Wyspa mojej siostry

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stentor
powieść
Ag2S

Ta piękna, wzruszająca książka jest próbą wniknięcia w świat osoby z zespołem Downa – świat dla nas niedostępny i niezrozumiały, choć istniejący tuż obok, na wyciągnięcie ręki. To opowieść o trudnej miłości, bezgranicznej akceptacji i więzi opartej na obustronnym poświęceniu. Taka szczególna wieź łączy nastoletnią Marysię z jej starszą, upośledzoną siostrą, która przez całe dzieciństwo dzielnie zastępowała jej matkę, dawała niezawodne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. W miarę jak Marysia dorasta, ich role powoli się odwracają. Niepełnosprawna Pippi nie potrafi jednak zrozumieć, że jej mała ukochana siostrzyczka jest już samodzielna i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy omal nie dochodzi do tragedii, rodzina staje przed trudną decyzją… Snując swoją opowieść, Marysia z niezwykłą czułością tworzy barwny, wyrazisty, choć miejscami utkany zaledwie z mglistych wspomnień portret siostry – silnej, odważnej, energicznej dziewczyny z genialną pamięcią i wrażliwością dziecka. Tym samym wprowadza nas w jej wyjątkowy, fascynujący, pełen tajemnic świat, choć wie, że pewnie nigdy nikomu nie uda się dotrzeć na jej wyspę.

I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

źródło opisu: Stentor, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, ***6, Listopad 2014

Wyróżnia ją "inność"- tak jak Pippi była inna, tak samo ta książka jest inna...
Hmm... Co tu dużo mówić?! Przydałoby się dłuższe zakończenie, ale "Wyspa mojej siostry" i tak jest bardzo wzruszająca, naprawdę...
Powinien przeczytać ją każdy, bez względu na wszystkie możliwe czynniki, które bierze się pod uwagę przy innych książkach...

Będąc w bibliotece zauważyłam na półce tę książkę zachęciła mnie pani bibliotekarka powiedziała, że jest cudowna i poruszająca nie myliła się wcale zaskoczyła mnie i to niesamowicie, urzekła do tego stopnia, że zabrałam się za jej czytanie wciągnęła, wzruszyła mnie od początku od pierwszej strony.
Opowieść opowiada o starszej siostrze Marysi, która jest niepełnosprawna choruje na zespół Downa postrzega i widzi swój świat zupełnie z innej strony, żyje w swoim kolorowym, innym świecie swoim.
Nie umie czytać i pisać, pomaga swojej młodszej siostrze jest dla niej jak matka.
Wzrusza do łez,przejmująca...prawdziwa historia o niepełnosprawności dziewczynie mimo swojej choroby jest szczęśliwa, cieszy się ze wszystkiego.
Dużo w niej wrażliwości, uczuć prawdziwych i bezgranicznej miłości, akceptacji.
Tacy ludzie są wytykani palcami,uważani są za gorszych, a oni także mają uczucia chcą być tolerowani, akceptowani a ludzie nie dają im żadnych szans żeby ich dobrze traktowano z...

Koralina | 2013-09-21
Przeczytana: 20 września 2013

"Wyspa mojej siostry" to ciekawa i przejmująca książka, poruszająca temat tolerancji oraz akceptacji drugiego człowieka. A nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy w naszym otoczeniu pojawi się ktoś "inny", postrzegający świat inaczej niż większość!

Lektura uświadamia też czytelnikowi, iż każdy z nas - zarówno dziecko, jak i dorosły - ma swoją własną samotną wyspę... Sam ją tworzy, zmagając się codziennie ze swoimi przeżyciami, myślami, problemami...

magda | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Katarzyna Ryrych- nauczycielka, malarka, poetka i pisarka. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem wierszy "Zapiski pewnej hipiski". Jej opowiadanie "Siedem sowich piór" zostało nominowane w 2008 roku do nagrody "Książka roku" polskiej sekcji organizacji IBBY. W 2011 roku za książkę "Wyspa mojej siostry" otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym konkursie nagradzane są teksty o wysokim standardzie etycznym i artystycznym, które można z całą pewnością polecić zarówno dzieciom jak i młodzieży.

Bohaterką książki jest Marysia- Mysia, którą poznajemy, gdy zaczyna chodzić do szkoły. Nie chce jednak do niej pójść bez swojej starszej siostry- Pipi z którą łączy ją wyjątkowa więź. Pipi jest gruba, ma rude sterczące warkoczyki i od dawna zastępuje Marysi matkę. To właśnie ona nauczyła ją zapinać guziki, wiązać buty czy myć zęby. Pipi ma też doskonałą pamięć i świetnie gotuje, ale nie potrafi czytać i pisać. Pomimo tego jest oparciem dla siostry i jak nikt...

Edith | 2011-03-18
Przeczytana: 14 marca 2011

Chociaż rzadko czytam książki przeznaczone dla dzieci i młodzieży, to ostatnio z racji zajęć ze specjalizacji na studiach mam to jakby nakazane z góry. Mamy teraz omawiać książki dla dzieci poruszające tematy tabu. Dzięki wydawnictwu Stentor mogę na zajęcia przygotować nowość wydawniczą, jaką jest „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych. Jest to historia dziewczynki, której starsza siostra urodziła się z zespołem Downa.

W książce „Wyspa mojej siostry” autorka zapoznaje nas z rodziną Marysi, do której należy ona, jej starsza siostra Pippi zwana także Fizią i Tata. Marysię nazywaną przez siostrę Mysią, poznajemy jako małą dziewczynkę, na jakiś czas przed pójściem do szkoły. Starsza siostra zastępuje jej trochę mamę, bo gotuje, sprząta i opiekuje się nią. Czasem jednak podobnie jak ona bawi się w piaskownicy i nigdy nie chodziła do szkoły. Mysia nie rozumie dlaczego dzieci naśmiewają się z jej siostry, dlaczego obcy ludzie tak dziwnie na nie spoglądają. Zżyta z siostrą chce razem z...

panda | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Sama bym nie sięgnęła po tę książkę, jednak musiałam ją przeczytać na konkurs czytelniczy. I im bardziej się w nią wczytywałam, tym więcej osób niepełnosprawnych przypominało mi się z mojego otoczenia - daleka kuzynka, syn sąsiada itd.
Niepełnosprawni są wśród nas i ta książka po części uczy, co nas może spotkać dobrego i złego (a raczej dla nas niezrozumiałego) ze strony osób niepełnosprawnych psychicznie. Nie widzimy tego problemu albo nie chcemy widzieć. Ale tacy ludzie istnieją. Czują ból, smutek, radość i chcą mieć rodzinę i przyjaciół. Postrzegają świat inaczej, jednak to też ludzie i nie można ich odrzucać i sie nimi zająć. Nawet, jeśli jest to nieraz bardzo trudne, to trzeba. Bo to człowiek. To żywa istota.
Książkę przeczytałam w jakieś 2 godziny, naprawdę szybko się ją czyta, a po jej przeczytaniu siedziałam przez dłuższą chwile w fotelu i rozmyślałam o tych wszystkich niepełnosprawnych, którzy nie zostali zaakceptowani. o tych samotnych wyspach, do których nikt nie chce...

KsiążkoholiczkaMela | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Piękna, wzruszająca książka. Ta mądra opowieść o nastoletniej Marysi i jej przemyśleniach skłania do zastanowienia się nad tematem niepełnosprawności. Jak to jest, że na niektóre wyspy nikt nie ma ochoty płynąć? Dlaczego ludzie boją się, że na brzegu wyspy Pippi czekają krokodyle i niebezpieczeństwa? Czemu Pippi nie chce, lub nie może nikogo zaprosić na swoją wyspę? Oraz najważniejsze: CO DALEJ?
Marysia opowiada o swojej najzwyklejszej codzienności, jak dorastała, w co się bawiła ze swoją siostrą, co jej siostra lubiła, a czego nie. Zastanawia się dlaczego wyspy różnych ludzi są często tak odmienne i dlaczego nie da się tego zmienić. Książka opowiada o życiu sióstr na przestrzeni lat. Zastanawia. Wzrusza. Jest pełna ładnych metafor. Może przydałoby się jej dłuższe zakończenie, ale oprócz tego nie mam jej nic do zarzucenia. Polecam!

Paula | 2012-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Piękna, bardzo wzruszająca książeczka. Warto po nią sięgnąć i zmierzyć z własnymi przekonaniami o tolerancji wobec inności.

Teano | 2016-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Moje pierwsze spotkanie z Katarzyną Ryrych miało miejsce w pewnej księgarni. Zauważyłam pięknie wydaną książkę, zaczęłam przeglądać, potem czytać i... wsiąkłam. To było "Siedem piór wielkiej sowy", książka inna niż wszystkie, która powinna być obsypana nagrodami, tymczasem leżała sobie skromnie w kąciku zupełnie niedostrzeżona.
Od tego czasu minęło pewnie z dziesięć lat, ku swojej radości zauważyłam, że Autorka napisała nowe książki, a nawet, że są one dostępne w mojej bibliotece. Sięgnęłam po "Wyspę mojej siostry" i jestem absolutnie zachwycona i zdobyta. Nagroda w konkursie Astrid Lindgren jak najbardziej zasłużona.
To smutne, że tak mało osób zna te świetne książki, że tak mało się o nich mówi i w ogóle nie promuje.
Nie widziałam choćby wzmianki o "Wyspie mojej siostry" NIGDZIE! A powinna wręcz wyskakiwać z lodówki.
Gorąco polecam!

Luna | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Marysia, którą jej starsza siostra z Zespołem Downa nazywa Mysią, mieszka z Pipi, Tatą i starym,grubym psem,w bloku. Mama dziewczynek,nie żyje...;( Z upływem lat Pipi trafia do sanatorium, gdzie mieszkała do końca życia, oczywiście odwiedzają ją siostra i Tata... Mysia nadal jest z Karolem, zdała maturę i studiuje medycynę...Natomiast Tata Mysi i Pipi oraz Mama Karola nadal się spotykają... ;)Ania,przyjaciółka Mysi,którą bardzo lubiła Pipi, także ma córeczkę z Zespołem Downa... Naprawdę warto przeczytać, tę mądrą wzruszającą lekturę szczerze polecam każdemu!!!! <3 :*