Jan Paweł II. Analiza krytyczna

Wydawnictwo: Sic!
978-83-60457-46-7
religia

Książka Tadeusza Bartosia o Janie Pawle II, opatrzona podtytułem analiza krytyczna, znacząco różni się od dotychczas wydawanych w Polsce pozycji poświęconych zmarłemu w 2005 roku papieżowi. Autor znany teolog, publicysta i były dominikanin nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem. Docenia wielkość Wojtyły, ale też potrafi...

Autor znany teolog, publicysta i były dominikanin nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem. Docenia wielkość Wojtyły, ale też potrafi wskazać błędy jego pontyfikatu, pośród których na czołowe miejsce wysuwa zaniedbanie spraw wewnętrznych Kościoła, centralizację władzy, nieumiejętność słuchania przeciwnych argumentów oraz niezdolność do dialogu, zwłaszcza w takich kwestiach jak ewolucja teologii, reforma Kościoła, teologia wyzwolenia, antykoncepcja, celibat, wychowywanie duchownych (tuszowanie skandali seksualnych), rozumienie pojęć prawdy i wolności.

Opinie przytaczane przez Bartosia traktowane są za granicą jako oczywistość. Do Polski jednak nie docierają. Krytycy Jana Pawła II zaliczani są u nas automatycznie do grona radykalnych antyklerykałów, a oceny jego pontyfikatu dokonywane są zazwyczaj na klęczkach. Zdaniem Bartosia, uczciwość intelektualna wymaga konfrontacji różnych punktów widzenia. To droga do lepszego zrozumienia.

Bartoś analizuje mit Karola Wojtyły jako ostatniego Wielkiego Romantyka, nawiązując m.in. do Juliusza Słowackiego przepowiedni o słowiańskim papieżu oraz interpretując obraną przez Wojtyłę rolę duchowego przewodnika przez pryzmat polskiego mesjanizmu. Prezentuje Jana Pawła II koncepcję religii i religijności, a także teologii, w których nazbyt dominującą rolę odgrywają etyka i moralność. Krytykuje zamknięcie polskiego papieża na dialog z osobami o odmiennych poglądach zwłaszcza z przeciwnikami w łonie samego Kościoła; zamknięcie zadziwiające zwłaszcza w zderzeniu z otwartością Karola Wojtyły na ludzi. Przygląda się też Opus Dei, kontrowersyjnej organizacji cieszącej się szczególną sympatią Jana Pawła II. Podsumowuje wreszcie ponad 26-letni pontyfikat, wskazując na rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunizmu oraz podtrzymaniu kondycji duchowej Polaków. I stawia pytania o przyszłość nie tylko polskiego katolicyzmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/221/Jan-...»

Pietia | 2011-02-23
Przeczytana: listopad 2009

W kraju gdzie kult -tego bądź co bądź- wielkiego człowieka szerzy sie bezrefleksyjnie, ta książka to lektura obowiązkowa!
Po jej lekturze nawet katolik zanim zakrzyknie " santo subito", zastanowi sie 3 razy:) Gorąco polecam!

| 2016-03-21

Przy okazji beatyfikacji JP II zaintrygowało mnie, czy w natłoku literatury poświęconej papieżowi (tylko na stronie księgarni „Matras” grubo ponad setka tytułów) znajdę pozycje odnoszące się cokolwiek krytycznie do tego pontyfikatu. Myśl ta pojawiła się w kontekście licznych publikacji ukazujących się na Zachodzie, w których wysunięto pod adresem Wojtyły wiele zastrzeżeń co do jego kwalifikacji na świętego, choćby nawet o zasięgu lokalnym. Wieści te docierają do nas z rzadka, zwykle opatrzone sążnistymi uwagami polskich ekspertów, albo wręcz przemilczane przez komentatorów (np. o blisko związanym z JP II meksykańskim księdzu Marcialu Macielu, założycielu Legionu Chrystusa, pedofilu, biseksualiście, bigamiście, hochsztaplerze i oszuście).

Robert | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Z książki można się dowiedzieć jakie piękne jest/było chrześcijaństwo, oraz co sprawia że to co dziś dostajemy pod tym szyldem, nijak ma się do tego czym powinno ono być.
Mi osobiście dała ta książka wiedzę, dzięki której patrząc na obrońców dzisiejszego porządku, pojawia się we mnie współczucie dla nich.

Henry Rackham | 2011-04-08

poczytuje...