Paulanette | 2016-07-25

Trochę ciężka w czytaniu, ale bardzo przewrotna sztuka - jak to u Witkacego. Niby wszystko dzieje się nie tak, jak powinno, to Oni są inteligentną siłą, Oni opowiadają się za postępem... Tymczasem Witkacy robi z tego doskonałą satyrę na krytyków jego teorii. Znawcy jego twórczości powiedzieliby, że nie ma takiego dzieła, w którym nie potrafiłby, wbrew wszystkiemu, zachować dystansu do samego siebie. Aż się prosi o określenie "odwrócony panegiryk", które przylgnęło do satyry "Do króla" Krasickiego. Tyle że Witkacy robi to subtelniej - czyli lepiej. I zdecydowanie po swojemu.

Anna | 2011-11-16

Skoro Witkacy był zwolennikiem Czystej Formy, to dlaczego ci, którzy się za nią opowiadają (Oni, tajny rząd) są negatywnymi postaciami? Czemu czystą formę propagują automatyści, podczas gdy Witkacy był właśnie jemu przeciwny? Przecież wg Witkacego lekarstwem przeciw automatyzmowi miała być właśnie czysta forma, podczas gdy w "Onych" automatyzm będzie wynikiem z czystej formy?

zbrodniaikara | 2011-02-24

ulubiony dramat Witkacego ;]