Zabijanie Sarajewa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Ubijanje Sarajeva
83-231-1193-6
literatura faktu

Wojna zniszczyła mój życiorys. Dwa państwa, w których mieszkałem - Jugosławia i Bośnia i Hercegowina - już nie istnieją, a nowego nie znalazłem. Nie ma szkół, do których chodziłem, nie ma świadectw, które uzyskałem. Zniszczone zostały teksty, które będąc dziennikarzem, pisałem przez całe dziesięć lat. I tak dalej. Mogę dowieść jedynie tego, że urodziłem się 27 sierpnia 1956 roku w Zenicy i że...

Mogę dowieść jedynie tego, że urodziłem się 27 sierpnia 1956 roku w Zenicy i że nazywam się Željko Vuković.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.motto.pl/index.php?action=3&isbn=83-231-1193-6

littlelesssweet | 2015-03-13
Przeczytana: 12 marca 2015

ten stosunkowo krótki zbiór reportaży w odbiorze przypomina album fotograficzny – dostajemy do rąk serię scen, którą autor wypełnia treścią. ale czy aby na pewno tylko autor? gdy patrzymy na fotografię, wypełniamy ją sobie różną treścią w zależności od tego, czy oglądamy zdjęcie z lewej do prawej, czy z dołu do góry. każdy z tych obrazów-historii jest inny w zależności od tego, z czyjej perspektywy będzie oglądany – Serba, Chorwata, Muzułmanina, czy nie daj Boże Jugosłowianina.

idąc tym tropem, czy ja, z perspektywy czytelnika potrafiłabym dziś współczuć gówniarzowi, który żądny wrażeń postanawia zostać snajperem, w efekcie czego dręczony wyrzutami sumienia, koszmarami i obrazami ofiar przestaje spać i na koniec wariuje? otóż NIE. czy potrafiłabym współczuć Muzułmaninowi, który niemalże w przededniu ślubu cichaczem opuszcza Sarajewo, pozostawiając bez słowa wyjaśnienia serbską narzeczoną, potem dzwoni i pisze, przeprasza i płacze, kocha z daleka, a na koniec żeni się z powodu...

Justyna | 2013-11-15
Na półkach: Przeczytane, Bałkany
Przeczytana: 15 listopada 2013

Lektura bez wątpienia szokująca, mimo wielu przeczytanych wcześniej przeze mnie relacji z działań wojennych w regionie. Kilka razy zdarzyło mi się przerwać czytanie i poświęcić chwilę na przemyślenia. Może nawet specjalnie zostało to 'wymuszone' przez autora. Polecam szczególnie osobom interesującym się historią miasta oraz tym, którym potrzebna jest lekcja pokory.

Ania | 2016-04-22
FoggyScent | 2014-12-18