Podpalić Gazę

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu

To prawdziwy „Raport z oblężonego miasta". Autorka pojechała do Strefy Gazy w grudniu 2008 roku jako koordynatorka Ruchu Wolna Gaza, którego celem było przerwanie ówczesnej blokady Strefy przez wojska izraelskie. Żywność, leki, materiały przemysłowe - wszystko przemycano do Gazy tunelami, które Izraelczycy systematycznie niszczyli. Walka o byt przedstawiana była jako działania terrorystyczne. Jasiewicz oddaje atmosferę życia w Strefie Gazy - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a obficie przytaczane statystyki uderzają nierównym rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia. Ewa Jasiewicz swoją książką rozbija stereotyp „islamskiego terrorysty", bo okazuje się, że to, co myślimy, że wiemy o „terroryzmie", staje się skomplikowane, niełatwe. Autorka solidaryzuje się z oporem przeciw okupacji i łamaniu praw człowieka. Pisze: „Każda wojna, okupacja i kolonizacja powinna być naszym problemem. Mamy obowiązek im się przeciwstawiać. [...] Okupacja Palestyny jest naszą sprawą".

"Dlaczego Arabowie mieliby zawierać pokój? Gdybym był przywódcą arabskim, nigdy nie poszedłbym na żaden układ z Izraelem. To normalne: my zajęliśmy ich kraj. [...] Był antysemityzm, naziści, Hitler i Auschwitz - ale czy to ich wina? Oni widzą tylko jedno: my tu przyszliśmy i odebraliśmy im kraj. Dlaczego mieliby się z tym faktem pogodzić?"
Dawid Ben-Gurion, pierwszy premier Izraela

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Aleksandra | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Polecam mój wywiad z Ewą Jasiewicz: http://www.lekturyreportera.pl/ludzie/ewa-jasiewicz-to-jest-miedzynarodowa-okupacja/

Daję 4 gwiazdki, a nie 5, bo mimo że stoję po tej samej stronie muru, co Ewa Jasiewicz, to książka jest mocno stronnicza (sama autorka przyznaje, że taka właśnie miała być). A ja lubię czytać reportaże i sama wnioski wysnuwać, sama dochodzić do tego, co jest dobre, co złe...

Nie mniej jednak, to mocna książka, przesiąknięta faktami i obrazami bombardowanej, każdego dnia, Gazy. Izraelskie samoloty (różnego typu- Ewa je wymienia dokładnie: jaki samolot za jakie naloty jest odpowiedzialny i jakie rany w ludzkim ciele pozostawiają jakie pociski) codziennie latają nad strefą i niemal codziennie dochodzi do ataków. Palestyńczycy mogą dostać "kulę" w każdej chwili, ich domy mogą być zrównane z ziemią każdego dnia, nawet idąc po chleb, czy wieszając pranie na dachu narażają życie... To naprawdę daje do myślenia. Opisy rozmachu ataku, relacje z miejsc, gdzie przed...

Karolina | 2011-12-29

Wydawnictwo W.A.B. oddało nam w tym roku do rąk książkę niezwykle istotną.
Jej autorką jest Ewa Jasiewicz, dziennikarka brytyjska, córka żołnierza Armii Andersa, redaktorka polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”. Ale przede wszystkim niezwykle odważna i szlachetna kobieta, aktywna działaczka na rzecz obrony praw człowieka.
Są chwile, w których czytelnik „Podpalić Gazę” ma ochotę zamknąć książkę i oddalić się od wydarzeń w niej opisywanych. Może to zrobić. Może odciąć się od ogromu cierpień, okrucieństw i krzywd. Ewa Jasiewicz nie chce i nie odcina się od nich. Nie odwraca na pięcie, nie zamyka oczu. Ze szczegółami opisuje bombardowaną Gazę, środek operacji „Płynny Ołów” – a w gruncie rzeczy czystki etnicznej, którą od lat przeprowadzają wojska izraelskie.
Tysiące zabitych Palestyńczyków, wielokrotnie więcej rannych. Dla większości to jedynie tragiczne liczby. Dla Ewy Jasiewicz każdy zabity czy dotkliwie zaatakowany Palestyńczyk ma swoje imię, rodzinę, historię. Jej książka...

Łukasz | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka nie jest w stanie zainteresować czytelnika na dłużej, więc co za tym idzie czytanie jej to nie lada męka. Z założenia jest to pewnie reportaż, jednak bardziej przypomina sprawozdanie z strefy walk. Izrael krytykuje z każdą możliwą okazją, jednak w tym przypadku krytyka Izraela przybiera wręcz monstrualne wymiary a reportaż cechować powinna przede wszystkim zasada obiektywizmu. Pozycja tylko dla znawców tematu.

Hiram | 2013-09-02

Nie można odmówić Ewie Jasiewicz odwagi, ale sama wstrząsająca historia dzieła nie czyni. Po lekturze miałem wrażenie, przebrnięcie przez jednostronna agitkę, co może zniechęcić wielu czytelników, którzy szykowali się na reportaż. To jest książka pisana młotem, pełna pornografii brutalności, autorka chce nadać ludzki wymiar każdej z ofiar. Przez to należy być przygotowanym na długi wyliczenia, kto i jak zginał podczas operacji "Płynny ołów". Sam spędziłem parę miesięcy pracując w Autonomii i zdaję sobie sprawę, że ten konflikt jest asymetryczny, ale pisząc w ten sposób jedynie potwierdza się, że dysproporcja sił nie dotyczy wyłącznie wojska

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo ważna książka. Niestety - imho b. chaotyczna i warsztatowo taka sobie, być może za sprawą tłumaczenia. Ale i tak warto przeczytać. Bo jest prawdziwa. Dodaję jedną gwiazdkę autorce za odwagę podjęcia tematu. A drugą - za prawdziwą życiową empatię i odwagę wprowadzanie swoich przekonań w życie (woluntariat w Gazie i udział w konwojach humanitarnych). Przy okazji, jako suplement, polecam 'Izrael - Palestyna. Pokój czy święta wojna' Maria Vargasa Llosy.

pietro77 | 2013-10-01

Książka nudno napisana,tendencyjna do bólu, co drażni i utrudnia czytanie. Męczyłem się straszliwie przez ponad połowę książki a resztę sobie darowałem. Jedyny plus to możliwość poznania punktu widzenia drugiej strony.

kuba2204 | 2016-06-05

Większość książki to wymienianie z imienia i nazwiska ofiar palestyńskich, trochę brakuje głębszej analizy problemu.

wojtek | 2012-12-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

porażajaca

Mirek Wołoszyn | 2016-08-02