Wyznania Nata Turnera

Okładka książki Wyznania Nata Turnera
William Styron Wydawnictwo: Marabut literatura piękna
399 str. 6 godz. 39 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The confessions of Nat Turner
Wydawnictwo:
Marabut
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-12-12
Data 1. wydania:
1992-11-10
Liczba stron:
399
Czas czytania
6 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
8385883002
Tłumacz:
Bronisław Zieliński
Tagi:
powieść amerykańska - 20w.
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1184
119

Na półkach: ,

Mocne tematy, niejednoznaczne moralnie wybory, dość specyficzny język, odniesienia do seksualności- to typowe cechy twórczości Williama Styrona.
Przykład owej charakterystyki stanowi również powieść "Wyznania Nata Turnera", w której pisarz wziął na warsztat niezbyt znaną historię o buncie czarnoskórych niewolników w stanie Wirgina. Fakt stał się punktem wyjścia do wykreowania wspaniałego portretu psychologicznego Nata Turnera. Charakterystyka tytułowego przywódcy rewolty nie da się zamknąć w kilku zdaniach, ze względu na jego wyjątkowość. Skutkiem eksperymentu swego pana, mężczyzna posiadł umiejętność czytania, a co za tym idzie, samoświadomość, większą wiedzę o świecie i możliwość kontemplowania Biblii, która niejako stała się drogowskazem jego życia. W historii Izraelitów, Nat odnalazł analogię do sytuacji ciemiężonych Murzynów, co dopomogło mu w podjęciu decyzji o krwawej rebelii.
Powieść zbudowana została na zasadzie retrospekcji, a głównego bohatera poznajemy u kresu jego życia, w niedługo przed czekającą go egzekucją. Narracja w pierwszej osobie pozwala wejść głębiej w świat Nata, który poprzez rozmowy z adwokatem oraz wewnętrzne rozmyślania odkrywa genezę rewolty oraz jej przebieg i skutki. Bohater jest pogodzony z własnym losem i zdaje sobie sprawę z porażki powstania, w którym pokładał ogromne nadzieje. Wymordowanie okolicznych farmerów miało być impulsem do ogromnego, ogólnokrajowego buntu czarnych niewolników, jednak ku rozczarowaniu Nata przyłączyło się do niego niewielu ludzi, a większość Murzynów broniła zaciekle białych panów. Mężczyźnie ciężko było się odnaleźć w społeczności czarnoskórych, gdyż od zawsze uważał się za lepszego od zwyczajnych "polnych" Murzynów i odczuwał pogardę i niechęć do pobratymców, jednak za ich zezwierzęcenie winił białych ludzi. Ukryta nienawiść do panów stała się motorem i przyczyną jego działań. Został wodzem powstania, jednak przeliczył własne siły, gdyż wrażliwość nie pozwalała mu mordować z zimną krwią. Aby utrzymać autorytet zabił jedną osobę, co okupił traumą, zerwaniem więzi z Bogiem i niemożnością znalezienia pociechy w modlitwie.
Prócz portretu głównego bohatera napotkamy w powieści na świetne charakterystyki bohaterów epizodycznych, a także wspaniale zobrazowane realia niewolniczej rzeczywistości. Istotnym aspektem jest również proces dojrzewania Nata Turnera pod względem intelektualnym, moralnym, a także seksualnym. Młody chłopiec patrzy na świat przez prymat seksu, onanizuje się, ma homoseksualną przygodę, obsesyjnie fantazjuje o brutalnych gwałtach na białych kobietach. Jedną z nich jest panienka Margaret, późniejsza ofiara morderstwa popełnionego przez Turnera. Dziewczyna, prócz tego, że jest przedmiotem pożądania stanowi obiekt niesprecyzowanego uczucia. Język Styrona pełen skomplikowanych, wielopoziomowych zdań, murzyńskiej gwary i rozbudowanej metaforyki wymaga czytelniczego przyzwyczajenia, skupienia i ciszy. Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego, jednak czyta się ją dość szybko. Jest to powieść z rodzaju tych, o których długo się pamięta po przeczytaniu. Według mnie warto się z nią zapoznać, do czego zachęcam.

Mocne tematy, niejednoznaczne moralnie wybory, dość specyficzny język, odniesienia do seksualności- to typowe cechy twórczości Williama Styrona.
Przykład owej charakterystyki stanowi również powieść "Wyznania Nata Turnera", w której pisarz wziął na warsztat niezbyt znaną historię o buncie czarnoskórych niewolników w stanie Wirgina. Fakt stał się punktem wyjścia do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    163
  • Przeczytane
    78
  • Posiadam
    38
  • Literatura amerykańska
    5
  • Pulitzer
    4
  • Nagroda Pulitzera
    3
  • Ulubione
    3
  • 100 książek wg TIME
    3
  • Teraz czytam
    3
  • USA
    3

Cytaty

Więcej
William Styron Wyznania Nata Turnera Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także