolenia. Czy stanie się ich udziałem? Czy wytrwają mimo, że zginąć można kilkadziesiąt razy w ciągu doby na kilkanaście różnych sposobów? Czy w ogóle istnieje szansa na powrót do tak zwanego normalnego życia?
Autor "Łuku Triumfalnego" bezceremonialnie obnaża potworność nazistowskiej hipokryzji, kreśląc w swoim niepodrabialnym stylu ten emocjonalny majstersztyk.

GochaZet | 2018-12-10
Przeczytana: grudzień 2018

O tym, że Remarque to wybitny pisarz, nie trzeba oczywiście nikogo przekonywać. I ten talent właśnie pozwala na opisanie bestialstwa, horroru, grozy, upodlenia, strachu, i wszystkiego z czym wiążą się obozy koncentracyjne w taki sposób, że nie umieramy po wielokroć w trakcie czytania, że jednak brniemy dalej, strona po stronie pchani nadzieją, że ci, których polubiliśmy, których podziwiamy jednak przeżyją, wytrwają bo przecież ruch oporu, bo przecież słychać już działa wyzwolicieli
... 509 ... i tylu, tylu innych ...
Genialne studium obozowego trwania i umierania, nazistowskiego sposobu myślenia, odczuwania i działania.
Polecam,

Ania | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Remarque wciąga.

Nobliszka | 2017-08-04

Czy jest jakaś granica, jakieś miejsce z dostępem tlenu, na którym instynkt samozachowawczy masy ludzkiej zostałby wyczerpany, zagaszony jak świeca w lichtarzu? Chyba nie, to byłoby sprzeczne z samą jego definicją. Życie w wulkanie, życie na drzewie, życie w niewoli. I gdzie jeszcze? W jakim stanie zniewolenia czy upodlenia? To wielka tajemnica i cud.

Jak wielka jest to siła, która podtrzymuje to istnienie, która pomimo zwątpienia nakazuje mu trwać? Rozpoczęłam „Iskrę życia” z przeświadczeniem, że obraz w niej zawarty jest już tym najpodlejszym, najokrutniejszym, ze nic gorszego zdarzyć się już nie może. Że ukazana mi będzie droga od śmieci do życia. A tu nie. Może być gorzej, może być jeszcze dużo gorzej. Bo granica zła jest bardzo płynna.

To mocna książka.

Goszarda | 2017-05-18
Przeczytana: 16 maja 2017

Wybitna i przerażająca.
Życie w przededniu wyzwolenia w obozie koncentracyjnym w Niemczech.

Przykro mi, ale nie potrafię napisać krótkiej opinii o tej książce, więc przytoczę pierwsze 3. zdania:
" Szkielet nr 509 powoli uniósł głowę i otworzył oczy. Nie wiedział, czy był przytomny, czy tylko spał. Między jednym a drugim nie było już zresztą prawie żadnej różnicy; dbały o to od dawna głód i wyczerpanie."

W trakcie czytania nasuwała mi się na myśl "Mała Zagłada" Anny Janko.
Podobnie jak Anna Janko zastanawiała się nad techniczną i organizacyjną stroną spacyfikowania całej wioski, tak tu autor opisuje techniczne i organizacyjne możliwości krematorium; nie da się spalić więcej niż ileś tam trupów na dobę, poza tym potrzebny jest do tego węgiel, a w przededniu klęski o węgiel trudno....

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

k1313 | 2017-01-26
Przeczytana: 02 marca 2015

Mój ulubiony autor, a książka... niedoczytana. Nie dałem rady. Przepraszam. Dotrwałem do połowy. Sceny z życia obozowego ścięły mnie z nóg i wbiły głęboko pod ziemię. Osiem gwiazdek za moc pisarską. Remarque trafił mnie chyba tak jak chciał, choć nie wiem do końca, bo niestety nie dotrwałem. I tak zawsze powieści o wojnie obchodzę dookoła obwąchując po trzykroć zanim zacznę. Ta mnie powaliła. Moc, moc, moc - niestety ciemna jej strona. Spróbuję kiedyś znów...

Jakub | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Książka inna niż wszystkie Remarqua. Wiosną 1945 roku czas w obozie dłuży się ponad granice wytrzymałości. Więźniowie zdają sobie sprawę, że wyzwolenie jest już tuż tuż, co staje się jedną z najcięższych prób w walce o przetrwanie. Remarque ukazuje zbliżający się koniec wojny i nazizmu z dwóch perspektyw. Z jednej strony prezentuje losy kilku więźniów, różne postawy wobec codziennej śmierci, ogromu zła i szans na wyzwolenie. Mimo że więźniowie to szkielety, fizycznie podobnie do siebie, bo zdehumanizowane, każdy niemal bohater ma swoje imię, swoją historię, swój charakter. Z drugiej strony obserwujemy zbliżający się koniec z perspektywy sprawców. Także wśród nich odnajdziemy całą sieć zróżnicowanych postaw i charakterów - od fanatycznych esesmanów, którzy są gotowi zabijać i torturować do samego końca, przez oportunistycznych lokalnych bonzów i mniej lub bardziej obojętnych ,,bystanderów". Remarque rezygnuje w tej powieści z barwnego, metaforycznego stylu, z rozbudowanych, jakże...

hańczańska | 2016-08-12

Czytałam wiele książek o tematyce obozowej, ta wyróżnia się głównie ze względu na sposób prowadzenia narracji przez Remarque'a. Nie boję się przyznać, że w pewnym momencie byłam wręcz ciekawa co stanie się za chwilę, tak jak to dzieje się przy powieściach z wartką akcją. Autor nigdy w obozie nie był, ale opisał losy więźniów obozu koncentracyjnego w Mellern niezwykle wiarygodnie, korzystając z przekazów ocalałych.

Remarque uderza w wyobraźnię już od początku, gdy poznajemy głównego bohatera, a więc szkielet nr 509. Przeraża, uświadamia bezwzględność tamtejszych zasad i to, że sposoby przetrwania w obozie nie różnią się często od tych owadzich. Dotyka opisem. Daje do zastanowienia ukazując naturę, która pozostaje obojętna wobec tragicznych zdarzeń - obóz nad ranem drzemie spokojnie w słońcu, a za ogrodzeniem rozgrywa się życie, niezależne od tego co po jego wewnętrznej stronie. Czy to nie wywoływałoby w was buntu, poczucia niesprawiedliwości? Do tego widok miasta i ludzi, którzy...

andrutka | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 lipca 2016

Wstrząsająca, porażająca, miejscami powodująca dreszcze na całym ciele.