Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Wariacje na temat rodziny Bradshaw

Tłumaczenie: Agnieszka Pokojska
Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Bradshaw Variations
978-83-08-04580-0
literatura angielska

Między "Panią Dalloway" Virginii Woolf a "O pięknie" Zadie Smith. Najnowsza powieść współczesnej brytyjskiej pisarki Rachel Cusk, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich, prezentuje rok z życia rodziny Bradshawów. Autorka z iście chirurgiczną precyzją, za pomocą skalpela swej prozy, dokonuje sekcji charakterów. Przyjmując różne punkty widzenia, prezentuje relacje małżeńskie i rodzinne....

Między "Panią Dalloway" Virginii Woolf a "O pięknie" Zadie Smith.
Najnowsza powieść współczesnej brytyjskiej pisarki Rachel Cusk, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich, prezentuje rok z życia rodziny Bradshawów. Autorka z iście chirurgiczną precyzją, za pomocą skalpela swej prozy, dokonuje sekcji charakterów. Przyjmując różne punkty widzenia, prezentuje relacje małżeńskie i rodzinne. Mistrzowsko oddaje muzyczność życia rodzinnego – powieść skrzy się różnymi odcieniami związków, raz pełnych harmonii, innym razem dysharmonii, repetycji, pauz.

Cusk po raz kolejny pochyla się nad problemami współczesnej kobiety, zwłaszcza żony i matki. Snuje refleksje na temat jej wewnętrznego życia i potrzeb samorealizacji, które kolidują z oczekiwaniami ze strony społeczeństwa. Czyni to w sposób godny znakomitej Virginii Woolf.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Agata | 2013-11-12

To najbardziej analityczna i poetycka proza z jaką się spotkałam. Czujność autorki i precyzja opisu zmysłowych spostrzeżeń i drgnień emocji jest niesamowita. Muzyczne wariacje... tak, czasem je słychać, brawurowe w finale: rozdział XXXI - szaleństwo:)

beataj | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Nie moje klimaty, nie mój styl :(

nectarine | 2012-01-17

Jak dla mnie za dużo usilnych pseudo-psychologicznych gadek. Nudy.

marpil | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011