Historia kołka w płocie

Okładka książki Historia kołka w płocie Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Historia kołka w płocie
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1954-01-01
1954-01-01
literatura polska

Takiej powieści Kraszewskiego jeszcze nie czytałam. Chociaż nie, „Chata za wsią” też jest zaangażowana społecznie, choć nieco bardziej brutalna niż „Historia kołka w płocie”. Co prawda i ten utwór nazbyt optymistyczny nie jest, ale może przez poprowadzenie równoległych wątków pędu dębu i młodego chłopa, który zdecydowanie nie urodził się do pługa, całość jest nieco złagodzona. W powieści tej wyzłośliwia się Kraszewski, piętnuje przywary „możnych” ówczesnego świata, obnaża ich ubóstwo intelektualne i krótkowzroczność. Wątek romantyczny też jest i to taki, że Mniszkówna by go się nie powstydziła. „Historia kolka w płocie” w zasadzie jest historyjką i myślę, że jeżeli ktoś lubi Kraszewskiego, powinien sięgnąć po ten utwór, bo nie jest on typowy dla twórczości tego pisarza.

Niezwykła, przesiąknięta ironią i metaforyką powieść, która skłania czytelnika do refleksji.
Nie bez znaczenia w odbiorze utworu jest oczywiście kontekst historyczny- problematyka chłopska, jednak Kraszewski na jego kartach porusza także wiele różnych tematów, które są uniwersalne i znane każdemu z nas.
Doceniam także zabieg autora polegający na opisie życia leśnych roślin oraz zobrazowanie paraleli między nimi a ludźmi.
Wciągająca, niebanalna powieść, POLECAM.

Doceniam także zabieg autora polegający na opisie życia leśnych roślin...

Po książkę sięgnąłem przypadkiem, nawet nie zamierzałem jej czytać. Otworzyłem na pierwszej stronie i już nie mogłem się oderwać. Świetnie się czyta, pomimo nieco archaistycznego języka. Ironiczna, zabawna i ukazująca w pełni nasze ludzkie słabości. Polecam.

Kraszewski jest jak wujek na imieninach babci - bardzo stara się zabłysnąć dowcipem, niestety, z marnym skutkiem.

• Ebooki
  • Obyczajowe