Róża Jerycha

Tłumaczenie: Maria Leśniewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Marek

Wybór opowiadań i szkicy literackich

źródło opisu: okladka

źródło okładki: zdjęcie własne

Tamanna | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Kolejny Bunin (po niedawno przeczytanej "Lice", a przedtem "O Czechowie"). Nadal z żalem, że nie po rosyjsku.

Jeśli nie lubisz opisów krajobrazów, nie czytaj. Jeśli lubisz opisy relacji ludzkich i portrety osób dręczonych tęsknotą za miłością, przedrzyj się przez te opisy natury, które są preludium do przedstawienia ludzkich losów. Swoją drogą nabrawszy w siebie tyle obrazów chmur, złapałam się na tym, że częściej i dłużej patrzę w niebo. Za com Buninowi wdzięczna.
W tomiku "Róża Jerycha" zebrano z pięćdziesiąt opowiadań rosyjskiego pisarza zmarłego w 1953 na obczyźnie, w Paryżu. Kamieniem milowym dla książki i jego życia jest rok 1919. Rok, w którym pięćdziesięcioletni Bunin na zawsze opuścił zmienioną zwycięstwem bolszewików Rosję. Część opowiadań pisana jest z krajobrazami ojczyzny przed oczyma, część na obczyźnie w tęsknocie za nimi.

Niektóre opowiadania (np "Ignac", "Wesoła zagroda") porażają przygnębiającym realizmem obrazów, inne czarują, rozszerzają oczy...

| 2016-11-21
glonno | 2016-09-09