Zwyczajni bohaterowie

Wydawnictwo: Rebis
Ordinary Heroes
83-7301-751-8
vimeiro

Rommy Gandolph czeka w celi śmierci na wykonanie wyroku za potrójne morderstwo. Jego dryf ku egzekucji dobiega już końca, kiedy Arthur Raven, który z niechęcią podjął się reprezentowania Rommy'ego, otrzymuje wiadomość, że inny więzień może posiadać dowody oczyszczające Gandolpha. Stewart Dubinsky wiedział, że podczas drugiej wojny światowej jego ojciec służył w wojsku. Niegdyś poznał historię o tym, jak David Dubin ( ojciec zamerykanizował swoje nazwisko, do którego Stewart póżniej powrócił) ocalił matkę Stewarta z okropieństw obozu koncentracyjnego. Po śmierci ojca odkrywa plik jego listów z czasów wojny do dawnej narzeczonej. Dowiaduje się, że David stanął przed sądem wojennym i został skazany na karę więzienia. Odkrycie wstrząsa nim, rzuca w labirynt tajemnicy rodzinnej i skłania do odkrycia prawdy o tym zagadkowym, chłodnym mężczyznie, który nigdy nie chciał rozmawiać o wojnie. Układa historię przeszłości ojca z fragmentów zdobytych w archiwach wojskowych, z listów i, w końcu, na podstawie pamiętnika, który ojciec napisał w areszcie, a który sekretnie przechował broniący go w procesie oficer. Stewart łączy ze sobą ogniwa dramatycznego i zaskakującego łańcucha zdarzeń. Dowiaduje się, w jaki sposób Dubin, prawnik w Wojskowym Biurze Śledczym (Jag) wchodzącym w skład Trzeciej Armii generała Pattona, spragniony wojennych wrażeń, doświadcza znacznie więcej, niż oczekiwał, kiedy ma wypełnić rozkaz aresztowania Roberta Martina, nisefornego oficera Biura Służb Strategicznych (OSS), który mimo że działa z nadzwyczajną odwagą i wspólpracuje z francuskim ruchem oporu, wydaje się wykonywać polecenia nie tylko swojego dowódcy.Podążając za Martinem, Dubin jego sierżant lądują na spadachronie w Bastogne, akurat gdy bitwa o Ardeny staje się najbardziej zacięta. Zmuszeni objąć dowództwo nad dramatycznie uszczuploną kompanią strzelców, obaj z konieczności przerywają poszukiwania Martina i jego pełnej temperamentu, zjawiskowej towarzyszki, Gity Lodz. Walczą o życie w zażartej zimowej bitwie, która przesądzi o losie europy. Rekonstruując przerażające zdarzenia, bolesne wybory, których musiał dokonać ojciec na polu bitwy, w sali rozpraw i w miłości, stewart coraz lepiej rozumie swoją przeszłość, charakter ojca i brutalną naturę wojny.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/

faiithfully | 2016-08-17
Na półkach: Wymienię, Przeczytane

Bardzo dobra książka, chociaż do połowy nieco nudnawa. Trzeba przebić się przez tą pierwszą warstwę, żeby dotrzeć do prawdziwego diamentu. Obraz wojny pokazany w naprawdę... realistyczny sposób, od którego ciarki nie raz przebiegały mi po ciele. Losy Davida na pewno dają dużo do myślenia - głównie o tym, jak okrutna jest wojna i ile cierpienia wprowadza w ludzkie życia.
Jest jednak w niej coś, co nawet w najnudniejszych momentach sprawia, że chce się wiedzieć, co będzie dalej. Jak wszystko się potoczy. Chce znaleźć się odpowiedzi na pytania postawione przez bohaterów.
Tak, naprawdę dobra książka, którą mogę polecić.

Fascinante | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Książka bardzo dobra, choć początek można powiedzieć, że jest nudny i ciężko przebrnąć przez pierwszych kilkadziesiąt stron. Jednak bardzo stratny będzie ten kto nie przeczyta jej do końca. Wraz z rozwojem akcji książka mnie niesamowicie wciągnęła, wzruszyła, niejednokrotnie rozbawiła, ale także sprawiała, że przeżywałam losy bohatera całym sercem i bałam się oraz smuciłam razem z nim. Polecam każdemu!

Magda | 2014-11-20
Przeczytana: lipiec 2014

Moja tematyka <3 Wojna, wosjko, wszystkie mundury i cała ta żołnierska reszta.
Książka idealnie oddaje kwestie moralne, jest napisana inaczej niż wszystkie - tak ciekawie, ze nie mogłam się doczekać końca, znów przy końcu, czytając epilog - chciałam ją zacząć czytać od nowa, po prostu genialna !

Ania | 2013-10-08
Przeczytana: październik 2013