Perska księżniczka

Wydawnictwo: Philip Wilson
The Peacock Princess
83-7236-027-8
gosia

Wstrząsającą i wzruszającą zarazem historię Barbary Mosallai Bell napisało samo życie. Zakochując się bez pamięci w prawdziwym księciu, ten współczesny kopciuszek nie przeczuwał, że za chwilę szczęścia będzie musiał zapłacić najwyższa cenę. Tą ceną była nie tylko wolność, ale też osobista godność. Bohaterki tej książki stanowiły elitę irańskiej arystokracji, żyły otoczone luksusem i...

Bohaterki tej książki stanowiły elitę irańskiej arystokracji, żyły otoczone luksusem i przepychem, ale w rzeczywistości były tylko więźniami pozłacanej klatki, świata, w którym kobiety nie mają żadnych praw, gdzie dwunastoletnie dziewczynki stają się z woli swych ojców matkami.

Przejmujące wspomnienia Barbary i jej córek, Roxanne i Dawneh, wplecione zostały w opowieść o Iranie szacha Rezy Pahlawiego, a potem ajatollaha Chomeiniego. Wspaniale zarysowane tło historyczno-obyczajowe, zwyczaje, tradycja i mentalność Persów stanowią o sile tej książki. Widziany "od środka" muzułmański świat zapewne nie stanie nam się bliższy, ale być może bardziej zrozumiały. Co tak naprawdę wiemy o plemiennej organizacji irańskiego domu, czadorach, haremach i niezwykłej, poruszającej do głębi przyjaźni pomiedzy muzułmańskimi kobietami?

"Perska księżniczka", jak też wydana wcześniej "Młodsza siostra" i przygotowywane do druku "Sny o wolności", to książki o smutkach i radościach zwykłych kobiet. Seria Zwykłe Niezwykłe Losy dedykowana jest bowiem kobietom całego świata - niedocenianym, często zapomnianym, cichym bohaterkom naszej rzeczywistości. A każda z nich ma swoje marzenia... O tych marzeniach, tajemnicach i dniu codziennym jest ta seria. I o nas samych.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: http://p.alejka.pl/i2/p/09/30/4611e3f11db14_0_b.jpg

marfie | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Znakomicie napisana choć wstrząsająca jest niebywale. Tego, który siedzi w takich tematach: Persja, rewolucji Chomeiniego, Szach Iranu - bo to też książka trochę historyczna- namawiam gorąco do przeczytania. Niektóre opisy przemocy domowej są trudne do zniesienia, ale bardzo dobrze się ją czyta. Ja zrobiłam ją w 3 dni. Polecam naprawdę. Niesamowita.

Lena | 2012-07-03
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Poruszająca. Podabało mi się, że dużo miejsca autorka poświęciła kwestiom tradycji, kultury i historii Iranu. W połowie mniej więcej zaczęłam się trochę nudzić, ale generalnie fajna książka.

Onablond | 2016-05-02
agnpat | 2015-12-17