Pierwsze państwo polskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje narodu i państwa polskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-02969-X
historia
Merist

Tematem tej książki jest geneza powstania państwa polskiego. Autor stara się wyjaśnić, jak z małego plemienia Polan powstała organizacja państwowa łącząca wszystkie plemiona słowiańskie na obszarze między Odrą a Bugiem. Omawia też stosunki młodego państwa polskiego z sąsiadami, przede wszystkim z potężnym cesarstwem niemieckim. W książce omówiona zostaje też pra-historia rodu Piastów, którym...

W książce omówiona zostaje też pra-historia rodu Piastów, którym zawdzięczamy powstanie naszego kraju oraz pierwszych historycznych władców wywodzących się z tej dynastii, jak również wewnętrzny obraz stworzonej przez nich organizacji państwowej - gospodarka, wojsko, skarbowość, struktura społeczna, administracja, stosunek do religii itd.

Książkę wzbogacają obszerne cytaty z dzieł średniowiecznych kronikarzy oraz liczne ilustracje i mapy.

Elevander | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Każdy, kto studiował historię, doskonale zna nazwisko Gerarda Labudy. Dla polskiej mediewistyki był on postacią wręcz sztandarową, napisał mnóstwo prac związanych z państwem piastowskim. Niniejsza książeczka w sposób znakomity ujmuje najistotniejsze zagadnienia związane z panowaniem pierwszych trzech Piastów. Autor zaczyna od przedstawienia najstarszych dziejów Polan, później omawia dzieje polityczne państwa Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, na końcu zaś kwestie społeczne i gospodarcze. Trzeba zaznaczyć, że Labuda „przemycił” do tego opracowania kilka swoich tez znanych z jego naukowych publikacji. Myślę, że „Pierwsze państwo polskie” jest w stanie zaspokoić pierwszy głód informacji o Polsce X i XI wieku, a największą zaletą tej książeczki jest zwięzłość i uporządkowanie materiału faktograficznego. Czytelnik bardziej zainteresowany z pewnością sięgnie po bardziej szczegółowe opracowania, co z pewnością wyjdzie mu na dobre, i co z pewnością zalecałby sam prof. Labuda.

Tomasz | 2015-02-26
Przeczytana: 24 lutego 2015

Za historią w szkole nigdy nie przepadałem, chodziłem bo miałem w planie lekcji. Teraz mnie naleciało na przybliżenie sobie historii Polski.... No i tu wielki szacun dla nauczycielki z podstawówki. Mimo, że było to tak dawno, coś w głowie zostało z jej wypocin. Naprawdę fajnie czytając kolejną książkę z tej serii, nie tyle dowiadywać się wszystkiego a przypominać sobie co już się wiedziało. Dzięki temu łatwiej przyswajać to wszystko i skupić się na szczegółach, które sprawiają, że historia już nie jest taka nudna :)

paulaasl97 | 2012-05-05

Ciężka książka.