Śmierć gazet i przyszłość informacji

Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Seria: Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu
Wydawnictwo: Czarne
La Fin des journaux et l'avenir de l'information
literatura francuska, eseje
literatura faktu

W ostatnich latach coraz częściej pojawia się w debacie publicznej problem stopniowego zaniku znaczenia prasy drukowanej. Bernard Poulet, doświadczony francuski dziennikarz i redaktor naczelny opiniotwórczych gazet, przygląda się uważnie tej tendencji. Jego obserwacje nie ograniczają się jednak do analizy rynku prasy i spekulacji na temat jej przyszłości. Poulet zastanawia się nad dalekosiężnymi skutkami zmiany obiegu informacji, mogącymi fundamentalnie wpłynąć na funkcjonowanie całej przestrzeni publicznej. Czy koniec prasy drukowanej oznacza kres obecnej koncepcji cywilizacji? Czy czeka nas nowe zdefiniowanie istoty demokracji?

"Na całym świecie prasa, podstawa obiegu informacji i debaty publicznej, walczy o przetrwanie. Redakcje gazet wykrwawiają się, zwalniają dziennikarzy i zamykają biura, by domknąć malejące budżety. Jednocześnie kwitnie komunikacja w internecie: blogom, portalom, serwisom społecznościowym przybywa użytkowników. Oferta coraz większa, lecz coraz mniej informacji. Świat bez prasy można sobie wyobrazić bez trudu. Czy równie łatwo można sobie jednak wyobrazić bez gazet sprawnie i uczciwie działającą demokrację? Takiego rozwiązania nikt jeszcze nie próbował, lecz lepiej zacząć o nim poważnie myśleć, przekonuje Bernard Poulet i gorączkowo szuka środków zaradczych".

Edwin Bendyk

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Mateusz | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Przeraża aktualność tej pozycji, mija prawie 10 lat, a wszelkie przewidywania się sprawdzają, żyjemy w erze memów, ćwierćinteligentów i wtórnych analfabetów. Przekaz musi być krótki, jasny i dosadny, ale czy prawdziwy? Szereg teorii spiskowych, era blogów i złote czasy domorosłych Nostradamusów... średniowiecze to czy renesans? Jeśli renesans to ciemnoty...niestety.

Ktrzn Jnt | 2013-04-07
Przeczytana: 13 lutego 2013

Niesłychanie mroczny płód Bernarda Pouleta zniszczy Ci mózg i odbierze nadzieję. Niniejsza książka, napisana przystępnym językiem, wydana przez wagabundzkie Wydawnictwo Czarne (choć oprawa graficzna przywodzi na myśl raczej Le Monde Diplomatique) zabiera czytelnika w niedostępne z perspektywy dziennikarzy prasowych, do znudzenia rozwodzących się nad przyszłością książek, rewiry. To nie książki znikną, psze państwa. To gazety zgniją i zetlą się na naszych oczach, gdyż opuszczają je reklamodawcy i odrzucają zniechęceni czytelnicy.

Czeka nas przyszłość, w której wiadomości preparowali będą niepiśmienni stażyści z drugiego roku dziennikarstwa, żerujący w chylących się ku upadkowi pokojach redakcyjnych. Zapomnijcie o prawdzie i słusznej sprawie! Nadchodzi epoka podzielonego internetu i jeśli wasze kabzy nie będą napchane wyrwaną z żył systemu krwawicą, będziecie skazani na watpliwe uroki portali plotkarskich i newsowej pulpy gorszej niż Fakty TVN.

Długo nie mogłam się otrząsnąć po...

komestor | 2014-10-20

Wedle raportów sporządzonych dla serwisu Press.pl od 2005 do 2013 roku dzienna sprzedaż ogólnopolskich dzienników spadła z 1,6 miliona egzemplarzy do zaledwie 900 tysięcy. Spadek sprzedaży dotknął zarówno obecne na rynku od wielu lat tytuły, jak i nowo powstałe gazety, dotknął na równi dzienniki ogólnoinformacyjne, jak i specjalistyczne. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku tygodników opinii, gdzie zajmująca pierwsze miejsce „Polityka” zanotowała w 2013 roku wzrost sprzedaży o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Wśród tygodników lokalnych jako jedyny wzrost sprzedaży zanotował „Obserwator Lokalny” (0,03%). Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez serwis Wirtualnemedia.pl kryzys nie ominął też czasopism młodzieżowych, dziecięcych i telewizyjnych. Wśród poradników i prasy specjalistycznej tylko nieliczne tytuły zanotowały niewielki wzrost sprzedaży.

Wszystkie te dane wskazują na znaczący spadek zainteresowania prasą w Polsce. Co więcej, analogiczne informacje znajdziemy na temat...

Anita Miszczyk | 2017-01-21
Przeczytana: 28 lutego 2017