Nauk przemożnych perła

Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trzebinia. Dzieje miasta i regionu 1989 - 2017 Bartosz Drzewiecki, Feliks Kiryk, Konrad Meus
Ocena 0,0
Trzebinia. Dzi... Bartosz Drzewiecki,...
Okładka książki Antoni Podraza (1920-2008). Człowiek - uczony - polityk Joanna M. Dziewulska, Stanisław Grodziski, Waldemar Kania, Feliks Kiryk, Grzegorz Nieć, Paweł Sękowski, Władysław Andrzej Serczyk, Łukasz Tomasz Sroka
Ocena 0,0
Antoni Podraza... Joanna M. Dziewulsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Dzieło uznanego mediewisty porusza kwestię systemowego nauczania w dobie pełnego i późnego średniowiecza. Książka siłą rzeczy zahacza i o okres tzw. ciemnych wieków (od V do VIII wieku) oraz nieco o wiek XVI, ale koncentruje się na omówieniu genezy, rozkwitu oraz upadku ogólnoeuropejskich "studium generale". Sporo miejsca autor poświęca naszej Akademii Krakowskiej i okresowi jej największych sukcesów, gdy była licząca się na Starym Kontynencie szkołą.

Z wad tej popularnonaukowej książki, prócz paru literówek, należy przede wszystkim wymienić skład tekstu. Jest straszny. Tekst potrafi się urwać w połowie zdania, a jego kontynuację odnajdujemy wiele stron dalej (np. tekst ze strony 66 ma swój dalszy ciąg na stronie... 76). Po drodze zaś mamy podrozdziały na zupełnie inne tematy.
Autor zaznacza, że z braku miejsca nie porusza tematu uczelni arabskich ani szkoły w Konstantynopolu. Wielka szkoda, bo uczelnie angielskie (Oxford i Cambridge) są opisane skrótowo, ale treściwie. Coś podobnego przydałoby się i w wypadku szkół spoza naszego kręgu oraz tych położonych na Płw. Iberyjskim. Te ostatnie co prawda są wspomniane, ale w daleko niewystarczającym zakresie. Szkoda też, że tak pobieżnie została opisana myśl pedagogiczna i metodologiczna.

Trzeba jednak pamiętać o prawach serii "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego" w ramach której ukazało się omawiane dzieło. Niestety, miejsca jest ograniczona ilość. Na osiemdziesięciu stronach nie da się przedstawić wszystkich barw, które tworzyły koloryt średniowiecznych szkół.

Plusem jest bardzo rzeczowy opis szkolnictwa polskiego z którego mogła wyrosnąć Akademia w stołecznym Krakowie. Pozytywnie odbieram również przedstawienie szkół w Bolonii i Paryżu. Wspomniany skrótowiec o angielskich uczelniach też spełnia moje oczekiwania wobec takich prac. Cieszy mnogość ilustracji, w tym kolorowych - ale to znak rozpoznawczy najbardziej znanej serii Krajowej Agencji Wydawniczej.

Podsumowując, autor dobrze poradził sobie z zadaniem przedstawienia średniowiecznego szkolnictwa. Praca jest z 1986 roku, więc siłą rzeczy lekko trąci myszką (szczególnie opisy wczesnego średniowiecza i "ciemnego" Kościoła),ale prof. Kiryk znakomicie wywiązał się z zadania jakie mu postawiono. To najlepsza popularnonaukowa praca o tej tematyce w naszym języku.

Dzieło uznanego mediewisty porusza kwestię systemowego nauczania w dobie pełnego i późnego średniowiecza. Książka siłą rzeczy zahacza i o okres tzw. ciemnych wieków (od V do VIII wieku) oraz nieco o wiek XVI, ale koncentruje się na omówieniu genezy, rozkwitu oraz upadku ogólnoeuropejskich "studium generale". Sporo miejsca autor poświęca naszej Akademii Krakowskiej i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
14

Na półkach:

Książka opowiadająca o wyglądzie szkolnictwa w średniowieczu, rodzaju szkół, powstawaniu uniwersytetów i wyglądu szkolnictwa w średniowieczu. Dla osób, których interesuje tematyka szkolnictwa średniowiecznego książka ta jest istną perełką wiedzy na ten temat. Osobiście polecam. Mimo, że jest to książka historyczna zawiera wiele ciekawych faktów opisów, także nie można przy niej zasnąć jak przy zwykłej lekturze z serii historycznych

Książka opowiadająca o wyglądzie szkolnictwa w średniowieczu, rodzaju szkół, powstawaniu uniwersytetów i wyglądu szkolnictwa w średniowieczu. Dla osób, których interesuje tematyka szkolnictwa średniowiecznego książka ta jest istną perełką wiedzy na ten temat. Osobiście polecam. Mimo, że jest to książka historyczna zawiera wiele ciekawych faktów opisów, także nie można przy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
324
219

Na półkach: , , ,

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez tę książkę, mimo że kocham historię. Gdyby nie to, że było w niej dużo obrazków i musiałam ją przeczytać na konkurs, to rzuciłabym ją już po 10 stronach. Była tak nudna, że czytając ją prawie spałam na biurku. Ale trud się opłacał, bo właśnie przygotowuję się do II etapu! :D

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez tę książkę, mimo że kocham historię. Gdyby nie to, że było w niej dużo obrazków i musiałam ją przeczytać na konkurs, to rzuciłabym ją już po 10 stronach. Była tak nudna, że czytając ją prawie spałam na biurku. Ale trud się opłacał, bo właśnie przygotowuję się do II etapu! :D

Pokaż mimo to

avatar
1020
1011

Na półkach:

Kopalnia wiedzy o średniowiecznej oświacie. Poznajemy system szkolnictwa polskiego na tle europejskim. Pisane piórem wytrawnego historyka specjalisty od historii Średniowiecza.

Kopalnia wiedzy o średniowiecznej oświacie. Poznajemy system szkolnictwa polskiego na tle europejskim. Pisane piórem wytrawnego historyka specjalisty od historii Średniowiecza.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    11
  • Historia
    6
  • Średniowiecze
    2
  • Pani Asia
    1
  • Antropo-etno-kulturo
    1
  • A5.3 Historia - n
    1
  • Ulubione
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nauk przemożnych perła


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne