Dzień świadectwa

83-7015-799-8
Jan Paweł II, religia
religia
poznanianka

DZIEŃ ŚWIADECTWA to powieść o tym, jak postać Jana Pawła II i jego pontyfikat odbijają się w sercach i umysłach, w modlitwie i postępowaniu ludzi zapatrzonych w niego z miłością, a także mu niechętnych. Bohaterem powieści jest ksiądz Andrzej, swego czasu student Karola Woj tyły, a potem jego wierny, acz nie zawsze udolny, naśladowca. Akcja toczy się w latach 1978-2002. Powołanie i posługa kapłańska wiodą bohatera przez różne miejsca i środowiska w kraju, a także do Ameryki, Ziemi Świętej i Rzymu. Wszędzie przymierza on niejako swoje postępowanie do wzorca wyznaczanego przez Papieża.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: www.religioznawstwo.books.net.pl

poznanianka | 2011-02-27
Przeczytana: grudzień 2005

Powieść kryjąca się za niepozorną powierzchownością wciąga bez końca. Nawet rzucając w kąt tematykę religijną nie można nie przyznać autorowi skomponowania trzymającej w napięciu akcji. Bo historia (wg Wstępu) oparta jest na faktach.

Proboszcz - ksiądz Andrzej otrzymuje anonim z pogróżkami. Jest 16 października 2002 roku, ksiądz właśnie przygotowuje się do odprawienia Mszy w intencji Jana Pawła II. Prosi jedynego ministranta o opuszczenie Kościoła, zostaje sam. W obliczu zagrożenia wspomina całe swoje życie, próbuje dociec czy wystarczająco dobrze wypełniał księżowskie obowiązki, zastanawia się kto mógł pałać do niego tak wielką nienawiścią.

Andrzej, niegdyś student Karola Wojtyły, potem organizator papieskich pielgrzymek do Polski, długo czekał na probostwo. Kiedy jego koledzy osiedli już na swoich plebaniach, on tułał się po całym świecie. Los rzucił go do zapomnianej parafii w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ogromnym kościele Mszę odprawiał w samotności, był w Rzymie, Ziemi...

Melaczyta | 2016-03-13
Maria | 2014-12-14