Dobrzy ludzie w czasach zła

Tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić
Wydawnictwo: Czarne
Dobri ludi u vremenu zla
83-87391-55-7
Serbowie, Chorwaci, Bośniacy, wojna
literatura faktu

Książka opowiada historie Serbów, Chorwatów i Bośniaków. Svetlana Broz opisuje chorwackiego lekarza pomagającego bośniackim jeńcom. Serbskiego taksówkarza w Sarajewie, który ryzykuje życie dla wrogów. Mieszaną wioskę, gdzie Serbowie i Bośniacy chronią siebie nawzajem, tak jak podczas II wojny światowej, i dzięki temu udaje im się przetrwać. Ludzie opowiadali jej o swoich doświadczeniach z kontaktach z innymi, którzy nie byli ich wiary, a wszystko to w czasach, gdy wokół "budowano światy etnicznie czyste"."Jest w tym przesłanie, że nawet w najgorszym okresie, w najgorszych czasach każdy człowiek ma wybór i było wielu ludzi, którzy nawet w takim czasie pozostali ludźmi. Ludzie płacili życiem, ale nie akceptowali brutalnego, okrutnego zachowania swoich własnych rodaków" - powiedziała autorka.

michall_1985 | 2016-10-24
Przeczytana: lipiec 2007

Książka o bohaterskiej postawie ludzi,którzy narażając życie pomagali "wrogom",którzy wcześniej byli ich sąsiadami.

Przerażające,dramatyczne relacje naocznych świadków działań wojennych w b.Jugosławii.

Sonia | 2014-04-12
Na półkach: Balkan, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Dobro w czasach zła cenione bardziej, niż w normalnych czasach? Przewartościowanie się wszystkich wartości ludzi dotkniętych wojną, lecz istnienie jednostek, które nawet w takim trudnym okresie zachowały uczucia i potrafiły pomagać innym? Wszystko się zgadza, przesłanie książki jest mocno wyodrębnione. Tylko sama forma, moim zdaniem, nie do pokonania. Czytało się bardzo ciężko, ponieważ książka ma charakter reportażowy, a Svetlana Broz jedynie zredagowała wypowiedzi około 100 wybranych przez nią osób, opowiadających o swoich wojennych doświadczeniach. Poszczególne historie przytaczane przez ofiary są bardzo chaotyczne, ciężko jest zorientować się w tym, co opisują. Mam wrażenie, że autorka pozostawiła te historie w formie improwizowanych wypowiedzi osób, z którymi rozmawiała, dlatego książka pod względem stylistycznym była dla mnie trudna do przebrnięcia.

Bałkanofilka | 2016-10-24
Przeczytana: 02 listopada 2016