Iskra życia

Wydawnictwo: Rebis
Der Funke Leben
Krzysiek W

Inne wydania

Wiosną 1945 roku więźniowie obozu koncentracyjnego w Mellern doczekali się wyzwolenia. Wśród ocalałych znaleźli się Bucher i jego ukochana Ruth Holland. Powieść E.M. Remarque'a to przejmujące studium obozowego życia: okrucieństwa, specyficznych hierarchii i bezwzględnych zasad, na których tle tym wyraźniej ujawnia się zarówno człowieczeństwo, jak i wszelka nieludzkość Remarque z wielką znajomością ludzkiej psychiki zarysowuje charaktery i postawy bohaterów zza jednej i drugiej strony drutów, pokazując też, jak łatwo prześladowani mogą stać się prześladującymi.

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: Rebis

Tosiaczek | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Znacie cykl filmów dokumentalnych: Czy ten świat oszalał? Takie słowa przychodzą do głowy, gdy się czyta o tym, co się działo podczas II wojny światowej.

A o czym jest ta książka? Właśnie o ludzkim życiu w czasach obozów koncentracyjnych – czy było ono wtedy coś warte? Sami dobrze wiecie, że nie. To straszne, ale prawdziwe. Ludzkim życiem tak beztrosko szafowano. Tak bez żadnych zahamowań odbierano je drugiemu człowiekowi, jakby nie miało ono żadnej wartości.

Ta książka z jednej strony pokazuje, jak mimo tych strasznych przeżyć ludzie chcieli żyć, jak do samego końca tliła się w nich ta tytułowa „iskra życia”, kiedy to skrawek gazety rozbudzał nadzieję na lepsze jutro, kiedy bezsilność zastąpiła nadzieja. Nadzieja, że jednak uda im się wygrać tą nierówną walkę o życie.

Z drugiej strony Remarque pokazał jak bardzo skrzywieni moralnie byli naziści. Widzimy to wyraźnie na przykładzie Neubauera. Cytat z książki brzmi: „Neubauer (…) nigdy nie zabijał zwierząt”. A co z ludźmi?...

Tematyka obozowa była już podawana na wiele różnych sposobów, Remarque nie zaskoczył mnie niczym nowym, ale dla tych, którzy zaczynają swoją drogę czytelniczą tego gatunku, będzie to jedna z lepszych książek, bo Remarque to mistrz prozy narracyjnej.
Iskra życia, to mocne sceny, głębokie myśli jej bohaterów, mechanizmy zachowań prześladowanych i ich oprawców, a także wola życia jednych i drugich.

Mieczysław | 2014-10-11
Przeczytana: 10 października 2014

Książka doskonała, ale treść straszna, przygnębiająca. Życie w obozie koncentracyjnym opisane w przejmująco realistyczny sposób. To najgorszy horror, bo opiera się na faktach, a potworem nie jest wymyślone monstrum, a istniejący człowiek (jeżeli można go tak nazwać).

Evita | 2012-09-10

"Popełniono przestępstwo w skali światowej, które niemal się powiodło; obalono i prawie rozdeptano przykazania ludzkości; prawo życia zostało oplute, zaćwiczone batem i rozstrzelane kulami; rabunek stał się legalny, morderstwo było zasługą, terror prawem..."

Przyszło mi się zmierzyć z trudną i mocno emocjonującą lekturą, niełatwo czyta się literaturę obozową. W głowie powstają obrazy, czarno - białe fotografie, które nie chcą zniknąć wraz z zamknięciem powiek. A jednak trzeba o tym czytać, trzeba o tym pamiętać, bo tak było. Podobnie jak Szkielet nr 509 z zapałem graniczącym z szaleństwem powtarzał do współwięźniów "nie zapomnijcie o tym", tak ja odebrałam te słowa osobiście, słyszałam jego słowa skierowane do mnie i do każdego czytelnika, który weźmie do ręki powieść Ericha Marii Remarque'a "Iskra życia".

Akcja powieści rozpoczyna się wiosną 1945 roku w obozie koncentracyjnym w Mellern w Niemczech, a historia ta rozpoczyna się słowami: "Szkielet nr 509 powoli uniósł głowę i...

Pelagia | 2011-12-04
Przeczytana: wrzesień 2011

Bardzo trudna książka przede wszystkim ze względu na dotkliwe oddanie prawdy... prawdy historycznej i prawdy człowieczeństwa.
Nie dla wszystkich, ale dla zainteresowanych tematyką obozową i nazizmem - pozycja obowiązkowa.

Andrzej Akowacz | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 listopada 2014

Ten autor porusza wszelkie tematy związane z wojnami światowymi. Z życiem miedzy nimi i po nich. Tym razem tematyka obozowa. Jednak w każdej z tych książek jest wątek miłosny, niejako nieodłączny element życia w każdych warunkach i okolicznościach. Napisano wiele książek o życiu obozowym. Ta chyba nic nowego nie wnosi. Opisuje rzeczywistość obozową. Odmienności jej można jedynie upatrywać w tym, że Niemcy też dla swoich obywateali przygotowali taki los. Obywateli, którzy nie zgadzali się z ideologią państwa Niemieckiego.

Skellen | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Iskra Życia jest przejmującym obrazem ukazującym ostatnie tygodnie funkcjonowania obozu koncentracyjnego na terenie Niemiec, tuż obok miasta Mellern. Główną postacią dramatu jest więzień o numerze 509 oraz kilku najbliższych towarzyszy niedoli.
Książkę czyta się jednym tchem, mimo iż tematyka jest ciężka i przygnębiająca. Wszystko dzięki sprawności pióra Remarque'a, który ma niesamowitą łatwość sugestywnego i interesującego snucia swoich, przeważnie gorzkich opowieści. Warsztat pisarza jest niesamowity i na tyle dopracowany, że niezależnie od tematyki jest w stanie przyciągnąć każdego, kto ceni cyzelowanie myśli, roztrząsanie zagadnień natury egzystencjalnej, zadumanie się nad kondycją człowieczeństwa, nad przesuwaniem się granic moralności i zwykłej przyzwoitości, w zależności od sytuacji życiowej opisywanych bohaterów.
Powieść jest szczególnie ważna dla naszego pokolenia, nie znającego wojny i jego okropieństw z autopsji, abyśmy pamiętali i choć trochę zdawali sobie sprawę, z...

Marta | 2015-02-21

Bardzo ciekawy język i styl, szybko się czyta. Jednak pod względem fabuły książka kuleje. Remarque nigdy nie był w obozie koncentracyjnym i pisał na podstawie relacji więźniów. Biorąc pod uwagę ten fakt, i tak bardzo dobrze mu wyszło. Ale nie jest to książka, z której można czerpać wiedzę na temat życia w obozach, jak to niektórzy tutaj twierdzą. Patos i nieprawdopodobne sytuacje momentami rażą oczy (jak np. szantażowanie przez więźniów wyższych funkcjonariuszy). Pisarz podjął się ciężkiego tematu na powieść i wyszło lepiej, niż się spodziewałam. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu odwzorował nastroje tamtych czasów.

prosiaczek | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2013
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Remarque tym razem o obozie koncentracyjnym. Jest rok 1945 więźniowie, już dawno pogrzebali nadzieję, na to że wyjdą z obozu inną drogą niż przez komin. Mimo to zawzięcie trzymają się tytułowej iskry życia, którą jest nadzieja, że może jednak to piekło skończy się.
Nie czytałam zbyt wielu powieści opisujących rzeczywistość obozu koncentracyjnego. W tej książce podobało mi się jak autor skontrastował problemy więźniów z problemami nazistowskich strażników, które w tym zestawieniu wydają się mega błahe. Ciekawa pozycja.

JasiekN | 2012-11-15
Przeczytana: 2012 rok

Konsekwentnie do poprzedniego wpisu. Ależ on potrafił umiejętnie i z ogromnym wyczuciem opisywać tak ogromne cierpienie, do tego będąc Niemcem i nie będąc Żydem...