Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter
Seria: Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu
Wydawnictwo: Czarne
Het land van aankomst
imigracja, imigranci
literatura faktu

W swej przełomowej książce Paul Scheffer przenosi dyskusję o imigrantach z poziomu walki w okopach na płaszczyznę ogólną. Pokazuje, że nie jest to problem lokalny ani odosobniony. Odwołuje się do historii Stanów Zjednoczonych, by wskazać, że nawet w kraju, który najlepiej na świecie radzi sobie z asymilacją, ogromny napływ ludności doprowadzał do niepokojów społecznych i problemów socjalnych. Opisuje sposoby, w jakie inne kraje i poszczególne miasta radzą z głębokim, często niebezpiecznymi społecznymi skutkami imigracji. Brak debaty publicznej nie może być rozwiązaniem, przekonuje, podobnie jak bierne i bezrefleksyjne narzekanie na przybyszów. Przedstawiona przez niego socjologiczno-historyczna analiza przekracza granice geograficzne i metodologiczne, czerpiąc z psychologii społecznej, socjologii miasta, stosunków międzynarodowych, historii i antropologii kulturowej. Druga ojczyzna stanowi krok w kierunku nowego społecznego porozumienia, w kierunku równowagi między otwartością a wykluczeniem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Justa | 2015-02-05
Przeczytana: luty 2015

Momentami nużąca, ale zdecydowanie warto przeczytać i zmusić się do refleksji nad wielokulturowym i wielonarodowym społeczeństwem XXI wieku.

Mateusz | 2012-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Cieszę się, że nie przeczytałem zamieszczonych przede mną komentarzy, przed rozpoczęciem tej lektury. Mam wrażenie, że autor jednego z nich nie przeczytał książki do końca, wręcz jestem tego pewien... bo zdań takich jak "imigranci są wielką szansą dla Europy" jest tam bez liku (np. str 551-560).

Książka, a właściwie jej autor prezentuje po prostu kilkadziesiąt różnych opinii, przytacza wydarzenia historyczne a nie własne "widzi mi się".

Tematyka jest rozległa od Holandii i Francję poprzez Niemcy a na USA kończąc... jest sporo wzmianek o Polsce i Polakach, Wielkiej Brytanii i sytuacjach w innych krajach Europy.

Twierdzenie, iż książka jest swego rodzaju indoktrynacją uważam za bujdę i nieumiejętność czytania ze zrozumieniem! To ostatnie zresztą jest tu niezwykle wymagane, na tych niespełna 600 stronach... ogrom postaci, wykładowców, polityków, politologów, publicystów przytaczanych w tej pozycji jest naprawdę godny wspomnienia... przez co jest to z pewnością lektura bogata w...

macieklew | 2011-10-02

Książka nie jest przełomowa, jest natomiast mocno propagandowa. Miałem co do niej wielkie oczekiwania, niestety - zawiodłem się. Nie dowiedziałem się prawie niczego nowego. Nie polecam, chyba, że ktoś chce się utwierdzić w przekonaniu, że migracja to zło.

codziennie | 2012-02-19
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka! Ciekawe, oryginalne spojrzenie na temat migracji, poszczególnych społeczeństw. Warto przeczytać

radekmo | 2016-08-18
deogratias | 2015-06-12