Podróż w błękicie. Powieść o Hansie Christianie Andersenie

Rejse i blåt
978-83-07-03098-2
Andersen, biografia, powieść
Agnieszek

Jest lato roku 1875. Wielki poeta i autor baśni leży na łożu śmierci pod troskliwą opieką rodziny Melchiorów. Pod wpływem codziennych dawek morfiny Andersen znajduje się na pograniczu snu i jawy, krąży pomiędzy teraźniejszością i przeszłością. Dzięki takiemu zabiegowi Dalager ukazuje ostatnią podróż artysty: podróż we własne życie, w którym nierozerwalnie splecione są doznania osobiste i twórcze. Opisuje liczne kontakty i przyjaźnie Andersena, również z czołowymi twórcami ówczesnej Europy.

źródło opisu: Fragment z okładki książki

źródło okładki: http://www.petlaczasu.pl/w/podr%C3%B3%C5%BC/w/p00065219

Małgorzata48 | 2013-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Rozczarowała mnie ta biografia wielkiego bajkopisarza. Nie jest to ciekawa lektura. Smutne losy smutnego człowieka opisane na tle smutnych czasów. Bardzo duzo tragicznych opisów nędzy, niedostatku, brzydoty miejsc i pospolitych, nijakich ludzi. Nie umiałam się przebić do końca. Szkoda.

Katarzyna | 2012-08-23

Nie odnalazłam wielskiej przyjemności w czytaniu tej książki. Długo zastanawiałam się dlaczego. Ja, Mała Księżniczka która nie mogła się wyspać, znalazłam drażniące mnie ziarenko grochu. Oczekiwałam,że opowieść o życiu wielkiego twórcy kameralnych światów będzie kolejną baśnią. Niestety została tutaj według mnie złamana zasada decorum. Wielki pomysł został zmarnowany. Dalager nie jest najlepszym bajarzem jakiego w życiu czytałam. Życie brzydkiego kaczątka, ołowianego żołnierzyka i zmarzniętej dziewczynki z zapałaki w jednym zostało już ujęte w autobiografię - na dodatek zgrabnie zakamuflowaną w opowieściach 'dla dzieci'.

Lorelei | 2011-07-23

Plus dla autora-za fragmenty wierszy Andersena. Minus-za zmyślone szczegóły jego codzienności, które czasem wręcz były okropne..

Krzysiek | 2014-11-13
marcepan | 2014-01-05