Miłość i cybernetyka

Tłumaczenie: Marta Okołów-Podhorska
Wydawnictwo: Czytelnik
Ljubov' i kibernetika
opowiadania rosyjskie

Trzy opowieści zawarte w tej książce łączy jeden temat — miłość. Autorka w oryginalnej formie przedstawia namiętną siłę tego uczucia, które może stać się przyczyną dramatu (romans starzejącego się kompozytora w opowiadaniu "Dzwony"), wzruszająco pokazuje, czym jest miłość dla spragnionego uczuć kilkuletniego dziecka, wychowującego się bez ojca ("Pieką"). Potrafi też mówić o miłości z lekkością i wdziękiem, a nawet kpiną (pomysł "cybernetycznego adoratora" dla amatorek flirtów w "Miłości i cybernetyce"). W tej nowoczesnej prozie nie brak nutek lirycznych i refleksyjnych, a dodatkowy jej walor stanowi ciekawie pokazana sceneria — zakątki Moskwy, Kowna i Leningradu, podmoskiewskie letnisko i miasto samochodów — Togliatti.

źródło opisu: Czytelnik, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie