Ślepak

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00686-4
Róża_Bzowa

Autobiograficzne opowiastki niewidomej już wtedy dziennikarki, poetki, pisarki i sekretarza poety Mirona Białoszewskiego, ukazujące zapis jej codzienności, drobne wrażenia oraz fragmenty wspomnień z dzieciństwa i młodości, w tym wojenne.

Róża_Bzowa | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Bardzo dziwny wolumin. Nierówny, chropawy, chwilami bardzo naiwny.
Nie wiem, czy dobry był pomysł umieszczenia tak różnych opowieści, czasów, klimatów w jednym tomie. W związku z tym opowieści wojenne wydają się blade, naiwne i zaskakująco beznamiętne, choć jest w tym swoisty urok naiwności - autorka jednym zdaniem podsumowuje czasem wielką tragedię czy cierpienie.

Najbardziej chwytały mnie za serce nie opowieści z życia codziennego osoby ociemniałej, ale osobiste, intymne refleksje czy odczucia. Pięknie liryczna w opowiadaniu o codziennych rzeczach i ich odbiorze w samotności. W niewidzeniu najbardziej przeszkadza autorce brak ogromu wyboru w czytaniu (mniej książek w braille'u i niewygodne) oraz brak samotności (mnóstwo pomagaczy i mniej niezależności).

Mam mnóstwo wrażeń i zaskoczeń po tej lekturze, których nie jestem w stanie opisać.
Niesamowite opisy bardzo zmysłowego odbioru świata przez różne osoby niewidome / ociemniałe. Zapachy, kolory (!), dźwięki. Nieodbierany przez...

Anheli | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bardzo nierówna książka. Momentami infantylna, ale jest coś niezwykłego w bardziej poetyckich fragmentach.
Utrata wzorku jest dla Jadwigi ogromną traumą. Naznacza całość jej prozy. Chowa się tym uszczerbku niczym w zamkniętym pokoju.Zaskakujące jest jednak to, że to nie jest wcale książka o słabej, wycofanej dziewczynie, lecz o świadomej i niezwykle inteligentnej kobiecie( nie bez powodu przyjaźniła się z Mironem, czy Broniewskim).
"Ślepak" to nie tyle książka o lęku i słabości, co o doświadczaniu świata w sposób narzucony z góry. O dotykaniu kwiatów, w taki sposób, aby dostrzec ich kolor.

Meggi59 | 2015-03-27
Przeczytana: luty 1988