Nauk przemożnych perła

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-01194-4
szkolnictwo, Polska, historia
historia
kamk

Książka omawia rozwój szkolnictwa i edukacji w Polsce na tle rozwoju szkolnictwa i edukacji w innych krajach europejskich. Opisuje ona szkoły katedralne, parafialne, kolegiackie, klasztorne. Jednak szczególnie dużo miejsca poświęca uniwersytetom. Najważniejszymi i najwcześniej powstałymi w Europie były uniwersytet w Bolonii i uniwersytet w Paryżu. Na obu tych uczelniach i na wielu innych kształcili się również cudzoziemcy (w tym Polacy). W 1364 r. decyzją króla Kazimierza Wielkiego powstał uniwersytet w Krakowie - pierwsza w Polsce instytucja tego typu.

Książka jest ciekawa, wzbogacona ilustracjami i anegdotami z życia średniowiecznych studentów (żaków). Gorąco polecam.

Gabi Stankowska | 2016-03-22

Książka opowiadająca o wyglądzie szkolnictwa w średniowieczu, rodzaju szkół, powstawaniu uniwersytetów i wyglądu szkolnictwa w średniowieczu. Dla osób, których interesuje tematyka szkolnictwa średniowiecznego książka ta jest istną perełką wiedzy na ten temat. Osobiście polecam. Mimo, że jest to książka historyczna zawiera wiele ciekawych faktów opisów, także nie można przy niej zasnąć jak przy zwykłej lekturze z serii historycznych

Mary14 | 2014-12-29
Przeczytana: 24 października 2014

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez tę książkę, mimo że kocham historię. Gdyby nie to, że było w niej dużo obrazków i musiałam ją przeczytać na konkurs, to rzuciłabym ją już po 10 stronach. Była tak nudna, że czytając ją prawie spałam na biurku. Ale trud się opłacał, bo właśnie przygotowuję się do II etapu! :D

Rebeca | 2016-02-17
Przeczytana: 2007 rok